• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 159
Всичко за дърводелството
themask - специалист
Я да питам - някой разбичвал ли е дънери с верижен трион? Изглежда ми като нещо интересно за проба :) Също така някой ползвал ли е така наречения chainsaw mill?
andreygg - напреднал
themask написа:
Я да питам - някой разбичвал ли е дънери с верижен трион? Изглежда ми като нещо интересно за проба :) Също така някой ползвал ли е така наречения chainsaw mill?
Дънер не съм, но скоро разбичих по дължина чамова греда 12х12 см. дълга 4 метра. После я позагладих с пила за дърво и след това с машинка за шкурене. От получените гредички си направих стълба. Мисля, че в твоя случай също е възможно.
themask - специалист
Това "фрий хенд" ли го направи? Без помощни приспособления?

Защото съм се замислил за нещо подобно на това:
Прикачен файл:
ACT_1671.jpg
ACT_1671.jpg (67.12 KиБ) Видяна 3048 пъти
Като гледам няма да е философия да се направи. Какво мислите?
EDI - майстор
Не е сложно да се направи.В тубата съм гледал много клипове по въпроса.Иначе дънери съм цепил най-вече по ширина - да излизат дискове.Скоро една ябълка я направих на филийки за разни дреболии за подаръци.По дължина също един два-пъти съм кълцал дънерчета, но те бяха малки и ги пердаших на ръка.Резачката ми е електрически БОШ, шината е 30 см.
mavryt4o - майстор
Това приспособление важи само когато имаш равна страна демек не е за дънер а за греда но евентуално ако се сложи някакъв равен мастар моще да се плъзга по него.Рязането по дължина няма нищо общо с перпендикулярното много по-тежко е.Аз под дънер и да изкарам поне нещо разбирам над 40-50см.Клиповете ако забелязвате са с шини по 80-90 санта и следователно резачки за по над 1500лева.И аз имам трупове орехови за разбичване но не бих си стопил 25-цата за едната проба.
Virtex - майстор
Из Пловдивско си има гатери за бичене, това с резачката няма ли да "вземе" много от полезният материал ?
mavryt4o - майстор
Virtex написа:
Из Пловдивско си има гатери за бичене, това с резачката няма ли да "вземе" много от полезният материал ?
Има ама искат билети печати разришителни не им се работи с чужд материал.Имам резервен вариант но всичко е на ръка няма мотокар и кячеството е много лошо ще видим
themask - специалист
mavryt4o, като гледам пичовете първо хващат една алуминиева стълба за дънера и водят по нея. За втория срез вече си имаш равна повърхност. За триона си прав - трябва си по-сериозен. Аз мога да ползвам един, който поема от 16" до 36", така че не мисля да има проблеми с мощност и дължина.

Virtex, то гатери има, ама като да кажем съм видял огромен дънер в изоставен двор, как да го замъкна до гатера? :) Колкото до фирата - има я, но ако не си купувал материала, какво ти пречи? Отделно гледам поне по американските клипчета, че ползват различни вериги за този тип рязане, които правят по-тънък срез. Не знам тук дали ги има...

EDIT: Mavryt4o, като направя и пробвам приспособлението, и ако още не си разбичил, ще ти мина на гости ;)
mavryt4o - майстор
themask написа:
mavryt4o, като гледам пичовете първо хващат една алуминиева стълба за дънера и водят по нея. За втория срез вече си имаш равна повърхност. За триона си прав - трябва си по-сериозен. Аз мога да ползвам един, който поема от 16" до 36", така че не мисля да има проблеми с мощност и дължина.

Virtex, то гатери има, ама като да кажем съм видял огромен дънер в изоставен двор, как да го замъкна до гатера? :) Колкото до фирата - има я, но ако не си купувал материала, какво ти пречи? Отделно гледам поне по американските клипчета, че ползват различни вериги за този тип рязане, които правят по-тънък срез. Не знам тук дали ги има...

EDIT: Mavryt4o, като направя и пробвам приспособлението, и ако още не си разбичил, ще ти мина на гости ;)
Един труп за теб :partyman:
Virtex - майстор
Къде ги намирате тези (предполагам ценни) дънери из дворове :-D

Аз издирвам орехов материал, но няма наоколо 'моето' Пловдивско, секат за огрев и не искат 'бартер'.
mavryt4o написа:
Има ама искат билети печати разришителни не им се работи с чужд материал.Имам резервен вариант но всичко е на ръка няма мотокар и кячеството е много лошо ще видим
То има варианти, зависи къде си, но вече подробности е за предпочитане да е на ЛС поради някои особености :)
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 159

Тема "Тема за бързи въпроси и отговори в дърводелството" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: