Всичко за дърводелството
Chefo77 - майстор
Така пише, прекалено високи нива на танини за техния вкус.
Goldenlux - напреднал
Здравейте, колеги дайте мнение за triton tpt125 щрайхмус, изпадна втора ръка на долугоре добра цена, ще върши ли работа за хоби работилница, гладене на дъски и дреболии?
bulhomes2 - майстор
Щраймуса не глади дъски. Той прави еднаква дебелина на детайла.

Ма заеби тия подробности. Имал съм щрайхмус с ширина около 40 см. Като тоя. Добавих при удобен случай 200 лв и си взех 63 см. Тон и половина за 1000 лв. За тая въшка "долугоре добра цена" според мен е 300-400 лв. Толкова ли е?
Goldenlux - напреднал
вт май 02, 2023 12:43 ambulhomes2 написа:
Щраймуса не глади дъски. Той прави еднаква дебелина на детайла.

Ма заеби тия подробности. Имал съм щрайхмус с ширина около 40 см. Като тоя. Добавих при удобен случай 200 лв и си взех 63 см. Тон и половина за 1000 лв. За тая въшка "долугоре добра цена" според мен е 300-400 лв. Толкова ли е?
Беше за 500лв, но човека се отметна и не ми го изпрати, а го е продал на място в София, иначе овациите за него не са лоши, както и за марката, в категорията на metabo dh 330 и makita 2012nb е, даже на съревнование между трите показа по-добър завършек на материала от макита, естествено метабо спечели, въпреки че е по евтин с 200лв от макита, не съм гледал интервюта за dewalt 733, но мисля че метабото най си струва от хоби щрайхмусите, говоря за моделите който се предлагат в българия, от край време се чудя кой да взема, бих се възползвал от мнение колеги, големи индустриални не ми трябват, работилницата ми е 30кв, а вече абрихт имам. А относно гладенето, мисля че прави доста по добър завършек от повечето абрихти, все пак оборотите са почти два пъти повече при щрайхмуса🍀
PIP - майстор
вт май 02, 2023 8:27 amGoldenlux написа:
. А относно гладенето, мисля че прави доста по добър завършек от повечето абрихти, все пак оборотите са почти два пъти повече при щрайхмуса🍀
Оборотите са по-високи, защото вала е с по-малък диаметър, линейната му скорост надали е по-висока.
Goldenlux - напреднал
вт май 02, 2023 9:17 amPIP написа:
вт май 02, 2023 8:27 amGoldenlux написа:
. А относно гладенето, мисля че прави доста по добър завършек от повечето абрихти, все пак оборотите са почти два пъти повече при щрайхмуса🍀
Оборотите са по-високи, защото вала е с по-малък диаметър, линейната му скорост надали е по-висока.
Точно това допринася за по гладкия завършек на материала, щрайхмуса е със сметната скорост на подаване спрямо оборотите на вала, докато при абрихта, сметките ги прави човека и често при подаване на дълъг детайл се случват промени в скороста на подаване, а ако плота не е идеално шлайфан като моя и на моменти ми се запъва после рязко се изсилва, получават се вълнички на места, но може и машината ми да не е добре, не съм работил с професионален абрихт, но от всички ревюта който гледах, щрайхмуса има по-добър финиш от абрихта, и все пак е хубаво човек да разполага и с двете машини.
PIP - майстор
Финиша зависи основно от ножовете и посоката на подаване, повечето сериозни щраймуси имат регулиране на скороста на подаване и не е задължително да изкарват по-добър финиш, по-скоро е защото работят по-малко и са по-остри ножовете за финишно минаване. Но при еднакви ножове не трябва да има разлика. Аз съм носил доста пъти плотове на широки щрахмуси (63см), но вече не го правя, защото ми съсипват плотовете - финиша им е плачевен, защото ги мързи да сменят ножовете когато се захабят.
Goldenlux - напреднал
Спрял съм се на metabo dh 330, ако някой го има да сподели мнение за машината, консумативите как са, виждам че около 150лв струва комплект ножове, как се представя дъст колектора, има ли вариант за избягване на задълбаването в края на материала, впечатления, минуси, някакви скъпи ремонти?
Делян - специалист
Здравейте,

загледах се в оградата на една площадка. Това нацепване от какво се получава?

Прикачен файл:
IMG_20230429_112052707~2.jpg

Предстои ми да правя ограда с подобни дъски - 100/25 мм. Купих ги преди 6 месеца и още два ще стоят на сухо и проветриво място. Как да избегна това пукане? Крайното покритие ще е грунд, три ръце байц и две лак.

Ако ги разцепя до дължина и ги слепя наново с разменена посока на влакната, ще помогне ли? Голяма игра ще е, но ако няма друг начин...
ZEDYCUS - майстор
По скоро ще им помогнеш по лесно да се доразцепят. Влагата и слънцето не прощават с каквото и да ги мажеш и лепиш на открито. Рано или късно ще се нацепят от постоянното движение на дървото в различната температурна среда. Дори тези които са под навес, но са външно пак са се напукали. Слагай железо.
На вилата всички открити нацяло без навес над тях огради с дърво ги подмених с железни. Рахат работа, подръжката е минимална. :)
НА снимките са маси и пейки седели на открита тераса южно изложение.

Прикачен файл

viber_изображение_2022-10-23_20-19-09-561.jpg

Прикачен файл

viber_изображение_2022-10-23_20-19-14-672.jpg

Тема "Тема за бързи въпроси и отговори в дърводелството" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: