• 1
  • 90
  • 91
  • 92
  • 93
  • 94
  • 159
Всичко за дърводелството
Buliviv - специалист
Заел съм се да си модернизирам малко прахоотвеждането.
Реших да махна приспособлението с кофите и взех този китайски "сепаратор"
https://www.banggood.com/High-Efficienc ... rehouse=CN
Монтирах го на синьо 30 л. пластмасово бидонче с метален обръч на капака.
На входа/маркуча идващ от прахосмукачката/ запазих "фито" на маркуча на прахосмукачката /около 32/.Другият вход за машините поставих Ф51.
Напора е доста добър, обаче при чистене на тезгяха , направи вакум и установих, че бидончето е слабо и го мачка.
Сега съм решил да сложа една голяма и здрава кофа / към 40 литра/.
Въпроса ми е някой знае ли, дали има ли голямо значение уеднаквяването на фито на маркучите / идващият от прахосмукачката и този към машините/. Дали това ще намали евентуален вакум в съда събиращ боклуците ?
Virtex - майстор
Привет,

Има орех с 2.9м дължина и 40-50 см диаметър, махнат август миналата година

1. Става ли вече за нарязване на талпи с цел сушене ?

2. Ако става за нарязване вече как ще препоръчате да се направи - каква дебелина на 'филиите', да се остави ли цялата дължина или да се среже на половина, за да не се изметнат и т.н.

3. Някакви препоръки като цяло ( питам, защото опитите с една череша бяха 50:50 успешни - някои оцеляха, някои се изкривиха много :-D )
mavryt4o - майстор
чет мар 28, 2019 10:36 amVirtex написа:
Привет,

Има орех с 2.9м дължина и 40-50 см диаметър, махнат август миналата година

1. Става ли вече за нарязване на талпи с цел сушене ?

2. Ако става за нарязване вече как ще препоръчате да се направи - каква дебелина на 'филиите', да се остави ли цялата дължина или да се среже на половина, за да не се изметнат и т.н.

3. Някакви препоръки като цяло ( питам, защото опитите с една череша бяха 50:50 успешни - някои оцеляха, някои се изкривиха много :-D )
1 Като за начало самото рязане през август е предпоставка за лош материал за в бъдеще.Високата първоначална влажност благоприятства за равитие на дървояди и гъби.Веднага се бели кората и бичи защото гъбите атакуват бързо.Запази дължината по-късите повече измятат.Бичи на 6см янове.Мажи краищата обилно с блажна боя.През 50см летвички 2на2см.Големи тещести отгоре бордюри ,релси слагай колкото повече по-добре.На сянка и да не е много ветровито да съхне по-бавно.Това е по учебник стискаш палци и след 4-5 години ще видиш резултата.
stefanjor - специалист
Здравейте,
Замислил съм едно малко проектче (как звучи само :-D ) и съм се спрял на шперплат 8 мм.
Най общо казано трябва да се получи паралелепипед с три страници фиксирани с дъно, таван и гръб.
Ще слагам и две вратички на панти.
Притеснението ми е, че до сега не съм работил с шперплат.
Нямам възможност за по- сложни сглобки и мисля да бъде с винтове и евентуално лепене.
Притеснения:
- за разкрояване кое е по- добър избор- ръчен циркуляр или прободен трион?
- при сглобяването на плоскостите дори да използвам и тънки винтове се притеснявам да не се сцепи материала. Чудя с е с тънки пирончета дали не е по- добре?
- освен с винтове/пирони да слагам ли и лепило? А какво?
- шперплат съм гледал липов в Баухаус и буков в Ташев. Кой е по- добър за целта?
Ще съм благодарен на всякакви насоки.
bulhomes2 - майстор
- за разкрояване кое е по- добър избор- ръчен циркуляр или прободен трион?
Ръчния циркуляр

- при сглобяването на плоскостите дори да използвам и тънки винтове се притеснявам да не се сцепи материала. Чудя с е с тънки пирончета дали не е по- добре?
С винтове е много по-добре. Пробиваш първо двата детайла с вътрешния диаметър на винта (плътното стебло). После пробиваш стягания детайл с външния диаметър на винта (на навивките) и няма да се сцепи.

- освен с винтове/пирони да слагам ли и лепило? А какво?
По-здраво ще стане и с лепило. Лепило за дърво, каквото продават в близкия магазин. Обикновено са на основата на C-200

- шперплат съм гледал липов в Баухаус и буков в Ташев. Кой е по- добър за целта?
Буковия е по-твърд.
Lisko - майстор
А още по-добре е - да го разкроят в магазина. Не е казано че човек трябва да си нареже всичко сам.
Разликата е че ще се съсредоточиш как да направиш нещата хубаво, а не как да не ги сбъркаш. Това е много важно при всеки проект, защото директно определя нивото ти на задоволство от работата.
nikolson - майстор
На този 8 мм шперплат какви вратички мислиш да слагаш?
ZEDYCUS - майстор
Със средно рамо панти ще се получи(монтирани ще изглеждат като покрит кант), но трябва да намери 7-8мм дължина винтове.
Или да слага допълнителна дебелина материал само за основата на пантите и да сложи нормални винтове 3,5 х16-18мм :-D
manobg - специалист
Здравейте, не знам дали тук е мястото, но понеже ми трябва менгеме за дребни дървени детайли се чудя между две малки подвижни менгемета и искам да попитам ако имате опит с такива, кое е по-добре да взема.

https://tashev-galving.com/041+STY+351/ ... 0%BD%D0%BE

или

https://tashev-galving.com/041%20PRN%20351
stefanjor - специалист
Благодаря на всички за препоръките!
Шперплата явно ще е липов, че Ташев ми е много трудно да го стигна в работно време.
Понеже вратичките ще са малки около 20/30 см мисля да сложа нещо такова:
панти-манти
Надявам се скоро да покажа и резултата :)
  • 1
  • 90
  • 91
  • 92
  • 93
  • 94
  • 159

Тема "Тема за бързи въпроси и отговори в дърводелството" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: