• 1
  • 53
  • 54
  • 55
  • 56
  • 57
  • 159
Всичко за дърводелството
Чираче - майстор
За мен най здрав е дряна.
Virtex - майстор
А намира ли се като кубик на (евентуално) достъпна цена ?

До колкото съм чувал едно най-здравите (за гравиране и малка дърворезба, понеже за това беше разговора, но на мен не ми е това целта) е корен/стъбло на чемшир, но това е практически невъзможно да намериш в големи и използваеми размери.
kuuuuuul - майстор
Акацията също е много здраво дърво и се намира по лесно.
Virtex - майстор
Благодарности за предложението, по информация е доста добро предложение и до колкото виждам е по-лесно за намиране :)
Илчо Илиев - майстор
Ако кажеш какво ще правиш...някак по-лесно ще е да се гадае,че боба гъгричаса и не показва... :lol:

Иначе има доста дървесини,които са сравнително евтини,а и са издръжливи на кофти условия..
Както и Жората каза, салкъм/акация е доста евтин,но на влага и слънце изкарва много години дори без покритие...
Дъба(белия) също е с подобни показатели,но е малко скъпичък..
Ако си купиш материал на плочи и да ти разбичат янове, ще ти излезе в пъти по-евтино,но ще чакаш да поизсъхне, но пак казвам, ако кажеш за какво ще се ползва, ще е по-лесно да ти се даде по-точен и верен съвет
Virtex - майстор
Имам желание да пробвам направата на врата, външна (не входна) като за начало. Съответно ще има излагане на външни фактори, най-вече слънце, но ще има някакво защитно покритие.
Целта на питането за здрав материал е главно заради виждането ми, че трябва да "носи" тежестта си, която няма да бъде малко.

Затова проучвам какъв материал да търся, защото предполагам ще е влажен и ще го суша естествено. Което отнема време. И макар да не съм готов в момента за проби, предпочитам да имам материал когато потрябва, съответно да не го търся тогава. Вече как, кога и какво ще стане е друг въпрос :-D
Илчо Илиев - майстор
Ами супер идея, за целта дъба е най-подходящ, остава да намериш от къде да си набавиш трупи и да ти ги разбичат според нужния размер,а и да си заявиш дължина...
Салкъма също е добър за целта,но при него "рандемана" е по-малък ,т.е. има много дефекти и е трудно да се подберат дълги и широки дъски..,а и има склонност да се закършва при рендосване...
Ще чакаме да видим проекта готов...
bigshop - специалист
Първоначалният въпрос не е точен: необходим ти е не най-здравият материал, а с най-голяма специфична здравина (якост разделена на тегло). Един от най-добрите в това отношение е смърча. Той се използва за най-отговорните елементи в дървените самолети (те се експлоатират навън). Най-подходящ е от Америка - т.нар. sitka spruce.
mavryt4o - майстор
bigshop написа:
Първоначалният въпрос не е точен: необходим ти е не най-здравият материал, а с най-голяма специфична здравина (якост разделена на тегло). Един от най-добрите в това отношение е смърча. Той се използва за най-отговорните елементи в дървените самолети (те се експлоатират навън). Най-подходящ е от Америка - т.нар. sitka spruce.
Да но сме в България...
mavryt4o - майстор
Virtex написа:
Имам желание да пробвам направата на врата, външна (не входна) като за начало. Съответно ще има излагане на външни фактори, най-вече слънце, но ще има някакво защитно покритие.
Целта на питането за здрав материал е главно заради виждането ми, че трябва да "носи" тежестта си, която няма да бъде малко.

Затова проучвам какъв материал да търся, защото предполагам ще е влажен и ще го суша естествено. Което отнема време. И макар да не съм готов в момента за проби, предпочитам да имам материал когато потрябва, съответно да не го търся тогава. Вече как, кога и какво ще стане е друг въпрос :-D
За да си спестиш пробите има готови трислойни профили изчистени от чепове .Правил съм го от нула и не си заслужава труда според мен.Не мога да споделя за качеството и цена на готовите профили но на картинка изглеждат идеални.
  • 1
  • 53
  • 54
  • 55
  • 56
  • 57
  • 159

Тема "Тема за бързи въпроси и отговори в дърводелството" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: