Всичко за дърводелството
plamen6703 - майстор
niavik написа:
Oт едната страна ще е в комбинация с метал и след време, като се подновява ще е трудно. Металната част ще я мина с грунд, може и сачака. Но се чудя как ще се държи на дърво?
plamen6703 написа:
Сачак от ламперия предварително го "импрегнирах" ако това изобщо е импрегниране с горещ безир... оставих ламперията да изсъхне и наковах сачака. Операцията я правих пез 2008 год. и до момента проблем нямам :) Същата процедура съм приложил и на тезгяха ми, който купих на старо... При мен има една особеност, че каквото правя знам добре, че вечни неща няма и гледам как да ме изкарат по-дълго време...но не правя нищо като да кара цял живот... Това е моята рецепта, но всеки сам прави своя избор как да действа :)
Изложена ли е на слънце и дъжд?
Сачака ми е изцяло изложен на външните атмосферни влияния, слънце, дъжд... но като имаш предвид, че все пак това е сачак и не се огрява от пряка слънчева светлина, пряко не го мокри дъжд... Почти няма промяна мисля, че 2009 година го ковах.
Аз съм на принципа да не мисля в крайно далечни перспективи... още толкова да ме изкара и който иска и каквото иска да го прави след това. Не разбирам от обработка на дървесина, но горещият безир в моят случай ми свърши много добра работа.
Ти колко мислиш, че ще проникне масло в дървесината, нали ще са около 2-3 милиметра... имам греди на покрив обработени с отработено масло...омириса ни душите и сигурно около година на горният етаж не сме спали...
niavik - напреднал
Да споделя какво ще правя. На вилата имам ограда от мрежа, с бетонова основа. Отдавна се каня да я закрия с нещо. Трябва да е леко, защото бетонната основа е много стара, не е стабилна и без допълнителна тежест. Реших, че най-евтиния и лесен начин е с ламперия, с хоризонтални дъски.
Планът ми е да закрепя с такер вертикални дъски до пилоните и за тях с винтове за наредя ламперията, накрая пак с вертикална дъска да закрия краищата на дъските, като лайсна. Мисля, че ще е стабилно. Знам, че материала е слаб, но с поддръжка ще издържи поне 10 години.
Отвътре реших да бъде с лак. Ще го лакирам през 2-3 години. Мога да сменявам и цвета, ще е по-красиво.
Проблемът е от към мрежата. За да лакирам, трябва да го направя да се маха като плоскост между два пилона, но ще е трудоемко. Или да го лакирам заедно с мрежата :)
Друг вариант е да се боядиса мрежата и ламперията с грунд/ боя. Като се олющи, направо да ги напръскам отново. Няма да е толкова красиво отвън, но е най-практично.
Не е лошо да има покривче, това ще удължи малко живота на оградата, но не съм измисли все още добър вариант.

Прикачен файл

22.png
22.png (17.45 KиБ) Видяна 6012 пъти

Прикачен файл

11.png
11.png (4.36 KиБ) Видяна 6012 пъти
plamen6703 - майстор
Искаш да правиш дървена ограда, а не сачак :) Не съм сигурен, че ламперия ще пасне за целата ти...не знам и колко е дълга оградата да преценш дали няма да похарчиш доста пари и примерно да установиш, че няма да те изкара дълги години... Ясно, че ще го лакираш, но това ще бъде изложено на постоянно печене от слънце и мокрене от дъжд и сняг... Отделно като решиш примерно след 2 години да го лакираш отново, нали трябва да шлайфаш старият лак и тогава да нанесеш ново лаково покритие... ако го нанасяш направо, ще стане... отбий номер с лакирането...
Обмисли добре начинанието да не дадеш бадева едни пари за материал и после да те е яд...
niavik - напреднал
plamen6703 написа:
Искаш да правиш дървена ограда, а не сачак :) Не съм сигурен, че ламперия ще пасне за целата ти...не знам и колко е дълга оградата да преценш дали няма да похарчиш доста пари и примерно да установиш, че няма да те изкара дълги години... Ясно, че ще го лакираш, но това ще бъде изложено на постоянно печене от слънце и мокрене от дъжд и сняг... Отделно като решиш примерно след 2 години да го лакираш отново, нали трябва да шлайфаш старият лак и тогава да нанесеш ново лаково покритие... ако го нанасяш направо, ще стане... отбий номер с лакирането...
Обмисли добре начинанието да не дадеш бадева едни пари за материал и после да те е яд...
Оградата не е дълга и няма да ми струва много. Челните дъски на къщите са от същия материал, вчера гледах едни слагани преди 10 години, лакирани са два пъти, не са мръднали. Билото също е изложено на слънце и дъжд, ясно е че от едната страна дъските са на сухо, но от външната страна се вижда състоянието.
Оградата от свободната страна лесно ще се шлайфа, колкото за лак. От към мрежата е въпросителната.
plamen6703 - майстор
Челните дъски на къщата са под улука, пече ги слънце и са широки примерно 15-20 см.... това площта, която е изложена на пряко въздействие. Ти искаш цели оградни платна да правиш... много по-голяма площ, а как ще ги обработваш към мрежата изобщо не се сещам, освен ако не махаш платната и да ги обработваш всяко поотделно... Нали знаеш, парите са си твои, волята е твоя :)
red_ribbon - помощник
Здравейте,
Прочетох много за обработката на дърво за външна употреба, май почти всичко от форума, и въпреки това имам питане. Обмисляме вариант да си поръчаме дървена ограда тип "жалузи". Ще ни я направят от необработено дърво и си мислим да я намажем с масло - отработено или не, още не сме решили. Ясно е, че тази операция трябва да се повтаря периодично.
Допълнителна информация - иглолистен материал, надявам се да ни намерят сух :), летвите ще са 2/10/100 и ще са монтирани на по-дебели греди, за да се оформят пана - около 100/180, които от своя страна ще се монтират на метални колове. Оградата ще е изложена на всички възможни климатични влияния, включително сняг, дъжд и продължително слънчево греене.
Молбата ми е за съвет - добра идея ли е маслото, какво да бъде, колко често да го повтаряме при първоначалната обработка, а и впоследствие, за да си осигурим възможно най-дълго време красива и здрава ограда?
Предварително благодаря! А на снимката е идеята за оградата...
Прикачен файл:
7fac8cc2caa9f9cc9e0670bfd4869651.jpg
7fac8cc2caa9f9cc9e0670bfd4869651.jpg (32.13 KиБ) Видяна 5476 пъти
stridata - специалист
TIKKURILA” – Финландия - Вносител и представител за БГ-Дежмарк ЕООД тел. 0885 163 051
OSMO” – Германия - Вносител и представител за БГ-ФИВЕКС ПРОЖЕКТ ЕООД тел. 0887918612

Звънкаш и на двете, казваш за какво ти трябва маслото и си събираш нужното инфо. Решаваш кое да е и си в джаза!
red_ribbon - помощник
Благодаря за съвета! Ще ги потърся за повече информация.
А какво показва опита ви с отработените масла?
nikolson - майстор
Според мен, без импрегнация, само масло, дори и най-висококачественото, не може да мине. И то вакуумно импрегниране.
EDI - майстор
Този тип дувар е изключително неблагодарен за поддържане поради формата си, имай предвид и това.А за ТИККУРИЛА голям +, не знаех, че вече имаме представител за у нас, добре е, че Стридата даде и посока за търсене.Юли, тези имат ли електронен магазин или идея за такъв.
П.С. Последно работих с хибрида лак-масло на ДУФА, доволен съм от материала и работата с него.За сега не знам как ще се държи навън, догодина ще стане ясно.

Тема "Импрегниране на дърво" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: