Всичко за дърводелството
niavik - напреднал
Ще използвам ламперия (сачак) за външни условия, не е третирана с нищо. Целогодишно ще е изложена на слънце и дъжд. Търся бюджетно решение да се запази най-дълго и да остане с цвят на дърво.
Четох теми с различни мнения - безир, лак, евтин импрегнант(импрегниращ грунд). Кое ще е най-трайно?
Идеята за машинно масло също е интересна, имам доста неизползвано, останало от соца. Намазах една дъска, не изглежда зле. Чудя се дали ще е трайно и дали от силното слънце няма да се разтече?
mavryt4o - майстор
маслото ще държи година и ще мирише на сервиз
torbalan - Дървен философ
За разтичане - не знам, но ще мирише гадно...

Аз за външни условия ползвам бохемит форте, но казват че било скъпо...
Понеже повърхностите при мен са малко - цената не беше фактор...
plamen6703 - майстор
Сачак от ламперия предварително го "импрегнирах" ако това изобщо е импрегниране с горещ безир... оставих ламперията да изсъхне и наковах сачака. Операцията я правих пез 2008 год. и до момента проблем нямам :) Същата процедура съм приложил и на тезгяха ми, който купих на старо... При мен има една особеност, че каквото правя знам добре, че вечни неща няма и гледам как да ме изкарат по-дълго време...но не правя нищо като да кара цял живот... Това е моята рецепта, но всеки сам прави своя избор как да действа :)
EDI - майстор
При иглолистен сачак и постоянно слънце и пряк дъжд е трудно да направиш издържливо покритие.Самата дървесина ще започне да дава проблеми.Може да ползваш масла за дърво за външна употреба, но ще си иска подновяване всеки сезон.
niavik - напреднал
Oт едната страна ще е в комбинация с метал и след време, като се подновява ще е трудно. Металната част ще я мина с грунд, може и сачака. Но се чудя как ще се държи на дърво?
plamen6703 написа:
Сачак от ламперия предварително го "импрегнирах" ако това изобщо е импрегниране с горещ безир... оставих ламперията да изсъхне и наковах сачака. Операцията я правих пез 2008 год. и до момента проблем нямам :) Същата процедура съм приложил и на тезгяха ми, който купих на старо... При мен има една особеност, че каквото правя знам добре, че вечни неща няма и гледам как да ме изкарат по-дълго време...но не правя нищо като да кара цял живот... Това е моята рецепта, но всеки сам прави своя избор как да действа :)
Изложена ли е на слънце и дъжд?
niavik - напреднал
EDI написа:
При иглолистен сачак и постоянно слънце и пряк дъжд е трудно да направиш издържливо покритие.Самата дървесина ще започне да дава проблеми.Може да ползваш масла за дърво за външна употреба, но ще си иска подновяване всеки сезон.
Нали челните дъски на покривите пак са от такава дървесина?
До колкото съм виждал им слагат някакъв лак, олющва се за няколко години, но без поддръжка няма как. Идеята ми е да издържи 10 години и да не се занимавам всяка година да го третирам.
izzyone - напреднал
Що не пробваш японския метод за обработка с обгаряне?
torbalan - Дървен философ
niavik написа:
EDI написа:
При иглолистен сачак и постоянно слънце и пряк дъжд е трудно да направиш издържливо покритие.Самата дървесина ще започне да дава проблеми.Може да ползваш масла за дърво за външна употреба, но ще си иска подновяване всеки сезон.
Нали челните дъски на покривите пак са от такава дървесина?
До колкото съм виждал им слагат някакъв лак, олющва се за няколко години, но без поддръжка няма как. Идеята ми е да издържи 10 години и да не се занимавам всяка година да го третирам.
Моите са лакирани с лак за дограма на водна основа. Лака е трикомпонентен - импрегнант, оцветител и лак. Всъщност, лака май си е еднокомпонентен... А покритието е от три компонента...
Аз ползвам Becker Acroma. На челните дъски от югозападната страна изкара 5 или 6 години, като на места е налющен. На дограмата изкара повече, но там е нанасян от производителя.

Дограмаджията, на който поръчвах дограмата, каза че е пробвал да икономисва някои от компонентите (не уточни, но предполагам е купил по-евтин байц), но резултата бил лош...

Така че, ако избереш този лак - купи си и трите неща - импрегнант, оцветител и лак.
За оцветителя пишат, че имал UV защита...
EDI - майстор
niavik написа:
EDI написа:
При иглолистен сачак и постоянно слънце и пряк дъжд е трудно да направиш издържливо покритие.Самата дървесина ще започне да дава проблеми.Може да ползваш масла за дърво за външна употреба, но ще си иска подновяване всеки сезон.
Нали челните дъски на покривите пак са от такава дървесина?
До колкото съм виждал им слагат някакъв лак, олющва се за няколко години, но без поддръжка няма как. Идеята ми е да издържи 10 години и да не се занимавам всяка година да го третирам.
Ако ползваш масло, то си иска подновяването по-често.Аз лично ползвам ДУФА АНТИСЕПТИК тониран за външни неща и си издържат с години.Сачака е по-тънък и там по-често може да възникне проблем с дървесината.Освен това зависи от вида иглолистна дървесина, качеството и, обработката и и т.н.Та, много фактори са от значение, някои не можеш да си предвидиш.

Тема "Импрегниране на дърво" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: