Всичко за дърводелството
Goldenlux - напреднал
пон окт 31, 2022 1:27 pmPIP написа:
В описанието ги дават за герунг циркуляр, но според мен 3.2мм е по-скоро за настолен циркуляр дебелин, също така за пендула е по-добре ъгъла да не е толкова агресивен, защото ще увлича. 2.4-2.5мм, макс 2.8 и -5 градуса според мен е по-добре.
Единствените 2,4 са оранжевата серия на cmt, но при тях ме притеснява да не оставя боя по детайла, иначе и цената им е по достъпна?
Предложете някоя марка, до сега съм рязал с 3,2мм 80зъба право сечение, но е крив и искам да го сменя?
PIP - майстор
Не съм ползвал cmt и нямам опит с тях, но имам доста на freud, които са с подобно червено покритие и никога не съм имал проблеми с цапане. Може би докато са чисто нови и ако ги заклиниш ще пуснат боя, но при нормална употреба чапраза не позволява допир на диска с материала.
Goldenlux - напреднал
пон окт 31, 2022 2:55 pmPIP написа:
Не съм ползвал cmt и нямам опит с тях, но имам доста на freud, които са с подобно червено покритие и никога не съм имал проблеми с цапане. Може би докато са чисто нови и ако ги заклиниш ще пуснат боя, но при нормална употреба чапраза не позволява допир на диска с материала.
Какво ще кажеш за този Изображение това е единствения който намерих спрямо размера който търся, със 60 зъба, нарисуван е само настолен циркуляр, дали става за пендула
Ал_ - специалист
И от мен глас за Freud. Но търси вариант за доставка от чужбина. Разгледай ориентировъчно ffx.co.uk
cvetomir_77 - специалист
Bosch Expert for Wood са сини и са производство на Freud. Мисля че са по=достъпни в България. В този форум има няколко колеги които ползват и могат също да изкажат мнение.


Изображение
PIP - майстор
пон окт 31, 2022 3:57 pmGoldenlux написа:
пон окт 31, 2022 2:55 pmPIP написа:
Не съм ползвал cmt и нямам опит с тях, но имам доста на freud, които са с подобно червено покритие и никога не съм имал проблеми с цапане. Може би докато са чисто нови и ако ги заклиниш ще пуснат боя, но при нормална употреба чапраза не позволява допир на диска с материала.
Какво ще кажеш за този Изображение това е единствения който намерих спрямо размера който търся, със 60 зъба, нарисуван е само настолен циркуляр, дали става за пендула
Аз за едната пендула ползвам основно такива, на снимката не мога да му видя ъгъла на зъбите, но не е по-голям от +5 на око, така че ще ти свърши работа. Иначе колегата е прави, бош купи freud преди няколко години, така че най-вероятно са едни и същи дискове.
nikolson - майстор
Freud вече е собственост на Бош и това, което пише Цветомир-77 е ребрандираният Freud на по-висока цена. Може да се проверят и дисковете DIMAR. Фирмата купи GUHDO, които преди правеха дисковете на Фестуул.
Goldenlux - напреднал
Значи това са трите модела на които се спрях
Bosch Expert for Wood, 250x30x2.4/1.8 Z60 -5 Градуса ATB 130лв
FREUD 250x30x2.8/1.8 Z60 10 градуса ATB за 100лв
CMT 250x30x3.2/2.2 Z80 5 градуса ATB 130лв
И трите ги водят за супер финиш. Мисля да взема боша понеже е по тънък, но така и не разбирам каква ще е разликата в сряза при -5 и 10 градуса, и дали повечето зъби на CMT няма да компенсират по високите градуси на зъбите? :-?
PIP - майстор
Боша според мен е най-подходящ. Имай предвид, че финиша не е само от диска, а и дали имаш плътен гръб там където излиза диска от материала - не знам с каква пендула си, но всички идват с пластмасова подложка дето е прекалено широка или с времето става широка, а може да сложиш и допълнителен гръб и от зад на линеала.
А относно ъгъла на зъбите, десет градуса е наклонен по-напред като човка и реже по-агресивно и увлича/дърпа към материала, отрицателния градус зъбите са леко назад и е по-безопасно за пендула, особено като режеш малки парчета.
PIP - майстор
пон окт 31, 2022 6:16 pmnikolson написа:
Фирмата купи GUHDO, които преди правеха дисковете на Фестуул.
До колкото знам старите дискове за фестул се произвеждат от leitz, а новите (тънки) дето ги предлагат в момента с последните циркуляри са френско производство, но не знам на коя фирма. За второто може и да бъркам, но през годините на всякъде се чуваше, че дисковете са на leitz.

Тема "Тема за бързи въпроси и отговори в дърводелството" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: