• 1
  • 87
  • 88
  • 89
  • 90
  • 91
  • 159
Всичко за дърводелството
nautilus33 - майстор
Лак, най-вероятно на водна основа, а за цвят клоня към орех или нещо една, макс. две идеи по-светло. Но не и безцветно.
EDI - майстор
Преди последна ръка лак пак ще шлайфаш, та и с 80 може да приключиш преди това.
stridata - специалист
ср фев 20, 2019 1:52 pmnautilus33 написа:
Лак, най-вероятно на водна основа, а за цвят клоня към орех или нещо една, макс. две идеи по-светло. Но не и безцветно.
Ако ползваш машинка от какъвто и да е тип, ще остави следи с тази едра шкурка и примерно на ексцентрика седи цветния лак на едни врътки. Направи си една проба преди да нанясяш да видиш има ли следи и ако има дали те дразнят.
nautilus33 - майстор
Тъй като не успях да си купя нито ексцентър шлайф, нито вибро шлайф, карам с лентовия, и си оставя прилични следи след шкурка 40(мисля да взема 36 едрина, предполагам разликата няма да е голяма). Но след като минах веднъж с 80, ми се вижда добре, но все още не съм нанасял никакъв лак. Преди последната ръка лак, с каква едрина се шлайфа? Предполагам 80 е за самото дърво преди първата ръка лак, а самият лак предполагам с доста по-ситна? И на ръка ли?
Buliviv - специалист
ср фев 20, 2019 3:06 pmnautilus33 написа:
Тъй като не успях да си купя нито ексцентър шлайф, нито вибро шлайф, карам с лентовия, и си оставя прилични следи след шкурка 40(мисля да взема 36 едрина, предполагам разликата няма да е голяма). Но след като минах веднъж с 80, ми се вижда добре, но все още не съм нанасял никакъв лак. Преди последната ръка лак, с каква едрина се шлайфа? Предполагам 80 е за самото дърво преди първата ръка лак, а самият лак предполагам с доста по-ситна? И на ръка ли?
В твоя случай при положение, че разполагаш само с лентов шлайф, моя съвет е шлайфането на лака да е на ръка.
Това ако държиш на добър резултат.
Ще имаш по - добър усет и няма да надълбаеш обработвания детайл, което лесно може да стане с лентовия шлайф.
А и не е много трудоемко, там се цели финиш.
За едрината на зърното е много относително, както споделиха колегите. Зависи ти какво искаш.
Мога да кажа само, че за лака в никакъв случай не трябва да падаш под 200 - 240 и това почти без натиск на ръката "надолу към детайла". Нагоре към числото на шкурката може да се варира .
Изборът зависи от желания резултат и си остава твой.
miliad - майстор
Байц + лак, или направо цветен лак ще ползваш?
nautilus33 - майстор
ср фев 20, 2019 4:25 pmBuliviv написа:

В твоя случай при положение, че разполагаш само с лентов шлайф, моя съвет е шлайфането на лака да е на ръка.
Това ако държиш на добър резултат.
Ще имаш по - добър усет и няма да надълбаеш обработвания детайл, което лесно може да стане с лентовия шлайф.
А и не е много трудоемко, там се цели финиш.
За едрината на зърното е много относително, както споделиха колегите. Зависи ти какво искаш.
Мога да кажа само, че за лака в никакъв случай не трябва да падаш под 200 - 240 и това почти без натиск на ръката "надолу към детайла". Нагоре към числото на шкурката може да се варира .
Изборът зависи от желания резултат и си остава твой.
Благодаря.

ср фев 20, 2019 4:29 pmmiliad написа:
Байц + лак, или направо цветен лак ще ползваш?
И аз това се чудя. Първо мислех с байц и безцветен лак, но в последствие май се насочих направо към цветен лак. Мисля, че Еди някъде беше препоръчал някакъв хибва лак на водна основа, който е подходящ за дограма, но трябва да потърся из форума. А по принцип има ли значение кой от двата варианта ще избера? Освен, че първият ще отнеме повече време, заради байца.
miliad - майстор
При цветен лак имаш право само на една ръка. Втората ръка лак наслагва и потъмнява цвета.
Реда става: 1./грунд, да вдигнеш скъсаните влакна. Шлайфаш с 200.
2./ Цветен лак

Пожелателно- 3./"прегалваш" го още веднъж с 200 и нагоре и финиш с прозрачен лак.
nautilus33 - майстор
Благодаря. Грунда с бял цвят, предполагам няма да прикрие шарката на дървесината? То, прозрачен грунд май така или иначе няма.

ПП лаковете и грунда на Sokrates добри ли са за целта? Става дума за тези за външна употреба(намирам само един вид на водна основа)?
mavryt4o - майстор
ср фев 20, 2019 5:32 pmmiliad написа:
При цветен лак имаш право само на една ръка. Втората ръка лак наслагва и потъмнява цвета.
Реда става: 1./грунд, да вдигнеш скъсаните влакна. Шлайфаш с 200.
2./ Цветен лак

Пожелателно- 3./"прегалваш" го още веднъж с 200 и нагоре и финиш с прозрачен лак.
Това изобщо не е вярно
  • 1
  • 87
  • 88
  • 89
  • 90
  • 91
  • 159

Тема "Тема за бързи въпроси и отговори в дърводелството" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: