Всичко за дърводелството
Alfa_D - специалист
Направо на въпросите:
1. Трябва да залепя дървени блокчета 50х50х50 мм върху една дъска, но няма възможност да се притискат към нея, както изискват повечето лепила. Освен това ще ги режа със зеге и няма да имат идеални страни. Има ли някакво подходящо лепило, което да прави достатъчно дебел слой и да компенсира неравностите и кривините след ръчното рязане?

2. Къде в София могат да ми нарежат тези блокчета 50х50, за да не ги режа аз на балкона - общо около 200 бройки? Не че не съм търсил - поискаха ми по 90 стотинки на срез - 199 среза за около 200 лв :lol:

И въпрос бонус - платих 15 лв на обущар за да ми залепи участък от 5-6 см на подметката на една обувка. Не изкара и един ден, затова търся някакво подходящо лепило - здраво и еластично. На кое лепило бихте заложили?
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
пет фев 23, 2024 6:20 amAlfa_D написа:
Направо на въпросите:
1. Трябва да залепя дървени блокчета 50х50х50 мм върху една дъска, но няма възможност да се притискат към нея, както изискват повечето лепила. Освен това ще ги режа със зеге и няма да имат идеални страни. Има ли някакво подходящо лепило, което да прави достатъчно дебел слой и да компенсира неравностите и кривините след ръчното рязане?

2. Къде в София могат да ми нарежат тези блокчета 50х50, за да не ги режа аз на балкона - общо около 200 бройки? Не че не съм търсил - поискаха ми по 90 стотинки на срез - 199 среза за около 200 лв :lol:

И въпрос бонус - платих 15 лв на обущар за да ми залепи участък от 5-6 см на подметката на една обувка. Не изкара и един ден, затова търся някакво подходящо лепило - здраво и еластично. На кое лепило бихте заложили?
2. Обратно при обущаря, в "гаранция" си. Инак, лепилото ще да е същото... Възможно ли е, подметката да е от неподходящ материал, а Майсторът да не е отчел или да си е замълчал? Тогава и ти няма да гозалепиш. Всякакво "гумено" лепило става - хемопрен, хелми-някакво... Мирише гадно и е гъвкаво

1. По дървения въпрос - виновен си, не мога да спя от любопитство, какво и защо правиш с тези Кубчета на дъска.

3. И още... Какво стана с радиатора??
kozl - майстор
За лепене на обувки - доволен съм от лепило Тип Топ - примерно
Но съм недоволен, че няма малки разфасовки и трудно се намира в продажба.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
пет фев 23, 2024 9:06 amkozl написа:
За лепене на обувки - доволен съм от лепило Тип Топ - примерно
Но съм недоволен, че няма малки разфасовки и трудно се намира в продажба.
https://atletiksport.com/produkt/%D0%BB ... svs-vulc/
sstefanov - майстор
За дървото - полиуретаново лепило.
stefanjor - специалист
пет фев 23, 2024 9:30 amsstefanov написа:
За дървото - полиуретаново лепило.
Понеже човека е казал, че няма възможност да притисне кубчетат полиуретановото лепило не е ли кофти избор?
До колкото си спомня се раздуваше след нанасяне... освен ако има такива, които не променят обема си :?
kozl - майстор
пет фев 23, 2024 9:24 amn_a написа:
пет фев 23, 2024 9:06 amkozl написа:
За лепене на обувки - доволен съм от лепило Тип Топ - примерно
Но съм недоволен, че няма малки разфасовки и трудно се намира в продажба.
https://atletiksport.com/produkt/%D0%BB ... svs-vulc/
Мярката същата, но не и лепилото.
Това дето е в туба за паста за зъби не съм го пробвал. Другото, което съм имал в предвид е двукомпонентно.
Alfa_D - специалист
Дъската е чамов капак към таванско помещение, но е на дългите панти с поне 30 винта на страна и не ми се сваля. Върху нея искам да залепя около 196 блокчета, а височината на всяко е 50 мм за да изравня нивото с тавана. Май ще ги лепя долу, а с десетина винта ще ги хвана за капака.
Но най-лошото е, че два метра редносана дъска 50х50 мм струват 12 лв, а зегето реже много криво – на практика няма как да направиш 50 мм перпендикулярен срез с него, а и много раздробява ръбовете.

Подметката е от нещо като еластична пластмаса, но много трудна за изтъркване при ходене и не се пързаля. Самите обувки са от истинска кожа – онлайн поръчка за близо 150 лв, сериозно прецакване : -)

П.С. Радиатора го направих отдавна и май качих снимки, пломибараха го, но тръбичката пак е под напрежение – на практика спечелих около 3-4 см, но е малко.
Ал_ - специалист
пет фев 23, 2024 3:04 pmAlfa_D написа:
на практика няма как да направиш 50 мм перпендикулярен срез с него
Че не е невъзможно - не е, но трябва да се прави приспособление.
Не ми става особено ясно какво и как точно смяташ да правиш, но ако не ти пречи пътуване около 200 км в едната посока - заповядай да си ги нарежеш с подходяща техника.
За подметката виж и на бизон лепилата
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Зеге почти не може да среже 50мм дебелина.
Кривенето със зеге е задължително
За лепене си трябва една равна повърхност, а купешките талпи си имат по две, успоредни
... Все пак, не разбрах какво се прави :-) :-)

Тема "Рязане и лепене на дърво и... подметки" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: