• 1
  • 64
  • 65
  • 66
  • 67
  • 68
  • 159
Всичко за дърводелството
wanderer - специалист
благодаря ти! имам вече малък опит (долните шкафове на кухня) и с разкроя се оправям, но баш с този покрит кант нямам опит, а и предполагам, че е по трудничко с него.
miliad - майстор
нед юли 22, 2018 9:23 amwanderer написа:
наскоро ми предстои направа на някои неща от детско обзавеждане от пдч, и един от вариантите е вратите (на гардероб) да са с т. нар. покрит кант. та, питането ми е: колко мм. е разроянието (фугата) което трябва да заложа при разкроя между вратичките и между вратичките и страниците?
Мисля си че бъркaш понятиятa: открит/покрит кaнт. Зa покрит е писaно достaтъчно в форумa. Зa открит кaнт :светлото рaзстояние м/у стрaниците го делиш нa бр. врaти, и от всякa врaтa мaхaш 2 или 3мм зa фугa. Зa височинaтa мaхaш 3 до 5мм. Тук зaвиси от товa, до колко може дa ти провисне конструкциятa и дa зaпъвaт врaтите в дъното или тaвaнa.
wanderer - специалист
може да съм объркал понятията. имам предвид ситуацията при която вратите са в гардероба, а не покриват страниците. при ориентировъчни размери на светлия отвор В- 150 Ш - 1O5 см. при две врати и отвесни фуги 2 мм, и хоризонтални 3 мм. излизат
149,4х52,2 за врата.. не мисля че са тежки, но нямам практически наблюдения как стои въпроса с провисването във времето, и доколко приемлива е визията
miliad - майстор
Открит кaнт. Стaвaт рaзмерите. Горнaтa и долнaтa фугa може дa сa еднaкви, може и еднaтa дa е по-голямa. Преценкa се прaви според цялостнaтa конструкция. Пример: при 105см тaвaнa aко нямa среден делител леко ще се сгъне нaдолу 1,2мм с времето.
a_stoev - майстор
Търся тапа за гнездо на панти от дърво. плоскостта е естествен фурнир и ще го китосам и зашкуря. После ще се боядисва бяло. Ще е от вътре, но не искам пласмасови тапи.
Как се прави това боядисване където дървото прозира под боята /лака/.

Прикачен файл

IMG_20180725_223727.jpg
Последна промяна от a_stoev на ср юли 25, 2018 10:38 pm, променено общо 1 път.
bulhomes2 - майстор
Не е боя ми е байц. Той оцветява дървото като попива в него, а не се напластява отгоре му. После се запечатва с грунд и лак. Тапата си я направи от парче дърво или друга фурнирована плоскост!
a_stoev - майстор
Прикачих снимка, то тея вратички ще ми ги направят, но все пакй ми е интересно как се прави.
Може би байц и после боя?
То и аз го мислих да намеря някой крак ф 35 и да го накълцам, но ако имаше готови щеше да е по лесно.
bulhomes2 - майстор
Не си прикачил снимка.
Може, но какъв е смисъла на байца тогава?
С крак няма да стане добре, защото нишките на фладера на вратата са надлъжни, а при него ще са напречни.
a_stoev - майстор
Снимката я сложиш в първото мнение с питането след редакция, понеже не бях видял че са ми отговорили докато прикачах. Дупката е отвътре, не ме притеснява фладера
miliad - майстор
На мен не ми стана ясно тия масивни врати, ще ги боядисваш с плътна боя или ще ги лакираш с лак за да се вижда текстурата на дървото.
  • 1
  • 64
  • 65
  • 66
  • 67
  • 68
  • 159

Тема "Тема за бързи въпроси и отговори в дърводелството" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: