• 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 15
Всичко за дърводелството
PIP - майстор
Ивайло.Иванов написа:
Не съм съгласен със зъбите ти увеличаваш площа за лепене двойно. А нали като ги лепиш обръщах жилите една срещу друга за да може напрежението да си противодейства - със зъбите е по-здраво според мен
Не съм казал, че не е по-здраво, а че за мен основното предимство е, че пречи на хлъзгането на дъските една спрямо друга. И 'зъбите' какво отношение имат с жили и напрежения?
mavryt4o - майстор
PIP написа:
Ивайло.Иванов написа:
Не съм съгласен със зъбите ти увеличаваш площа за лепене двойно. А нали като ги лепиш обръщах жилите една срещу друга за да може напрежението да си противодейства - със зъбите е по-здраво според мен
Не съм казал, че не е по-здраво, а че за мен основното предимство е, че пречи на хлъзгането на дъските една спрямо друга. И 'зъбите' какво отношение имат с жили и напрежения?
Нали говорим за слепване по дължина?Как ще държи сглобката между два ламела с прави чела -никак.Отделно тези ламели би трябвало да се върти всеки с различна орентировка спрямо жилите Поне аз така мисля нещо не се разбрахме май.
PIP - майстор
За трети път, не твърдя, че лепенето по тясна страна мината със 'зъбен' нож не е по-здраво, а че основната причина за мен лично да ползвам тия ножове е предотвратяването на разминаването на дъските при самото слепване, здравината е добре дошла. В повечето случаи го избягвам, когато челата се виждат.

Колкото до 'въртенето' и гледането на жилите, за мен по-важно е лицето, т.е. избирам по-добрата страна на дъската независимо от 'жилите'.
mavryt4o - майстор
PIP написа:
За трети път, не твърдя, че лепенето по тясна страна мината със 'зъбен' нож не е по-здраво, а че основната причина за мен лично да ползвам тия ножове е предотвратяването на разминаването на дъските при самото слепване, здравината е добре дошла. В повечето случаи го избягвам, когато челата се виждат.

Колкото до 'въртенето' и гледането на жилите, за мен по-важно е лицето, т.е. избирам по-добрата страна на дъската независимо от 'жилите'.
Може и за четвърти пъд да е ама ти казвам че не можем да се разберем.В моя случай ползвах декинг дъски на 4метра така снаждан.Ламелите съединени без тези зъби а с прави чела няма как да държат те ще се разпаднат

Прикачен файл

0.93354100 1422536515.jpeg
0.93354100 1422536515.jpeg (6.4 KиБ) Видяна 1872 пъти
PIP - майстор
Аз говоря за използването на подобен нож по дългата страна при лепене на плотовве. Нож за по късата страна нямам и не съм ползвал.
mavryt4o - майстор
PIP написа:
Аз говоря за използването на подобен нож по дългата страна при лепене на плотовве. Нож за по късата страна нямам и не съм ползвал.
Именно за домашни нужди надали е оправдано .Шопорез ,чепорез незнам точно как се казва машината но вероятно и на обикновенна фреза може да се изпълни.За плотове при по-дълги и ако не ме мързи слагам по някой бисквитка доста помага.
Ивайло.Иванов - напреднал
PIP написа:
За трети път, не твърдя, че лепенето по тясна страна мината със 'зъбен' нож не е по-здраво, а че основната причина за мен лично да ползвам тия ножове е предотвратяването на разминаването на дъските при самото слепване, здравината е добре дошла. В повечето случаи го избягвам, когато челата се виждат.

Колкото до 'въртенето' и гледането на жилите, за мен по-важно е лицето, т.е. избирам по-добрата страна на дъската независимо от 'жилите'.

Приятел не знам какъв опит имаш в дърводелството но да гледаш жилите е много важно.
Да когато го правиш ще е добре но след време ще се изметне и изкриви. Особено за плотовете е много важно да гледаш жилите.
А за зъбите - да може и без тях но с тях е двойно по здраво. Направих ти рисунка за да добиеш престава как точно държат зъбите ( стрелките са напреженията в дъската ). Така се прави за да може дъските да си противодействат и плота да остане прав.
А ти лично можеш да правиш както искаш.
Прикачен файл:
1.png
1.png (24.13 KиБ) Видяна 1797 пъти
kendal - специалист
Ивайло.Иванов нещо не ми харесва скицата ти, погледни я пак.
bimbaeco - майстор
Няколко неща, които искам да кажа за по-предишния пост:

Първо, това с разминаването на пръстените не е такава азбучна истина. Има много други мерки против огъване на слепени плоскости, като например това:
Прикачен файл:
breadboard2.png
При плотовете външният вид е по-важен.

Второ, объркал си рисунката - последните две дъски са ориентирани еднакво, а векторите на напрежението си ги сложил различни;

Трето, изобщо не става ясно "как държат зъбите". Зъбите правят сглобката по-здрава, защото увеличават площта на залепване. ПИП не го е отрекъл това, а напротив, просто каза, че ползва зъбите най-вече, за да не му се приплъзват дъските нагоре-надолу при слепване и да трябва после да шлайфа като луд образувалите се надстърчания. Няколко пъти го подчерта и не знам, дали наистина не го разбрахте, или само се правите.

Четвърто, посоките (спрямо годишните пръстени на дървесината) не са непременно тези, а зависят от посоката на изменение на влажността спрямо точката, при която е разбичена дъската (http://www.greenappleflooring.co.uk/adv ... floors.htm)

Пето, очевидно все още не познаваш хората във форума, не знаеш кой какво може и знае, а бързаш да правиш заключения и да даваш "истини". Малко агресивни ми идват постовете ти.
Последна промяна от bimbaeco на съб апр 14, 2018 9:49 am, променено общо 1 път.
kendal - специалист
Мишо,ти остави тази работа,кажи как върви прогреса при теб?Между другото вчера заточвах ножа на рендето, и гледам няма много живот в него,тук дали не продават такива,този ти ми го подари след неприятния инцидент,много ти благодаря за което,но сега се налага да търся отново.
  • 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 15

Тема "Дърводелство с ръчни инструменти" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: