Всичко за дърводелството
schuldiner - майстор
чет апр 29, 2021 7:31 amkozl написа:
И аз имам бърз въпрос, щото не ми се чете цялата тема, а търсачката не ми помагна особено.
Та искам да боядисам "фасадата" на пощенските кутия, която е шперплат, байцван и лакиран преди 22, 23 години.
Първо ще я шлайфам с вибро шлайф. После ще издухам с компресора.
А въпроса е какъв грунд да ползвам в-у шпертплата?
Бетонконтакт съм пробвал върху всякакви повърхности, вкл. шперплат и фазер - държи прекрасно и боя, и кит.

Я кажи как го постигаш тоя хамър ефект, че на мен не ми се получава добре. Ако мога да поставя детайла хоризонтално, е лесно - върху пресен грунд ръся през сито цимент /който може да се замаже с цикла/ и като втвърди, боядисвам с каквото си искам. Но с готова боя на вертикална повърхност не се получава същото.
kozl - майстор
чет апр 29, 2021 10:28 amschuldiner написа:
чет апр 29, 2021 7:31 amkozl написа:
И аз имам бърз въпрос, щото не ми се чете цялата тема, а търсачката не ми помагна особено.
Та искам да боядисам "фасадата" на пощенските кутия, която е шперплат, байцван и лакиран преди 22, 23 години.
Първо ще я шлайфам с вибро шлайф. После ще издухам с компресора.
А въпроса е какъв грунд да ползвам в-у шпертплата?
Бетонконтакт съм пробвал върху всякакви повърхности, вкл. шперплат и фазер - държи прекрасно и боя, и кит.

Я кажи как го постигаш тоя хамър ефект, че на мен не ми се получава добре. Ако мога да поставя детайла хоризонтално, е лесно - върху пресен грунд ръся през сито цимент /който може да се замаже с цикла/ и като втвърди, боядисвам с каквото си искам. Но с готова боя на вертикална повърхност не се получава същото.
Така е с пръскане.
С валяк става по-лесно. При пръскане щото боята рядка и малко преди стичане :-D Но мисля да търкалям с валяк по шперплата.
Бетонконтакта е груб за целта. Поне този дето аз имам, а той се е доказал като бетон-контакт.
kozl - майстор
чет апр 29, 2021 8:48 amthemask написа:
Привет!
Я споделете фазер за гръб на едно шкафче може ли да се боядисва, ако да - с какво, и как се захваща - лепи ли се, кове се с пирончета ли?
Масово с пирончета.
Аз предпочитам с винтчета и шайби за гръб.
P88-Verona - специалист
ср апр 28, 2021 8:51 pmmiliad написа:
..............
Сподели с какъв циркулярен трион ряза. С какви параметри - предназначение, брой зъби?
Raider RD-CS22B. Пробвах да режа първо с 80Т почти перфектен резултат, но ми изгаряше среза. Нямах друг диск и продължих с 24Т. Най-очуканото с 24Т. Този модел е крива работа. И лазера крив и дискът отпред стои изместен с 2 мм спрямо задната страна, основата е от огъната ламарина 2 мм и като реже, срезът не е перпендикулярен. Въобще трудно го накарах да реже право.
Може би с 40Т щеше да стане, но от по-скъпите дискове 30-50 лв, а моите и двата са на Raider. 80Т струва 11 лв, минало. Като ви чета ми се струва, че най-добре ще бъде да пробвам с кит за дърво и два вида маркер тъмно сив и черен, това за най-очуканото, а малките корекции — ръбовете които "светят", ще ги мина с пастелен коректор — той мисля не се топи. Отвори ми се работа, но спешна работа нямам, за сега. Все пак кантирах на ръка 80 метра кант, тези корекции няма да ме уплащят. :-D

Всякакви варианти за корегиране на размерите отпада. Като приключа ще пусна отделна тема с подробности и описание на трудностите с които се сблъсках, може за някой да е полезна.

От голяма фирма не поръчах, защото имам много детайли под 100 мм, а където съм питал нито разкрояват под 100 мм, нито кантират.

Дано до две седмици го сглобя.
miliad - майстор
Така като те чета, си мисля, че тепърва ще береш ядове. Тия детайли освен дължина, ширина имат и един друг важен параметър-диагонали. И ако те са с разлика по-голяма от 1мм се почват едни дертове със сглобяването не е за приказване. Еле пък и с многото чекмеджета.
А диск за рязане на ПДЧ се взима с максимално количество зъби и предвиден за ламинирано ПДЧ.
Тоя диск 190мм с 24Т е за грубо, предварително разкрояване на масив.
Изобщо не му е мястото при ПДЧ. Освен ако не го режеш за печката.
Разкроя и кантирането на тия детайли по груби сметки е макс 200лв с все кант 0.8мм. Ако ти си си купил циркуляра за тази цел, като добавиш и врътнята по рязането и кантирането + увеличената врътня по сглобяването, си на минус дори и да се таксуваш на минимална надница. Тъжно, но факт.
Chefo77 - майстор
Аз даже ламината (дебелия) режа със 190 или 210 мм с 40 или 60 зъба, с 24 е за надлъжно рязане на дърво. Нищо, за следващия път ще знаеш, колегата е написал какво е трябвало да използваш :)
nikel - специалист
Трябва да отрежа едни дъски под ъгъл надлъжно. Дъските са 60 см. дълги. В завършен вид трябва да са от единия край 8 см. ,а от другия 10 см.
Какво приспособление за циркуляра да ползвам?
bulhomes2 - майстор
Линеал, дълъг поне 60 см пред и 60 см след диска. Настройваш го на 10 см от диска. В единия край на дъската, която ще режеш слагаш парче 2 см между нея и линеала и режеш. Ако е за повече бройки си правиш "калъп" - двусантиметровото парче фиксирано към подложка, върху която се слага дъската и се затиска с такива стеги
Прикачен файл:
12-9204-545285.jpg
12-9204-545285.jpg (49.63 KиБ) Видяна 883 пъти

ПП. Ако държиш получения трапец да е равнобедрен - трябва парчето да е 1 см и да режеш дъската и от двете страни.
nikel - специалист
Благодаря за отговора. Дано не съм нахален, но може ли някакъв клип за да го видя нагледно.
miliad - майстор
вт май 18, 2021 7:49 pmnikel написа:
Благодаря за отговора. Дано не съм нахален, но може ли някакъв клип за да го видя нагледно.
fance tapering jig -това са вълшебните думи

Тема "Тема за бързи въпроси и отговори в дърводелството" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: