• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 159
Всичко за дърводелството
themask - специалист
Ето и първият ми опит с адската машина :lol:

За съжаление единственото, което намерих за проба, е един стар пън от топола. Не беше достатъчно дълъг, за да има смисъл от надлъжно бичене, затова пробвах да направя филийка. Получи се без проблеми.

Mavryt4o, кога ще тестваме твоя мат'риал? :)

Ето малко нагледни сведения:
Прикачен файл:
Tr1_resize.jpg
Прикачен файл:
Tr2_resize.jpg
Прикачен файл:
Tr3.jpg
Прикачен файл:
Tr4.jpg
mavryt4o - майстор
Това ми се струва несериозно да се пробва на труп с потенциална печалба 4 цифрена сума.Равна шайба от топола няма нищо общо с кривия труп от орех .Не мога да рискувам толкова труд с лека ръка.Пък и останах с впечатление че си поръчал нещо оригинално а не стълба и заварени квадрати в гаража.Може и да работи добре но дори и ти не си сигурен.
EDI - майстор
С малко доработка ще стане идеално.Само трябва да се направят две стойки от двете страни и на тях да легне или стълбата или две метални шини.Така пъна ще може да се сложи отдолу, а водещите шини няма да лежат върху пъна.
Чираче - майстор
Вероятно и пъна трябва да се спъне. Т.е. да се ограничи по някакъв начин мърдането му при рязане. Защото може да стане беля.
mavryt4o - майстор
EDI написа:
С малко доработка ще стане идеално.Само трябва да се направят две стойки от двете страни и на тях да легне или стълбата или две метални шини.Така пъна ще може да се сложи отдолу, а водещите шини няма да лежат върху пъна.
Това имах предвид.Виждал съм подобни с водеща греда която се захваща неподвижно в началото и края на ствола и си сигурен къде ще влезне и излезне среза.Варианта е по-скоро за греди или поне едностранно окрайчен труп но се губи логиката ако си имал достъп до гатер да му направиш само един ряз и после мъки.Мисля че трупа ще си стои на мястото и два клина от страни ще е напълно достатъчно от към обезопасеност.Върти ми се нещоо две магарета и стълбата на тях..
themask - специалист
Mavryt4o, не знам защо ти се струва несериозно, но ето ти едно клипче на един пич, който, смея да твърдя, е доста добър с дървообработването. Той използва абсолютно същия метод - за първи срез закрепва стълба с 4 скоби за трупа и се води по нея. След това вече има плоска повърхност, по която да води триона.
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=vdb4eqUueXA[/youtube]

Разбира се, има и други варианти - със закрепване на две дъски, например, но резултатът е същия.

Колкото до завараните квадрати в гаража - моите са точно копие на ето този вариант, който го прави човек в калифорнийски гараж и струват 150-200$:

http://www.pantherpros.com/panthermill2.html

Разбирам те напълно, че не искаш да рискуваш със скъп материал. :partyman:

EDIT: Всъщност ето началото на разбичването на това голямо дърво:
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=ig_8O4Me0fU[/youtube]
Lisko - майстор
Човека каза - внимателно с видиите дето държат стълбата, че ако са много дълги да не ги резнете.
:partyman:
themask - специалист
Lisko, ако не блееш някъде, няма опасност :) Мериш под стълбата да има разстояние по-голямо от дължината на винтовете и си ти...
nikolson - майстор
Относно биченето и сушенето. Дървесина се реже само зимно време, когато е спряло сокодвижението. Лятно време е само дърва за огрев. Най-доброто време за рязане от корен е между 10.01 - 10.02. Бичи се и се реди за сушене.
a_stoev - майстор
Един тъп въпрос от лаик относно горното клипче.
Как се хващат детайлите в дърводелския струг?
Като прави огромната купа, обработи дъното, сложи нещо на шпиндела и хвана дъното за него.
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 159

Тема "Тема за бързи въпроси и отговори в дърводелството" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: