Всичко за дърводелството
EDI - майстор
Щото ще осмърди махалата. :lol:
radius - майстор
Въпроса е импрегниране с мазане или дори накисване дали е добро? Или само автоклавното е с дълготраен ефект?
Я да ви питам - една суха гредичка 10х10 минала автоклавно, като я срежете през средата ( и далеч от края) докъде е попила след автоклавно имрегниране?
EDI - майстор
Вероятно зависи от плътността на материала, възможностите на машината и използвания препарат.Аз съм рязал напреко импрегниран чам, не знам с какъв препарат, беше някакъв жълтеникав, та проникването беше 1-2 мм.
radius - майстор
Смях, ако е само толкова, тия автоклави ако вярно дърпат с вакуум и после налягане, не трябва ли да е в целия материал. Очаквам хората, работили с такъв да се изкажат по въпроса.

Аз имам опит с импрегниране на мокър материал :lol: и не съм очарован, но със сух и рендосан не съм пробвал.
EDI - майстор
Е, цялостно проникване надали е възможно, силно се съмнявам в тая работа.
PIP - майстор
С на 100% импрегниран материал съм работил единствено когато е термично обработен и ‘умъртвен’, но не знам дали и къде се предлага в Бг, това с което съм работил е било внесен отвън. Към питащата за маслото на ваше място бих пробвал с една дъска. Прецедете маслото първо и го притоплете и вижте резултата, най-вече дали ще ви хареса естетически. В моята къща съм ползвал навсякъде датски лакове, имам приятели ползвали немски такива и резултата навсякъде е един и същи след 3-4-5г. – зле, когато е изложен на слънце. А около нас има 3-4 огради на над 20г мазани с боя, които са в по-добро състояние, отколкото съвременните /еко/ лакове на 3г. Явно производителите нямат сметка да правят издръжливи лакове. Между другото старата работилница с баща ми я бяхме мазахме с горело масло и никога не е мирисало на каквото и да е.
radius - майстор
В блока ми има едни красоти - цветарници , които са с дъски 4см дебели чам. Навън без навес, на запад. Мазани са били някога с блажна боя, но от 10г. поне, не са. Още не са се разпаднали, блока е на 40г. Изгнили са на места около болтовете и планките ( където се задържа вода) , но цялостно се държат някакси.
stridata - специалист
Пигментното/Боя/ държи защото неможе UV-то да я изгори в дълбочина /общо казано/, безцветното/лака/ е проблема. Масива е най-важното в цялата тази игра, след това качеството на Лака! А основния проблем на тая държава е, че всеки иска да мине метър и да не даде пари на професионалист да го направи, а и да не даде пари за боя. Ако не ти се дават пари за бояджия, поне отпусни пари за правилната технология в/у правилният масив.
red_ribbon - помощник
В интерес на истината не искам да минем метър. Не е в стила ми. Плащаме си като попове на ВиК специалисти, на електричар, на багерист, на кофражисти, на мебелист и на майстор - железар... И уважавам труда на всеки от тях. Но не мисля, че е грях да попиташ хора, които знаят, дали има по-евтин начин да се направи нещо...
Сполай ви за съветите! Останете си със здраве.
stridata - специалист
Ние всички разбрахме какви са ви желанията... Въпроса е в това, че по евтин начин и качеството не вървят рака за ръка..
Най-безболезненият начин и най-евтин с що годе компромисно качество е да го намажете с някакво евтино масло за дърво което ще е тънко като слой и това което ще се случва във времето е да променя цвета.... Ако ползвате някакъв лак той ще започне да се бели и да стават петна което просто визуално не изглежда добре. Авто маслото за мен е най бруталния начин да защитите от каквото и да било каквото и да било, по простата причина, че смърди ужасно и че ще трябва и във бъдеще да мажете с такова... Иначе ефекта от една ръка авто масло ще е същият като и една ръка масло за дърво с разликата, че дори и евтиният вариант на маслото за дърво има някаква UV защита. Та остава на вас да решите дали искате да намажете оградата си с авто масло или с масло за дърво, на на с ни е все тая. Ще се радвам като намажете с каквото и да било да ни споделите една снимчица да видим как ви се е получило...

Тема "Импрегниране на дърво" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: