Всичко за дърводелството
kozl - майстор
Прикачен файл:
шкаф под мивка.jpg
То в този шкаф вече няма нищо дървено, всичко е хеви метъл и стоун, но пантите са за мебелни врати. До сега беше с МДФ врата, но вече подменям с неръждавейка.
Пробих отвори и нарязах резба за минимален луфт 2 мм. На горната панта се получи на долната е 3 мм. Нещо съм объркал в отлагането на мерките в долната панта.
Обаче луфта ми се вижда голям 2 мм. От другата страна на вратата остава без луфт. Мисля да преместя долната панта с 1 мм и да оставя луфт 2 мм от към пантите, защото не ми се занимава с преправяне на сглобките с пантите към ламарината.
Трябвало е да разполагам пантите към вратата така, че минималният луфт да е 0мм.
miliad - майстор
Тоя милиметър би трябвало спокойно да можеш да го обереш от регулиращите винтове. :?
kozl - майстор
Не мога да го намалявам, само мога да увеличавам луфта като изтеглям пантите спрямо основите в посока към вратата.
Ще преправя захващането на пантата, за да изместя милиметър - два, така че да се приближи вратата кьм стената на шкафа.
Трябваше да оразмеря положението на пантите във вратата с нулев луфт, но сгреших.
Сега се чудя дали да си поправям цялостно грешката и да преправям за минимален луфт 0 мм или частично само към долната панта да оправя несъответствието, за да стане 2 мм луфта врата- стена от към пантите, пък от другата страна ще го мисля. Мога да огъна вратата по дъгата та да се получи и там луфт поне 1 мм.
miliad - майстор
Смени мястото на основата. По-лесно е да преработиш дупките в дървенията.
Сега видях от снимката че това е панта "Модул". Там винтовете на основата са на 14мм от ръба.
Последна промяна от miliad на чет яну 12, 2023 3:15 pm, променено общо 1 път.
nikolson - майстор
чет яну 12, 2023 1:54 pmkozl написа:
Не мога да го намалявам, само мога да увеличавам ...
Можеш. От регулиращите винтове пантата се повдига, или прибира към вратата. Не този, който влиза във вилицата, а този, който е до нея.
kozl - майстор
От винтовете в средата на пантата мога да регулирам разминаването на двете повърхнини в затворено положение на вратата и на стената на шкафа от страната на пантите. От винта с който се откачват пантите от основите мога да регулирам луфта м-у двете чела - това на стената на шкафа и челото на вратата от страната на пантите.
Не знам наименованието на пантите и за това постнах чертежче. Двете повърхности на стената и на вратата са в една повърхнина.


Изображение



Луфта от другата страна на пантите ще го оправям с кривината на вратата. В момента вратата застава без монтирани панти в отвора с луфтове по 1 мм от двете страни. Е да ама не съобразих и пробих отвори и нарязах резби за мин. луфт при пантите 2 мм, а и поради неточност на долната панта стана 3 мм луфта.
Извода ми е, че е трябвало да предвидя отрицателен луфт - 1 мм за мястото на пантите и тогава с моята неточност от 1 мм щях да мога да регулирам от пантите луфт по 1 мм от двете страни на вратата.
Понеже шкафа е от неръждаема ламарина, то в местата за захващане на пантите има затворен профил, в който пробивам отвори и нарязвам резба за болтове М4. Сега обаче ще разпробия отворите с резбата във вратата с диаметър Ф8, за сега само за долната панта и ще ползвам пластина с отвор и резба като плаваща гайка. Така ще фиксирам пантата на по-голямо разстояние TB по схемата от miliad.
Да отворих си допълнителна работа, защото не съобразих колко да е луфта.
miliad - майстор
На тази панта това е схемата: https://publications.blum.com/2020/catalogue/bg/193/

Прикачен файл

Screenshot_2023-01-12-17-28-33-000_com.brave.browser.jpg
kozl - майстор
Да точно това е - мерси.
По таблицата за 16 мм минималният луфт е 0,2 мм. Тамън 10 пъти по-малко от това, което заложих.
Тя моята работа излезе като след дъжд - качулка, но с повече труд наместих я вратата.
Сега остава да я дям за прахово боядисване и да се запася с резервни панти, че мисля си ако след време се счупи някоя и тези не се предлагат на пазара, ще имам главоболия.
Е на кухненските шкафове пантите бяха Хафеле без демпферни механизъмчета общо 26 броя. Първо купих четири от магазин за мебелен обков с марка КАМА. Носих панта за мостра. След смяна на 2 врати КАМА-та застанаха в крайно издадено положение напред и вратите не можеха да се регулират с крайния винт на пантата (този в опашката и, който регулира луфта врата-чело стена), защото нямаше ход навън и вратата се залепи за стената на шкафа. После посетих фирмения магазин на Хамефа и от там първо пробвах пак с 4 броя и като се уверих, че нещата са 1 към едно купих и другите бройки.
Преди месец отказаха демпферите и на двете панти на една врата и почна да се тряска. И понеже знам, че в Баухаус продават панти Хамефа, купих 2 бр. с мостра, но без да меря с шублер и опа изненада. Отворите за винтовете на пантата за вратата не съвпадат.
По лесния начин сигурно бе да въртя винтове в местата на отворите в пантата. Колко щяха да държат като се падат до предишните :? - неясно и подмених планката за захващане към вратата с тази от развалените панти. Та явно ще трябва да посета фирмения на Хамефа да се запася с резерви 1 към 1 с тези де подменях.
Изобщо наиграх се с мебелни панти. Купихме шкаф с две врати и пантите без демпфери и в една равнина с вратите, като основите към стената на шкафа се монтират в бленди. Взех панта и шублер и обход на магазините с мебелен обков. Еми нема такива къси панти с демпфери. Явно няма място в късия размер на пантата за амортесьор. След като ме заболяха краците да обикалям купих "ударни" демпфери за мебелни врати. Обаче и тези панти дето имаше по магазините не ставаха 1 към 1,та ако се строшне некоя от тези панти пак ще има заигравка.
kozl - майстор
Ей никой не ме "изтупа" за рекламата на Хамефа :-D
Ма много често бъркам думите HAFELE с Хамефа, та дето съм писал Хамефа да се чете HAFELE.
С какво мога да боядисам сурово дърво така че да не се изкриви след време? Дървото е просто дъски 4x4 ,5x5 см и едни малко по-голями. Купени от склад за строителни материали. Предполагам са сурови. От тях ще правя нещо като шкафчета (голи без стени). Искам да ги боядисам с някакъв лак да не е съвсем без нищо. Но нямам представа какво се прави ако дървото е сурово. Дали ще изгние отвътре, или ще се изкриви? Повече ме притеснява да не се изкриви. Не е важно да се вижда дървесината след боядисването, плътна черна боя също е опция. Просто искам да не се изкриви след време. Всякакви съвети за боядисване на сурово дърво са добре дошли.

добавка: летвите ще ги мина с ренде, така че ще са гладки при боядисването.

Изображение

Тема "Тема за бързи въпроси и отговори в дърводелството" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: