• 1
  • 2
Всичко за дърводелството
vkpd - напреднал
Здравейте, ще боядисвам голо МДФ в бяло мат, смятам да използвам следната последователност,
моля за коментар дали и добра и приложима като цяло:
При слепването на плоскостите имам на места малки фуги, под половин милиметър, смятам да ги китна с:
- бял акрилен кит за дърво Лакпром - това има в в магазина до нас, притеснява ме да не се напука след време или да не останат петна след боядисването, ако има по-добро, бих ползвал него;
За шкурене на кита не съм много сигурен кой номер ще е необходим, ще видя в магазина на място;
За грунд смятам да използвам:
- бял акрилен грунд, вододисперсионна бяла боя /латекс/ или разтворена бяла акрилна боя /от тази, с която ще боядисвам след това/;
Ако се наложи след това ще пришкуря с
- номер 150;
За боя ще използвам бяла матова акрилна боя, досега на водна основа съм ползвал само Сократес, не знам добра ли е, лоша ли е, нямам опит с други. Надявам се с две ръце да го докарам.
Нямам пистолет, ще ползвам валяк и четка, в домашни условия ще се прави.
И така, въпросите ми са следните:
- има ли проблем да се боядисва мдф с водна боя, да не се раздуе нещо? Предпочитам водната пред алкидната, защото не мирише, няма отрови и има по-добра възможност за корекции, ако нещо се обърка;
- кита, който съм избрал, ще бъде ли подходящ?
- валяк - дунапренен или с влакна?
- изобщо ще стане ли както съм го намислил или генерално съм в грешка?
Мерси много!
vkpd - напреднал
Сега като се замисля, дали не е по-добро за праймър да използвам нещо на полиуретанова основа или безир, за да не избият влакна от акрилния грунд, знам ли ... После дали ще мога да използвам водна боя върху тази химия ...
Идеи в тази посока?
stridata - специалист
vkpd написа:
И така, въпросите ми са следните:
- има ли проблем да се боядисва мдф с водна боя, да не се раздуе нещо? Предпочитам водната пред алкидната, защото не мирише, няма отрови и има по-добра възможност за корекции, ако нещо се обърка;
- кита, който съм избрал, ще бъде ли подходящ?
- валяк - дунапренен или с влакна?
- изобщо ще стане ли както съм го намислил или генерално съм в грешка?
Мерси много!
- няма проблем да боядисаш МДФ-а с водоразтворима боя.
- зависи от снадката но е по-добре да ползваш двукомпонентен полиестерен грунд /или тъй наречения авто кит/.
- ако искаш да ти стане гладко е по-добре да ползваш четка или дунапренена четка.
- ще стане така както си го направиш

П.п
Това че боята е водоразтворима хич не означава, че не е вредна. Всичко е отрова в тая игра!
Аз бих използвал валяк но от тези за блажна боя с късия електростатичен косъм/освен всичко почти не пръскат/ или велурен за лак ако е алкидна боята или грунда.
За вододисперсионни по скоро латексов валяк .
Шкурките за кита 180 финишна,а за междинното след грунда 240 или 320.И според мен ще ти трябват повечко ръце!



Успех и постни какво си направил !
vkpd - напреднал
И така, задачата е изпълнена, ще напиша какво ми беше необходимо, ако някой друг има подобен проблем, може да е полезно:
- за китването, купих и двата кита - полиестерен bodysoft син и воден, някакъв на лакпром.
При всички случаи, полиестерният е много по-здрав, но се чисти значително по-трудно. Ползвах П150.
Водният се рони и пука по-лесно, но и се шкури по-лесно. За ъглови фуги е ок, обаче ако има натоварване на снадката - не бих рискувал с него.
- за праймър използвах разредена 1:1 боя Сократес, една ръка.
Нанасях го с валяк Hardy Hardstar 9mm, пробвах и с четки, и с дунапренен валяк, но с този първия стана най-добре.
- боядисвах с 5% разредена боя Сократес, две ръце, не се наложи да прижулвам между ръцете.
Общо взето стана по-лесно от очакваното, мерси много на всички за помощта!
Здравейте, от скоро боядисвам мдф и ми се случва понякога като боядисам даден детайл като изсъхне хубаво и го погледна под определен ъгъл да се виждат черти, а иначе като си го погледна фронтално е перфектен. Какво бъркам в цялата работа, работя с боя на милеси. Благодаря предварително
stridata - специалист
Тези черти са си от структурата на МДФ-а, ако говориш за Гол МДФ. Трябва предварително задължително да го обработваш с Р320, като това не е гаранция че чертите ще се махнат. Ако работиш мат трябва грунда да ти е задължително напълно изсъхнал иначе ще хлътне. Ако работиш гланц обаче, трябва задължително да ползваш изолант, защото хлътването става седмица след боядисването. А най-добрият вариант е да ползваш МДФ Грунд фолио, тогава хлътване черти и тем подобни няма да има!
Благодаря ти, ще пробвам с грунд фолио да видя какво ще се получи
Колеги махнах някакво фолио от вратичките на кухнята.Шкурих и боядисах.Пак шкурих и пак боядисах.И накрая лакирах.Всичко с бои и лакове на водна основа.Изглежда добре.Но се бели все едно съм залепил ново фолио.Издърпвам боята и отдолу МДФ си остава чист.Все едно никога не е обработван.Помагайте.
mavryt4o - майстор
нед май 09, 2021 10:33 pmgattuso_krum написа:
Колеги махнах някакво фолио от вратичките на кухнята.Шкурих и боядисах.Пак шкурих и пак боядисах.И накрая лакирах.Всичко с бои и лакове на водна основа.Изглежда добре.Но се бели все едно съм залепил ново фолио.Издърпвам боята и отдолу МДФ си остава чист.Все едно никога не е обработван.Помагайте.
Преди да боядисва трябваше да пуснеш поста. Аз не го направих но отидох в реномирана фирма и попитах. Дадоха ми подходящ грунд и боя и всичко се получи от първия път на една ръка.
  • 1
  • 2

Тема "Боядисване на МДФ." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: