Всичко за дърводелството
ZEDYCUS - майстор
Екстра е. =D>
Само един кусур да отбележа, на дълбоките чекмеджета трябваше да пуснеш по широки царги, че така може да се посуче челото. Шперплата си е податлив в това отношение.
И още един кусур с дръжките виждам, щях да пусна ниво по чекмеджетата. :partyman:
bisermonov - специалист
вт фев 09, 2021 2:21 pmi.elina написа:
Здравейте, искам да постигна ефект като на снимките, които съм прикачила от интернет, бяло дърво, но да си личи текстурата на дървото, със нови чамови кухненски вратички, които не са обработени с нищо досега, затова се извинявам, ако не съм в правилната тема, но исках да получа отзиви от някой, ако е полвал този продукт и дали ще има такъв ефект или друг, който бихте ми препоръчали :)
Поздрави.
За да бъде по изразен фладера на дървото след шлайфането се нанася байц какъвто сте си избрал но с претриване задължително и след него шлайфгрунд после лак.
Chefo77 - майстор
Момчета, въпрос към профи дърводелците: Бащата е намерил отнякъде шайба от топола, около 120 см диаметър, 6-7 см дебела. С какво да я намаже, за да не се сцепи като съхне? И как да я предпази от сцепване?
Благодаря в аванс!
ZEDYCUS - майстор
Mажат двата среза с ПВА лепило и оставят да изсъхне, но дали няма да се нацепи си е божа работа. Най много напрежения има в сърцевината.
bulhomes2 - майстор
Какво мислиш да правиш с нея? Тополата е меко дърво и тази шайба освен за украса не виждам за какво може да се ползва, но тогава сцепването не те бърка. Когато един труп съхне на влагата е много по-лесно да излиза през челата (по жилите). В резултат на това в краищата трупа е по-изсъхнал от в средата, появяват се непрежения и дървото се цепи. Затова се мажат краищата - за да не излиза влага от там. В случая със шайбата не виждам смисъл от мазане защото нямаме среда, която да остане влажна и да породи напрежения. Аз бих я изправил някъде така, че да се ветрее еднакво от двете страни.
Chefo77 - майстор
Нямам идея какво ще прави бащата с нея, зададе ми въпрос, пък аз не съм компетентен...
Buliviv - специалист
ср мар 10, 2021 2:28 amChefo77 написа:
Момчета, въпрос към профи дърводелците: Бащата е намерил отнякъде шайба от топола, около 120 см диаметър, 6-7 см дебела. С какво да я намаже, за да не се сцепи като съхне? И как да я предпази от сцепване?
Благодаря в аванс!
След като се направи описаното по - горе, може да се сложи и в кашон пълен с дървени стърготини.
Което нищо не значи и не е гаранция, че няма да се напука.
Chefo77 - майстор
Уф, голяма съм овца - как да я предпази от измятане и сцепване, не сцепване и сцепване :D
schuldiner - майстор
Аз бих пробвал да не я суша, а да заместя водата с импрегнант на водна основа, щото в тополата грам няма смола. Т.е. всеки ден по една ръка, увиване в найлон и затискане с плочки, примерно, през ден наобратно. Като изсъхне остава сравнително твърда дървесина, годна за шлайфане, а дано и малко се е облажила от импрегнанта, че да не цепи. Значи за седмица-две може и да се постигне. ПП Тя не че ще изсъхне, ами няма да глътва импрегнанта за милисекунди, тогава май е моментът да се остави на сухо и проветриво.
PIP - майстор
За мен основното е сушенето да е на сянка и да има вентилация, за да няма големи амлитуди в температурата.

Тема "Тема за бързи въпроси и отговори в дърводелството" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: