• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 159
Всичко за дърводелството
themask - специалист
mavryt4o написа:
Един труп за теб :partyman:
:supz:

Какъв диаметър са горе долу?
mavryt4o - майстор
themask написа:
mavryt4o написа:
Един труп за теб :partyman:
:supz:

Какъв диаметър са горе долу?
Около 50 и един около 65-70 за сега са 4 докато му хванеш цаката ще ги направя 6-7.Иначе смятам да ги цепя на кръс през средата и после ще мога да ги качвам и бича по щелание на банцига.

Прикачен файл

2017-03-14 00.56.54.jpg
Virtex - майстор
Въпрос относно сушене на градинска череша - понеже не беше голяма или дълга, не е нарязана на 2м, а на колкото може.

Сложи се да се суши с разделителни летви, на тъмно с отворена врата на помещението за вентилация.

Но почти всичко се разцепи по дължина и то с големи цепнатини. Весе едно някои го е разцепил :-D

Къде може да е грешката ?

-къс като цяло материал и всякакви напрежения да оказват влияние
-висока температура ( но в това време къде, нещото като стая не се отоплява )
-висока първоначална влажност ( бях измерил над 25%, дори мисля беше 30% първоначално, сега повърхностно се измерва 10% )
-липса на достатъчна вентилация ?

Че от това ще трябва въображение за ползване - така ще е, но поне да знам къде ми е била грешката... Може и да снимам ако някои има желание да види и каже :)
EDI - майстор
Сложи ли боя по краищата.Една талпа съхне с различна скорост в края и в средата, та затова се маже с боя, може и това да е причината.Късия размер също може да е причина и да допринася за цепенето.
sbh - специалист
По-добре е първите една две години да съхне както е на трупи.
Тогава не се цепи толкова, но има риск да се появят дървояди.
Virtex - майстор
На някои съм сложил боя, на други не. Исках да видя дали ще има разлика,а и не знаех има ли значение каква боя ще използвам и затова не исках да 'рискувам' да сложа на всичките.
Като цяло най-късите ( и малки ) са без боя, така като гледам е възможно да не им понася големината за сушене.
Но и тези с боята са разцепени, просто не в толкова тежка форма.

Иначе аз бях останал с впечатлението, че е желателно да съхнат на талпи/разрязани.
mavryt4o - майстор
Аз бичих орехи стояха поне година на труп ами мнооого слабо в краищата се понапука.Бичих сурови дъбови метровки стегнати,боядисани на сянка 90 процента брак.Иска балкан да съхне по-бавно.С един гатерис говорих вика само есен късна и зима бича за атмосферно сушене
themask - специалист
mavryt4o написа:
themask написа:
mavryt4o написа:
Един труп за теб :partyman:
:supz:

Какъв диаметър са горе долу?
Около 50 и един около 65-70 за сега са 4 докато му хванеш цаката ще ги направя 6-7.Иначе смятам да ги цепя на кръс през средата и после ще мога да ги качвам и бича по щелание на банцига.
В продължение на темата с мобилния гатер - завърших адската машина и е време за тестове :cool:
mavryt4o, ще пробвам на някой пън тук и после почваме орехите. Само кажи кога :)
Ето няколко снимки на първите ми плахи стъпки в металообработването и най-вече заваряването. Моля, не обръщайте внимание на заварките. Още не съм минал и с боя...
Прикачен файл:
trion1_resize.jpg
Прикачен файл:
trion2_resize_resize.jpg
Прикачен файл:
trion3_resize_resize.jpg
mavryt4o - майстор
Ти си цял инженер :-D Ще ме надъхаш да вкарам в употреба един 7,5 kw мотор за нещо подобно.Пробвай как бичи животното и ще се уговорим аз през 4-5 дена дежуря така че ще нагласим работата.
mavryt4o - майстор
Неска пак заприходих някои талпичка.Интересно как като е пресен ще кажеш от в този орех има нещо збъркано бял като липа и после става магията...

Прикачен файл

2017-04-19 01.14.57.jpg
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 159

Тема "Тема за бързи въпроси и отговори в дърводелството" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: