• 1
  • 59
  • 60
  • 61
  • 62
  • 63
  • 159
Всичко за дърводелството
Primus - специалист
Мислех да пусна тема, но тук май е по-добре, поне за начало.

Питам с какво да режа тънък MDF?

Конкретно, едното рязане е около 8 метра на дължина, 6.5мм дебела ламперия. Знаете покритието е хартия.
Другото рязане е къде 12 до 20 метра, но по-тънко, 4 мм ламиниран MDF.

Срезовете ще бъдат скрити, така че +/- 1-2мм отклонение не ми изглежда фатално.
Разбира се един гладък прав срез е за предпочитане.

Измислил съм два варианта за сега:
1. 125мм ъглошлайф с черния специален диск на БОШ.
2. Да си купя някакво зеге и да използвам ножчета с много дребни зъби, някой беше писал "5 лв, за изрязване по контур".

Помощ!
bulhomes2 - майстор
Най-добре е с настолен циркуляр.
EDI - майстор
Между двата варианта, зеге-то.Това с диска го забрави.
cholev - майстор
8метра как ще го срежеш на настолен циркуляр.
най добре е циркуляр от типа Plunge saw.
Нещо такова
Или потапящ с водеща шина
Primus - специалист
Приятели, търсех помощ, т.е. акъл, а не как да се набутам с машина за 2 бона.
И не сте ме разбрали за дължините, ако и да съм написал ламперия.

8 и повече метра е общата дължина, парчетата са по 2.60м.
А ламината от 4мм е по-къс, някъде 2-2.20м. парчето.

И ще се реже бавничко, един два среза на ден.

Аргументирано мнение защо няма да стане с черния диск БОШ?
bulhomes2 - майстор
1. Ще го накърти
2. Ще го изкривиш
3. Много е опасно. Сега ходя на рехабилитация с един, който точно с такава машинка си отрязал 2 пръста.

Има циркуляри по 200-300 лв. Ръчни циркуляри от 30 лв, които можеш да закрепиш на маса. Всяка мебелна фирма може да ти нареже ивиците срещу дребни стотинки. Ти къде тръгна за циркуляр от 2 бона?!? И въпроса ти беше "с какво да го срежеш", а не "от зеге и ъглошлайф кое е по-добре". И двата ти метода са с еднакво качество (никакво), ъглошлайфа за дърво според мен трябва да го забранят със закон.

ПП. Само Чолев не те е разбрал за метрите. Щеше да ми е много интересно какви са тези дългометрични плоскости и най-вече как се транспортират.
miliad - майстор
пет юни 22, 2018 9:02 amcholev написа:
8метра как ще го срежеш на настолен циркуляр.
най добре е циркуляр от типа Plunge saw.
Нещо такова
Или потапящ с водеща шина
Не си в час Чолев, колко метра дълъг материал може да се реже на настолен циркуляр ме ограничава само мястото в помещението/ако съм в помещение/ и броя на допълнителните магарета.

"Разбира се един гладък прав срез е за предпочитане."- Само с циркуляр ще го имаш.
Зеге с ножче за финно рязане/ може за метал да вземеш/- леко накъртване, бавно рязане, колко ще е право зависи само от ръката и качеството на линеала ако го има.
Ъглошлайфа е крайно непрепоръчителен, особено пък надлъжни срезове. Неподходящи обороти, палене на материал, заклинване, чупене на дискове, пръсти .......
Онова дребното циркулярче от линка на Чолев става, и ръчен циркуляр става ако го закрепиш на една плоскост като настолен, и потапящ циркуляр става с известни условности. Ма пусти пари.
cholev - майстор
пет юни 22, 2018 4:07 pmPrimus написа:
..
8 и повече метра е общата дължина, парчетата са по 2.60м.
А ламината от 4мм е по-къс, някъде 2-2.20м. парчето.
..
Студио Х
Пиши ясно човек 8 метра- ева ли го може да е лепено и т.н написал си 8м. Тези парчета по 2-2.60 надлъжно напречно.
Напречно с герунг най добре- ако нямаш перкай с зегето. Щом ще ги режеш бавно какъв ти е проблема.
Надлъжно настолен циркуляр
nikolson - майстор
Обичам да разгадавам :-D Предполагам, става дума за МДФ ламперия, която трябва да се напасва по размер в ъглите (ако е за надлъжното рязане). Може да стане със зеге, водене по линеал, с малък натиск и къс нож със ситни зъби. Дори и да се отчекне малко, щом 1-2 мм кривина не са проблем, 1-2 мм зачекване също не би трябвало да са проблем. Има маркери за корекции на драскотини по дървесина.
Не изполвайте ъглошлайф с циркулярен диск. Оборотите на ъглошлайфа са много големи и при отскачане има голяма инерция. Всички пострадали са хора, които си казват "знам, ама баш на мене ли".
Последна промяна от nikolson на пет юни 22, 2018 10:17 pm, променено общо 1 път.
nikel - специалист
пет юни 22, 2018 4:07 pmPrimus написа:
Приятели, търсех помощ, т.е. акъл, а не как да се набутам с машина за 2 бона.
И не сте ме разбрали за дължините, ако и да съм написал ламперия.

8 и повече метра е общата дължина, парчетата са по 2.60м.
А ламината от 4мм е по-къс, някъде 2-2.20м. парчето.

И ще се реже бавничко, един два среза на ден.

Аргументирано мнение защо няма да стане с черния диск БОШ?
При такъв срез /дължина/с един трион за 5 лв. ще го срежеш,само да имаш желание или да си на зор.Другото е писане по форумите.Почти всички фирми продаващи тези плоскости имат опция - рязане.Късмет.
  • 1
  • 59
  • 60
  • 61
  • 62
  • 63
  • 159

Тема "Тема за бързи въпроси и отговори в дърводелството" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: