• 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 15
Всичко за дърводелството
la_bamz - специалист
Много съм съгласен с бимбаеко. Ако имаш банциг, няма грижи даваш с него, но ако нямаш по добре с триона отколкото ходене по мъките. Да намериш някой да се съгласи да го направи, че тук всички са по големите неща, на дребно никой не иска да работи. Да носиш талпи, ако се наложи да търсиш кола( аз карам Джаз :-D ), занимание, чакане и т.н. . И накрая за 2-3 сряза - 30 лв ..... щото видиш ли било бук и изхабявал ножовете :) . И този филм със сметките че от талпа 5 можеш да изкараш 2х2см съм го играл и то отново с орех. Човека решил, да ми ги направи директно на 3 см, че видиш ли нямало да стане, и било по-добре 3 за плот, щях да го утрепя да махне 2 см на на щтрайха :axe: . До тогава нямах ни една машина в гаража, и това бе преломния момент да започна да си купувам.
Точно този метод, по скоро смятам да го пробвам,дано се получи :wink:
PIP - майстор
Не знам какъв ти е опита с широколистен материал, но аз никога няма да обещая на някой да му извадя 2х2см от 5см дъбова/талпа, освен ако не ги иска на 50см дължини. Миналата седмица правих дъбови плотове и с някои двуметрови талпи петици имах проблем да извадя 3см крайна дебелина на 1.5м. Теорията е едно, практиката друго и освен от инструментите зависи и от материала.
la_bamz - специалист
Този случай беше от орех. Но опит определено нямам ! Аз съм хобар ( както се казва :-D ) . Но моя скромен опит с орех е че на 2 см може да се извади. Беше за един помощен плот около 20 см широк и според мен можеше да е по-тънък.
Ивайло.Иванов - напреднал
PIP написа:
Не знам какъв ти е опита с широколистен материал, но аз никога няма да обещая на някой да му извадя 2х2см от 5см дъбова/талпа, освен ако не ги иска на 50см дължини. Миналата седмица правих дъбови плотове и с някои двуметрови талпи петици имах проблем да извадя 3см крайна дебелина на 1.5м. Теорията е едно, практиката друго и освен от инструментите зависи и от материала.

Казваш че от талпа на 5см. не можеш да извадиш плот на 2см. дебелина [-X
Тогава за стандартен плот ( кухненски ) на 4см. каква талпа ще ти трябва ?
Виж може би нямаш подходящите машини - и прахосваш ценен материал.
За да обработваш масив трябва да имаш две основни машини - абрихт и банциг ( не че други няма да ти трябват)
Аз лично от талпа на 5см. съм вадил плот на 3см. дебелина 60см. ширина 250см. дължина - без никакви трудности и проблеми
PIP - майстор
Става дума за две дъски по 2см от петица. В идеалния случай 2 страни за рендосване по 1.5мм = 3мм на дъска, общо 6мм за двете, като добавим 2-3мм за лентата на банцига оставят 1-2мм при идеално права талпа. При къси парчета е възможно, но при дълги е по-скоро изключение, освен това като се подготвя материал се съобразяваш не само с най-добрите талпи, но и с лошите. При лепене има допълнителни обработки, но за тях нещо не останаха милиметри, както и да е, щом можете супер.
bimbaeco - майстор
Съгласен съм, че е много трудно от петица да изкараш две двойки рендосани и калибровани. Моят случай беше друг. От 11-сантиметра дебела талпа (в най-тънката част) и дълга 1.4 метра, с рендосано едно лице и един кант, човекът не можа да извади три тройки. Това ми се струва много зле.
Ванка, много ти благодаря за предложението. Ако не намеря друго решение до края на следващата седмица, ще се възползвам на драго сърце :)
ZEDYCUS - майстор
Нямаш проблеми само мавритчо да сподели къде точно в напредък, че са доста фирми там
mavryt4o - майстор
ZEDYCUS написа:
Нямаш проблеми само мавритчо да сподели къде точно в напредък, че са доста фирми там
Не следях нещо разговора на входа на бариерата в дясно.Пълно е с всякакви разпиляни машини.
mavryt4o - майстор
Ивайло.Иванов написа:
PIP написа:
Не знам какъв ти е опита с широколистен материал, но аз никога няма да обещая на някой да му извадя 2х2см от 5см дъбова/талпа, освен ако не ги иска на 50см дължини. Миналата седмица правих дъбови плотове и с някои двуметрови талпи петици имах проблем да извадя 3см крайна дебелина на 1.5м. Теорията е едно, практиката друго и освен от инструментите зависи и от материала.

Казваш че от талпа на 5см. не можеш да извадиш плот на 2см. дебелина [-X
Тогава за стандартен плот ( кухненски ) на 4см. каква талпа ще ти трябва ?
Виж може би нямаш подходящите машини - и прахосваш ценен материал.
За да обработваш масив трябва да имаш две основни машини - абрихт и банциг ( не че други няма да ти трябват)
Аз лично от талпа на 5см. съм вадил плот на 3см. дебелина 60см. ширина 250см. дължина - без никакви трудности и проблеми
професоре чети малко преди да пишеш
Алексов - напреднал
bimbaeco написа:
Моя изхвърли лентата и скъса бандажа. Сега се чудя откъде да поръчвам, защото размерът е странен - 38 см.
Провери в този сайт - kubol.net, забелязах че предлагат бандажни гуми и услуги по залепването им.
  • 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 15

Тема "Дърводелство с ръчни инструменти" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: