Всичко за дърводелството
P88-Verona - специалист
Колегата Chefo77 беше писал докато си редактирам горния коментар, но е изтрил своя. Та незнаех, че коректорите се топят, така написа Chefo77. А перманентен маркер не искам да ползвам след като разбрах за коректорите.
Chefo77 - майстор
ср апр 28, 2021 8:46 pmP88-Verona написа:
Колегата Chefo77 беше писал докато си редактирам горния коментар, но е изтрил своя. Та незнаех, че коректорите се топят, така написа Chefo77. А перманентен маркер не искам да ползвам след като разбрах за коректорите.
Изтрих го, защото видях, че си писал същото преди мен. Да, топят се - със запалка. С шпатулка се маже и после като засъхне, излишъкът се изрязва.
Перманентният маркер е ако се мързи или не те кефи как се получава с коректорите. Винаги е вариант, щом е за неангажиращи работи :)
miliad - майстор
Да, аз ползвам. Но не и в такъв мащаб.Дупка, зачекване, някоя тънка фуга. На теб лично свят ще то се завие от търкане на толкова ръбове. Може да пробваш, знам ли какво като резулат ще те устройва. Купи един, два броя. Виж как е като труд и резулат.
Другото са коригиращи маркери поне на цвят да го докараш.
Сподели с какъв циркулярен трион ряза. С какви параметри - предназначение, брой зъби?
bulhomes2 - майстор
На теория е възможно да направиш хубав срез с ръчен циркуляр, но на практика не се получава. Трябва зъба на циркуляра да влиза в плочата когато я реже, а не да излиза. Тоест - стягаш перфектно линеала, настойваш дълбочината на ряза да е до половината на плочата. Правиш един ряз напред в посоката в която зъба влиза в неизрязания още ламинат. Бавно и плътно по линеала. След това увеличаваш дълбочината на ряза така че зъбите да са на сантиметър над дебелината на плочата и повтаряш ряза в обратната посока. Не въртиш циркуляра, а го дърпаш към теб. Пак бавно и плътно по линеала. Така и на долната повърхност зъбите на диска ще влизат в ламината, а няма да излизат (което го кърти).

Не очаквай чудеса от тия восъци! Ползвал съм ги при съвсем дребни дефекти и пак си ги виждам. А в твоя случай с толкова много дефекти и ако не послушаш miliad за форматния циркуляр, е сигурно, че отиват към шкаф за работилницата.
schuldiner - майстор
Вместо до въртиш плоскостта, приличен долен ръб се получава, когато режеш върху подложка, примерно непотребна дъска, стегната за плоскостта отдолу. Горният зависи от оборотите/мощността и от вида на диска.
PIP - майстор
ср апр 28, 2021 6:33 pmP88-Verona написа:

Нищо от изброеното не ми върши работа. До момента всички материали ми струват 400 лв, всъщност това ще ми бъде крайната цена. Видях, че се продават маслени коректори. Някой ползвал ли е такива, дали ще се получи?
Рязано е с ръчен циркуляр Raider. Тези ужасии са от изкривените места. Там където плочата беше права всичко е добре. Питал съм майстори и офертите бяха по 500 лв за шкаф. Те са за инструменти, не търся перфектно качество, но в момента е прекалено грозно. Ако се получи ще пусна отделна тема "Изработих си шкафове за инструменти"
Ако имаш фреза с прав нож и не те притеснява да намлиш размера ги мини с нея. Става и с абрих/ренде, но трябва да точиш/сменяш ножовете след това.
bulhomes2 - майстор
ср апр 28, 2021 10:31 pmschuldiner написа:
Вместо до въртиш плоскостта, приличен долен ръб се получава, когато режеш върху подложка, примерно непотребна дъска, стегната за плоскостта отдолу. Горният зависи от оборотите/мощността и от вида на диска.
Не да я върти. Не съм казал това. Дори и на теория е невъзможно да постави линеала на абсолютно същото място от другата страна. Един ряз напред до средата на плочата, и един ряз назад с изаден вече под плочата диск. Но и твоя метод би свършил работа. Недостатъка е, че доста жертвени парчета ще има и трябва много добре да ги стяга, което в средата е трудно постижимо.

Но са си опити за спасяване на наличен материал. Почти всички, които продават плочи предлагат и разкрой и кантиране на цени, които обезмислят тия заигравки с обикновено не толкова перфектен край.
kozl - майстор
И аз имам бърз въпрос, щото не ми се чете цялата тема, а търсачката не ми помагна особено.
Та искам да боядисам "фасадата" на пощенските кутия, която е шперплат, байцван и лакиран преди 22, 23 години.
Първо ще я шлайфам с вибро шлайф. После ще издухам с компресора.
А въпроса е какъв грунд да ползвам в-у шпертплата?
Над пощите има козирка, която пази от преки попадения при дъжд и слънце, но все пак е в контакт с атмосферата.

И да добавя, че не искам да се занимавам с байцване и лакиране. Ще ми се да боядисам с боя с хамър ефект, която е 3в1 и предназначена за метали (и от нея имам налична). А и преди години злонамерени шегаджии беха опущили пиратки в пощите при което се наложи да надупча шоперплата и да му навръткам винтове към преградните стени оти се беха разединили от бомбардировката. Та са мисла там да китосам с авто кит, че таков имам в наличност. Но имам и некакъв стиро... кит, който ползвам при латексово боядисване. Става като лека пластмаса. Може да се шлайфа и да се занулява, та има мероятност и него да избера, че е по-еластичен от авто кита.
miliad - майстор
чет апр 29, 2021 7:31 amkozl написа:
И аз имам бърз въпрос, щото не ми се чете цялата тема, а търсачката не ми помагна особено.
Та искам да боядисам "фасадата" на пощенските кутия, която е шперплат, байцван и лакиран преди 22, 23 години.
Първо ще я шлайфам с вибро шлайф. После ще издухам с компресора.
А въпроса е какъв грунд да ползвам в-у шпертплата?
Над пощите има козирка, която пази от преки попадения при дъжд и слънце, но все пак е в контакт с атмосферата.

И да добавя, че не искам да се занимавам с байцване и лакиране. Ще ми се да боядисам с боя с хамър ефект, която е 3в1 и предназначена за метали (и от нея имам налична). А и преди години злонамерени шегаджии беха опущили пиратки в пощите при което се наложи да надупча шоперплата и да му навръткам винтове към преградните стени оти се беха разединили от бомбардировката. Та са мисла там да китосам с авто кит, че таков имам в наличност. Но имам и некакъв стиро... кит, който ползвам при латексово боядисване. Става като лека пластмаса. Може да се шлайфа и да се занулява, та има мероятност и него да избера, че е по-еластичен от авто кита.
Не ти трябва грунд.
themask - специалист
Привет!
Я споделете фазер за гръб на едно шкафче може ли да се боядисва, ако да - с какво, и как се захваща - лепи ли се, кове се с пирончета ли?

Ето за това иде реч:
Прикачен файл:
PXL_20210429_051658731.jpg

Тема "Тема за бързи въпроси и отговори в дърводелството" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: