Всичко за дърводелството
miliad - майстор
"Три ръце байц" пък защо?
Имаш литри излишни ли?
Делян - специалист
Литрите като цена не са проблем, проблем са доставките и наличностите по магазините от тази бг марка която избрах. Последния път се наложи да поръчвам от интернет.

А иначе, желязото го избягвам, предпочитам дърво. Ако се наложи след 10-ина години пак ще подменям.
miliad - майстор
Няма никакъв смисъл от "три ръце" байц, освен ако не искаш да направиш "три пъти" по-тъмен цвят.
Нещо което се постига и с една ръка тъмен байц.
Здравейте! Аз имам въпрос. Досега не съм се занимавала с обработка на дърво и не съм съвсем наясно. Подариха ни баварска маса с пейки, които са разглобени и само частите са сковани (плота на масата, гърбовете и седалките на пейките и т.н.). Дървесината беше съвсем прясна и дойдоха опаковани в найлон. Докато сколасаме да ги разопаковаме и да ги извадим да съхнат, мина една седмица, през която дървото се изпоти в найлона и плесеняса почти всичко с дебела черна плесен., всички части се изметнаха накъдето им дойде, че се и разлепиха. Много тъпа грешка, да, признавам. Четох какво мога да направя и купих на Бохемит спрей против плесен, който в интерес на истината се справи доста добре с плесента на повърхността и ги поразчисти, но сега на места дървото седи по-тъмно все едно вътре е останала плесен и само чака да избие отгоре. Не се чисти повече с Бохемита. Говорих с представител от фирмата и той ми каза с шкурка да зачистя там, където е имало мухъл, за да падне всичко, но все още стои тъмно. Въпросът ми е, дали това е активна плесен или просто е по-тъмно дървото, тъй като е било в лошо състояние? Дали ако го импрегнирам с импрегнант против плесен ще умре това, което е вътре в дървото или нещо друго трябва да му правя? Съхнат вече от месец и половина на слънце, на вятър, така че трябва да е достатъчно изсъхнало дървото, за да се импрегнира. Моля дайте съвет какво да ги правя, защото не са евтини и не ми се иска да ходят в печката. Благодаря предварително!
mavryt4o - майстор
съб юли 15, 2023 4:06 pmClymene написа:
Здравейте! Аз имам въпрос. Досега не съм се занимавала с обработка на дърво и не съм съвсем наясно. Подариха ни баварска маса с пейки, които са разглобени и само частите са сковани (плота на масата, гърбовете и седалките на пейките и т.н.). Дървесината беше съвсем прясна и дойдоха опаковани в найлон. Докато сколасаме да ги разопаковаме и да ги извадим да съхнат, мина една седмица, през която дървото се изпоти в найлона и плесеняса почти всичко с дебела черна плесен., всички части се изметнаха накъдето им дойде, че се и разлепиха. Много тъпа грешка, да, признавам. Четох какво мога да направя и купих на Бохемит спрей против плесен, който в интерес на истината се справи доста добре с плесента на повърхността и ги поразчисти, но сега на места дървото седи по-тъмно все едно вътре е останала плесен и само чака да избие отгоре. Не се чисти повече с Бохемита. Говорих с представител от фирмата и той ми каза с шкурка да зачистя там, където е имало мухъл, за да падне всичко, но все още стои тъмно. Въпросът ми е, дали това е активна плесен или просто е по-тъмно дървото, тъй като е било в лошо състояние? Дали ако го импрегнирам с импрегнант против плесен ще умре това, което е вътре в дървото или нещо друго трябва да му правя? Съхнат вече от месец и половина на слънце, на вятър, така че трябва да е достатъчно изсъхнало дървото, за да се импрегнира. Моля дайте съвет какво да ги правя, защото не са евтини и не ми се иска да ходят в печката. Благодаря предварително!
Първо не си виновен ти че дървесината не е била суха. Песента се е развила защото и е създадена подходяща среда. Щом е минал месец в тия жеги влагата ще се е поизпарила а падне ли тя няма как да се развие повече плесен. Незнам дали само със саво ще изчезне. Ако не по-тъмен лак. При положение че са се рзлепили и изметнали плотовете мухала ти е най-малкия проблем.
miliad - майстор
Оцветяването може да почистите с разтвор на оксалова киселина. Има информация в нета.
MamaMy - майстор
В крайна сметка сурова дървесина се избелва със сяра. Сковавате един сандък в който са наредени всички подготвени сурови дървении. Вътре в сандъка палите сярата като я поставяте най-отдолу в метална кутия с въглени.
Lisko - майстор
Мавруте, аз сефте чувам скъпи мебели да се правят с мокро дърво, а ти не ми се стори учуден?
Нещо пропускам ли?
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
пон юли 24, 2023 8:41 amLisko написа:
Мавруте, аз сефте чувам скъпи мебели да се правят с мокро дърво, а ти не ми се стори учуден?
Нещо пропускам ли?
:-) "При положение че са се разлепили и изметнали плотовете, мухълът ти е най-малкия проблем." :-) Пропусна, но не което си мислиш ;-)
Последна промяна от n_a на пон юли 24, 2023 10:24 am, променено общо 1 път.
mavryt4o - майстор
пон юли 24, 2023 8:41 amLisko написа:
Мавруте, аз сефте чувам скъпи мебели да се правят с мокро дърво, а ти не ми се стори учуден?
Нещо пропускам ли?
,,скъпо'' е доста субективно понятие и се абстрахирам от него :) също и от това че е вложен влажен материал.

Тема "Тема за бързи въпроси и отговори в дърводелството" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: