Всичко за дърводелството
mastodonta - специалист
ср май 26, 2021 7:19 amkozl написа:
Понеже ме подсетихте за лепилата и да питам. С какво да лепя разлепени кантове? Без стяги. Имам някакви стяги, но в случая нямам идея как да ги ползвам без да разтурям мебелировката.
От фирмата производител ме посъветваха да ползвам полихлоропреново лепило.
Лепнах ги с такова на Момент. За сега държи пък да до кога :?
Защото преди години с моят баща лепихме естествен фурнир по врата от иглолистен материал с такова лепило на Pattex. Към днешно време, може би над 35 г. лепилото се разпада, разпрашва се и фурнира се отлепил на много места.
Е ти какво очакваш след 35 години?
kozl - майстор
ср май 26, 2021 5:32 pmmastodonta написа:
ср май 26, 2021 7:19 amkozl написа:
Понеже ме подсетихте за лепилата и да питам. С какво да лепя разлепени кантове? Без стяги. Имам някакви стяги, но в случая нямам идея как да ги ползвам без да разтурям мебелировката.
От фирмата производител ме посъветваха да ползвам полихлоропреново лепило.
Лепнах ги с такова на Момент. За сега държи пък да до кога :?
Защото преди години с моят баща лепихме естествен фурнир по врата от иглолистен материал с такова лепило на Pattex. Към днешно време, може би над 35 г. лепилото се разпада, разпрашва се и фурнира се отлепил на много места.
Е ти какво очакваш след 35 години?
Отговор на въпроса :-D Ако дочекам де :roll:
cvetomir_77 - специалист
Все бях виждал глупости, но да правиш мебел от току що отрязано (живо) дърво... Че и го лакират чак!

P88-Verona - специалист
ср май 26, 2021 7:19 amkozl написа:
Понеже ме подсетихте за лепилата и да питам. С какво да лепя разлепени кантове? Без стяги. Имам някакви стяги, но в случая нямам идея как да ги ползвам без да разтурям мебелировката.
От фирмата производител ме посъветваха да ползвам полихлоропреново лепило.
Лепнах ги с такова на Момент. За сега държи пък да до кога :?
Защото преди години с моят баща лепихме естествен фурнир по врата от иглолистен материал с такова лепило на Pattex. Към днешно време, може би над 35 г. лепилото се разпада, разпрашва се и фурнира се отлепил на много места.
Може и да не повярваш, но с пистолет за горещ силикон е перфектено. Почистваш с шкурка и канта и плоскостта, но внимавай да не прекалиш. След изравняване и почистване от прах нанасяш зигзаообразно по цялата необходима дължина върху ПДЧ-то (не върху канта), и през тънка дюза. След това с шптула и пистолет за горещ въздух загряваш и разнасяш на тънък филм. Най-добър резултат се получава ако ръбът на шпатулата е назъбен, а може и с винт М5/М7. След това полагаш канта и го загряваш или с ютия или с пистолета за горещ въздух, като внимаваш да не го стопиш. Докато подгрявам канта движейки пистолета, зад него винаги притискам с парче перфектно рендосана летвичка направена специално за тази цел. Перфектно и евтино, но е подходящ само при залепване на кант, тоес не става за големи повърхности.
Последна промяна от P88-Verona на пет юни 11, 2021 9:09 am, променено общо 1 път.
P88-Verona - специалист
Някой знаели къде може да ми изработят дибли Ф8 и Ф16 от мека дървесина - примерно бор?
Може да предложите и фрезер за дибли, ако има такъв инструмент.
nikolson - майстор
В Лидъл следващата седмица ще има такива за тапи. За единични бройки може да пробваш правожилно, но за повече ще е тегава работа.
KingLin - майстор
Имам да обличам една метална конструкция за стълбище с дърво. Разбирайте стъпала и диагоналите между колонките. Гледам свойствата на дъба и бука и е видно че би трябвало да избера европейски дъб, обаче цената е х2. Удачен ли е букът за стъпала? Дебелината ще е 30-32 мм като стъпалата са 900х290 правите а за извитите ще трябва да слепвам 2 прави стъпала и да докарам после конкретната неправилна форма. Помагайте също и за производител на такива плоскости. Конструкцията вече я започнах:
Прикачен файл:
0-02-04-41c5c568eb06fb95a082e24329aa8b175a871b97dffbbe6e865edaa02f771887_5319658a0aaaa0f4.jpg
Прикачен файл:
0-02-04-bb49875172ec0da16e6a0e2f46206d5408c5467966ff3ead423f5b5cdc92e079_dd753351365f1bb7.jpg
P88-Verona - специалист
пет юни 11, 2021 9:43 amnikolson написа:
В Лидъл следващата седмица ще има такива за тапи. За единични бройки може да пробваш правожилно, но за повече ще е тегава работа.
Ако не греша този отговор е за мен. Да работата е тегава, става въпрос за 200 бр Ф8 и 100 бр Ф16.
P88-Verona - специалист
пет юни 11, 2021 10:31 amKingLin написа:
Имам да обличам една метална конструкция за стълбище с дърво. Разбирайте стъпала и диагоналите между колонките. Гледам свойствата на дъба и бука и е видно че би трябвало да избера европейски дъб, обаче цената е х2. Удачен ли е букът за стъпала? Дебелината ще е 30-32 мм като стъпалата са 900х290 правите а за извитите ще трябва да слепвам 2 прави стъпала и да докарам после конкретната неправилна форма. Помагайте също и за производител на такива плоскости. Конструкцията вече я започнах:
0-02-04-41c5c568eb06fb95a082e24329aa8b175a871b97dffbbe6e865edaa02f771887_5319658a0aaaa0f4.jpg
0-02-04-bb49875172ec0da16e6a0e2f46206d5408c5467966ff3ead423f5b5cdc92e079_dd753351365f1bb7.jpg
Не може ли да скриеш шина в тази дебелина и така да използваш бор. След това с подходящ цвят байц и защитен лак. Просто изказвам мнение. Прилагал съм този "трик" за етажерка, тъй като исках да е дървена и елегантно тънка, но да носи на товар. За да няма хлопане уплътних с малко силикон, но щеше да се пилучи и с тънка гумена лента.
bulhomes2 - майстор
Чама (бор) е мек за стъпала. И за чела при ритане ще се нарани. И аз имам да правя стъпала, но върху бетон. Според мен най-добре ще стане от слепени парчета, но е много играта и най-вероятно и аз ще ги правя от цели талпи бук.
Продават се и слепени плотове от букови парчета, но клиентка ми се оплака, че за година се разлепили и изпоизметнали. Верно, че тя ги пробва за външни маси, но и стъпалата могат да имат доста мокрене.

Тема "Тема за бързи въпроси и отговори в дърводелството" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: