Всичко за дърводелството
nautilus33 - майстор
Ами не ми се дават 30 и повече лева за торбичка. трябва ми за един бош
EDI - майстор
Само да пропуска малко въздух трябва и готово .
Virtex - майстор
Кой от двата варианта е по подходящ (или правилен) за слепени греди ?

Мисля питах преди време, но не мога да намеря отговора

Прикачен файл

gredi.png
gredi.png (2.66 KиБ) Видяна 1355 пъти
mavryt4o - майстор
Интересно.Ако ще са хоризонтално разположени логично е номер1.Но в вертикално разположение :? вероятно заради по-голямата контактна повърхност на слепване пак номер 1.За профили за врати и прозорци е 1 и за греди вероятно пак.Само си коментирам на глас нищо не съм чел. :)
Чираче - майстор
ср авг 28, 2019 3:22 pmVirtex написа:
Кой от двата варианта е по подходящ (или правилен) за слепени греди ?
Не съм навътре в дърводелството, но разсъждавам логически. Според мен зависи от предназначението на гредите, да се види вида на натоварването, и тогава може да се каже кой е правилния. Това важи и за всички други видове греди.
bulhomes2 - майстор
1. По дължина се слепват дъските. Ако ги нарежеш и налепиш напречно - тая греда ще може да носи само натиск. Ако я натовариш на огъване или опън - всяка една от дъсчиците ще може да сцепи по влакната. Там е слабото място на дървото. Затова с брадвата се цепи по влакната, а не напречно.
nikolson - майстор
1. KVN конструктивно слепени
2. BSH слоесто слепени
Има класове на якост и т.н. Напр. за дограма се полза слоесто слепване.
Virtex - майстор
Горе-долу се постарах снимката да показва необходимото съотношение: 6/10см за покривна конструкция през 60см ( за тази конструкция ще има отделна тема с въпроси :-D )

Може да е заради късния час, но не разбрах bulhomes2 за вариант 1 ли става дума, че е само за натиск, защото на мен ми трябва за натиск. Предполагам слепени греди 6/10 може да "носят" повече от стандартните такива.
nikolson - майстор
Здравината се определя от силата на слепване. Понеже тя е по-голяма от здравината на масивното дърво, слепеното е по-здраво. Ако отговаря на сертификата, де.
bulhomes2 - майстор
Аз мислех, че си нарисувал гредата по дължина. А то било сечението...

Тема "Тема за бързи въпроси и отговори в дърводелството" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: