• 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 159
Всичко за дърводелството
nautilus33 - майстор
Благодаря. Сега вече знам как да действам. Иначе за ламелния диск се сетих, че може да задълбае в дървото, та за това ще карам с пистолета за горещ въздух. А лака с лентовия шлайф.

ПП доне не ставам досаден, но се сетих още нещо- с по-голямо или по-малко отнемане на материал се тръгва първо при рендосване? Че днес тествах рендето на една стара дъска, която явно не е много права. И останових, че отначало не отнемаше нищо, а няколко сантиметра по-нататък си рендосваше. Бях го настройл да отнема 0.4мм. Та, за това се зачудих, дали отначало не трябва да се отнеме повече, докато се заравни материала що годе и после вече да се мине на по-малко.
EDI - майстор
Не пускай голяма стружка.0,5-0,7 мм стига - хем леко ще върви рендето, хем няма да сваляш по много материал, хем няма да ти задръства машината.Прокарвай по дължината на цялата дъска, не прекъсвай хода на рендето.Постепенно ще обереш неравностите.
nautilus33 - майстор
Ясно. Благодаря отново.
nautilus33 - майстор
Да попитам от какво се получава нацепването на дървения материал. Имам едни сухи ябълкови клони, които са отрязани на парчета от по около 30см и среден диаметър 7см, на които се забелязват по няколко цепнатини от средата към кората. Не съм сигурен кога са рязани клоните, но ги резнахме на по-малки парчета преди около месец.
Та, как мога да избегна това нацепване.
EDI - майстор
При съхненето се получава сцепване, понеже не съхне равномерно.Почти не може да се избегне, понеже дървесината не е разбичена, дървото е дебело и скоростта на съхнене отвътре и около кората е различна.Бели кората за по-равномерно съхнене, дръж ги на сянка и проветриво място.Намажи с боя мястото на отрязване, също поизравнява скоростта на съхнене.И аз имам една ябълка, но и обелих кората и я нарязах на дискове, понеже такива заготовки ми трябваха.Един два диска се сцепиха леко, но другите са добре.Цепнатините ги използвам, като ги подчертавам после при обработката.
nautilus33 - майстор
Благодаря ти. Проблемът е, че ми трябват с кората :)
А с каква боя да намажа- блажна ли?
EDI - майстор
Блажна, латекс, каквото имаш.
nautilus33 - майстор
Ясно. Ами ще опитам да видя, че ми предстой да режа от една череша, та ще мажа, щом това е единствен вариант. Понеже ми трябват с кората.
EDI - майстор
На черешата трудно ще запазиш кората, много лесно гние.
nautilus33 - майстор
Не бях на ясно с това, ами ще й я сваля тогава и ще видя да я ползвам за нещо друго.
  • 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 159

Тема "Тема за бързи въпроси и отговори в дърводелството" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: