• 1
  • 61
  • 62
  • 63
  • 64
  • 65
  • 159
Всичко за дърводелството
bulhomes2 - майстор
Ако нямаш толкова стеги и не ти пречи - може да стягаш със стеги, да навиваш видии и после да местиш стегите. Като залепи можеш да си извадиш видиите. Но пък ще останат дупките...
EDI - майстор
Могат да се ползват колани, въженца и други такива.
Virtex - майстор
Това с видиите е друг въпрос:

Понеже имам много излишни такива като приложените картинки (болтове, гайки и планки) и се чудя дали е възможно да използвам тях като да останат за остоянно в гредата. Като планките са по-големи, горе-долу покриват 70-80% от ширината на гредата. Т.е. ако се 'стегне' с тях ще покрие от край до край - като на последният файл:
гредата, червеното са болтовете, странният цвят с планките/шайбите, поглед отстрани и отгоре на евентуална греда.

Въпроса е, че не знам дали няма да отслабят слепването като се продупчи по средата.

Целта не е изцяло изягване на стеги, а по-скоро да стане по-здраво.

Прикачен файл

shayba_kvadratna_za_drveni_konstrukcii_m20.jpg
shayba_kvadratna_za_drveni_konstrukcii_m20.jpg (51.01 KиБ) Видяна 1334 пъти

Прикачен файл

product_39696.jpg
product_39696.jpg (14.2 KиБ) Видяна 1334 пъти

Прикачен файл

greda.png
greda.png (2.56 KиБ) Видяна 1334 пъти
bulhomes2 - майстор
Що не обясниш изцяло какво мислиш да правиш, че така гадаем и не можем да ти предложим най-подходящото решение. За какво ще е се ползва тази греда? Какви са размерите - сечението и дължината?
Virtex - майстор
сложно е :-D

Трябва да се използват греди 4.5м за не много тежка конструкция. Ако взема 5м мокри на тази не-тежка конструкция може да се изметнат и да стане забавно. Гледах слепени греди от сух материал, но 1800лв м3 ми се вижда страшно много. Имам дъски 5м 15см х 2.5см, като почти всички са с тези размери, т.е. не са кофражни/капаци/произволно събирани, като съхнат вече година. Проучвам възможността да ги направя на греди 15х10см на 5м дължина чрез слепяне.

Съответно фазите на проучване досега под една или друга форма, без да претендирам за точен ред на постигане или важност:

1. Как се прави тази процедура и дали може да стане.
2. Стеги - необходима бройка, цени
3. Лепило количество, съответно марка и цени.
5. Обработка на материала - изравняване на слепваната повърност - имам ел ренде и като минат дъждовете ще пробвам дали става.
5.1 - ако с ел. рендето не стане ще трябва да проуча възможноста за абрихт - дали да взема само такъв евтин (примерно това) или да взема хубава машина абрихт + щхрайхмус за по-нататъшна употреба. Въпроса е, че няма къде да я държа за момента и дори да взема, ще се чудя къде да я слагам докато работя.
6. Проба за цялата дължина - засега има частичен успех при слепване на по-къси разстояния, но не знам как да ги пробвам на якост. Дори да не са перфектно прави, трябва в определена граница да са наред. Казвам го, защото трябва да имам 5м равна повърност, която да използвам при направата, за да са прави и точни гредите.

Идеята ми е, че за тези 1800лв ще си взема цялата необходима техника, която ще остане за мен за бъдещо ползване. Да, не броя времето, но така разсъждавам на този етап. Материала, който имам мисля, че става, някои дъски имат проблеми, но ще ги избягвам.
Ако използвам болтове + планки от показаните в предния пост ще ги "хващам" допълнително.

Може да е амбициозно, но мечтите са безплатни :-D
bulhomes2 - майстор
Ще кажа как аз бих го направил.
Дъските на щрайхмус от двете страни и ще паднат до вероятно до 2 см. За 15х10 ще идат 5 дъски. Намери някоя дърводелница - няма нужда да си купуваш щрайхмус! Не знам колко греди мислиш да правиш, но за 5 дъски не вярвам да ти вземат повече от 5 лв. Абрихта, особено такъв, като тоя дето си показал зор ще свърши работа. Къси са му плотовете и със сигурност ще имаш "вълни" по дъските, които ще пречат на лепенето. За ел рендето не си и помисляй! То е за тесни повърхности (ръбове на врати примерно)
Слепям 2 от дъските. И 4 стяги ще стигнат. Ма не е лошо с пета да стегнеш другия край, че да не тръгне на криво залепянето. Стягам, като стегите са две по две една срещу друга. Образуват правоъгълник. Щом ширината е 15 см - стегите на по 4 см от дългия ръб на дъските. Единия размер на правоъгълника явно става 7 см (15-2*4). Другия да речем - 15 см. Завивам видии 5х40 в средата на дългите страни на правоъгълника. Ако приемам, че съм почнал от ляво на дясно - местя левите стеги на 15 см вдясно от другите, образува се нов правоъгълник, видии и т.н. до края.
Като свърша - залепям трета дъска от страната дето няма глави на видии по нея. Със същата процедура.
Четвъртата дъска ще се лепи върху първата, в която завивахме видии. Докато дойде времето за нея видиите ще могат вече да се извадят. Аз най вероятно бих ги оставил, но трябва да главите им хубаво да са влезли в материала, за да не пречат за слепването на четвъртата дъска.
Петата е ясна.
Лепило при нас всички ползват Ракол. Мирише на C200. Но съм много доволен как лепи.

ПП. Нали чам ще лепиш? Щото ако е бук ще трябва да се разпробиват отвори преди видиите.
Primus - специалист
Промянаааа!
Зарязвам зегето и ще е ръчен циркуляр, конкретно Skil 1052.

Критики, хвалби?
Lisko - майстор
Skil-a при ръчните циркуляри е като ксерокса при копирните машини.
При нас на ръчните циркуляри така им викат - skilsaw
И не напразно - преди 100 години са изобретили ръчния циркуляр.
Primus - специалист
Т.е. да го вземам без да се замислям?
Chefo77 - майстор
Skil са измислили ръчния циркуляр, но тогава не са били на дъното на хоби класА, продадени от Бош на някакви китайци.
Няма ли да ти е голям и тежък? Не казвам, че е лош - просто за тънки летви ще ти е неудобен сякаш. Със 185 мм диск, е за сериозни приложения.
  • 1
  • 61
  • 62
  • 63
  • 64
  • 65
  • 159

Тема "Тема за бързи въпроси и отговори в дърводелството" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: