Всичко за дърводелството
mavryt4o - майстор
Направих компромисен вариант 120х160.С 120 по-удобно е.

Прикачен файл

IMG_20191223_193014-1632x1224.jpg
mavryt4o - майстор
Здравейте и весели празници на всички. Тъй като си насмогнах на работата и мисля вече за глупости. Доста се бях надъхал от известно време по домино фреза но ентусиазма ми за сега спадна. Решил съм да вкарам в експлоатация като отделна машина за длабове бора парата си. Искам обаче да го обурудвам с спираловиден фрезер. Гледах видеа доста добре работят и в странично направление. Ще се радвам да сподели някой опит за марка модел и най-важното обороти оптимални защото незнам дали ще успея да ги постигна. https://m.aliexpress.ru/item/3248374249 ... sitedetail
nikolson - майстор
Аз ползвам обикновени свредла. Тъй съм го научил от баща си и тъй си карам. Разпробиваш отвор до отвор и след това прокарваш странично.
mavryt4o - майстор
ср дек 25, 2019 4:49 pmnikolson написа:
Аз ползвам обикновени свредла. Тъй съм го научил от баща си и тъй си карам. Разпробиваш отвор до отвор и след това прокарваш странично.
Преди да го махна от 3 операционката помня при твърда дървесина ме давеше от пушек. Дали не се дължи на високите 4500об.за обикновен на бургия. Иначе имам един фланцов на 1400об с патронник на оста може да се пробвам да ги оженя :-D
bulhomes2 - майстор
Мен па никой не ме е учил, а и аз тъй ги правя - с обикновено свредло. При мен е на 6000 оборота и не пуши. Само на бук правя такива канали. Щото не ми е трябвало на друго дърво. Поне стотина съм направил. Мога да го намаля на 3000, но никога не съм пробвал. За тоя пушек залагам на кофти свредло. Нали първо пробиваш през един радиус горе-долу до двете крайни позиции и после го разкарваш няколко пъти между тях? В кой момент пуши?
Илчо Илиев - майстор
ср дек 25, 2019 2:08 pmmavryt4o написа:
Решил съм да вкарам в експлоатация като отделна машина за длабове бора парата си. Искам обаче да го обурудвам с спираловиден фрезер.
Всела Коледа!
Иво, за протокола, длабове се правят на осцилираща машина с ей такива свредла-
Прикачен файл:
115-04-ECDA5858-flat.jpg
115-04-ECDA5858-flat.jpg (11.04 KиБ) Видяна 1326 пъти
оборотите са доста ,но и принципа на работа е малко по-различен, свредлото се движи по ширината на длаба и напред...
При липса на такава машина се използва борапарат,а там се използват такива-
Прикачен файл:
Комплект-свредла-за-дърво-5бр.4-5-6-8-10-mm-EGA-2534.jpg
Комплект-свредла-за-дърво-5бр.4-5-6-8-10-mm-EGA-2534.jpg (17.51 KиБ) Видяна 1326 пъти
или свредла за метал..
Пушек се получава когато има триене на метал в дърво,в случая свредлото не е имало как да изхвърля стърготините( плитък канал), затяга и има голямо триене...

Пробвай със свредло с по-дълбок канал,е да не е пък и прекалено тънко стеблото, все пак когато зачистваш длаба има голямо радиално натоварване и да не се счупи...

Весели празници!!!
PIP - майстор
ср дек 25, 2019 2:08 pmmavryt4o написа:
Здравейте и весели празници на всички. Тъй като си насмогнах на работата и мисля вече за глупости. Доста се бях надъхал от известно време по домино фреза но ентусиазма ми за сега спадна. Решил съм да вкарам в експлоатация като отделна машина за длабове бора парата си. Искам обаче да го обурудвам с спираловиден фрезер. Гледах видеа доста добре работят и в странично направление. Ще се радвам да сподели някой опит за марка модел и най-важното обороти оптимални защото незнам дали ще успея да ги постигна. https://m.aliexpress.ru/item/3248374249 ... sitedetail
Спираловидните фрезери са до 12.7мм и къси, аз поне не съм виждал по-големи, кето ги прави неподходящи за по-дълбоки сглобки с бор апарат, отделно искат обороти. За подобни 'малки' сглобки по-добре с ръчна фреза с шаблон, има и готови сгоди. Доминото на фестулл е много удобно и бързо и е перфектно за не големи поръчки, виж ако се занимаваш с по-сероизно производство тогава си трябва отделна машина, но бор апарата определено също не е бърз за сериозна работа, отделно че моя дааваше отклонения и разлики. Иначе скоро купувах хубави бургии австрийско производство на добра цена от тук които ще стават за бор апрата.
mavryt4o - майстор
Благодаря ви пак за компетентите отговори.С такива привидно малки жестове от ваша страна се зареждам положително и виждам светлина в тунела. Ще поумувам над конструкцията на борапарата. Вече всичко правя на колела. Гледам и една макита 12мм на добра цена. Закрепена челно срещу борапалата също е вариант...
PIP - майстор
LINK аз не бих го ползвал, но явно върши работа.
mavryt4o - майстор
чет дек 26, 2019 10:22 amPIP написа:
LINK аз не бих го ползвал, но явно върши работа.
От този краен резултат по-добър надали има.

Тема "Тема за бързи въпроси и отговори в дърводелството" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: