Всичко за дърводелството
nikel - специалист
Много благодаря.
cvetomir_77 - специалист
Колко време държите стягите при слепване след нанасяне на лепилото? В YouTube гледам немците на третия час ги махат. Аз по принцип ги държа поне 12-16 часа, но днес реших да опитам на четвътият и съответно всичко се разлепи. 🥺
Последна промяна от cvetomir_77 на пон май 24, 2021 9:23 pm, променено общо 1 път.
ZEDYCUS - майстор
Към 8-10 часа, ги държа. Лепя вечер и другия ден сутринта махам стягите, щото иначе няма място за работа. Напоследък ползвам едно турско ПВА лепило(Митреапел) и доста бързо дърпа, за пълно изсъхване обаче му трябва повече време, щото по дебелите изливи още са меки след тези часове. Иначе става твърдо като стъкло и прозрачно. Не ми се разлепило още нищо лепено с него.
PIP - майстор
пон май 24, 2021 8:18 pmcvetomir_77 написа:
Колко време държите стягите при слепване след нанасяне на лепилото? В YouTube гледам немците на третия час ги махат. Аз по принцип ги държа поне 12-16 часа, но днес реших да опитам на четвътият и съответно всичко се разлепи. 🥺
При топло време над 20гр 2-3ч е достатъчно стига да не се работи по тях, разбирай че може да се махат стегите, за последващи операции обикновено изчаквам 24ч. Но ако не бързам и имам достатъчно стяги оставям поне 4ч, но има много неща на 2ч и не съм имал проблеми с разлепване никога. Личи по избилото лепило и зависи от температурата.
Lisko - майстор
Ако детайлите са плоски, сиреч няма никакво напрежение и след махането на стягите не се вкарва никакво напрежение, 2 часа е окей. Може да си ползваш стягите, но детайла да постои без да се пипа.
А такива с напрежение (изгънати) съм държал 24 часа без да махам "стягите". Напрежението беше сериозно - съдя по това колко стягах, че да прилепнат в средата - стягах с менгеме. От тогава са минали поне 2 години и лепилото държи.
Chefo77 - майстор
Ако толкова много бърза някой, винаги може да лепне с D4. Само да не цапа много, нали :)
cvetomir_77 - специалист
Не че бързам много, просто питам за справка. Когато бързам ползвам полиуретаново лепило. Благодаря на всички отзовали се, все пак вашите отговори на въпроса ми може да се окажат полезни за много хора.
kozl - майстор
Понеже ме подсетихте за лепилата и да питам. С какво да лепя разлепени кантове? Без стяги. Имам някакви стяги, но в случая нямам идея как да ги ползвам без да разтурям мебелировката.
От фирмата производител ме посъветваха да ползвам полихлоропреново лепило.
Лепнах ги с такова на Момент. За сега държи пък да до кога :?
Защото преди години с моят баща лепихме естествен фурнир по врата от иглолистен материал с такова лепило на Pattex. Към днешно време, може би над 35 г. лепилото се разпада, разпрашва се и фурнира се отлепил на много места.
PIP - майстор
Аз нямам много вяра на полиоретановото лепило, единствено с него съм имал проблеми със здравината. Ползвам го само където има нужда от уплътняване, но не и за отговорни неща.

Тема "Тема за бързи въпроси и отговори в дърводелството" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: