• 1
  • 2
Всичко за дърводелството
Lisko - майстор
Цветан Терзийски написа:
В Банско имаме направени доста хотели, вече 9 години държат челни дъски без освежаване, цикълът там е следния:
- Дървото (чам) беше 13% влажност
Кедър въобще ли не използвате?
Еле па за фасада на хотел.
kozl - майстор
Кво е тва кедър :? Даже не съм го виждал на дъска. Тука от Русия внасят сибирска лиственица. Много устойчив материал. Ползвали сме кандскадска дугласка ела за ламперия. Но......
До сега не съм срещал по-евтин дървен материал от нашенския иглолистен. Като питам от какво е - отговора е смърч. Има приказки, че в България расте лиственица и дугласка ела. Може би в бившите имения на Борис III на Боровец все още имаживи дървета:?
stridata - специалист
Вернилак? Стига бе! 10 години? Невъзможно! Нивото на тези Гърци е ....! Садолин, Капарол, Белинка...Ф-ми с традиции във фасадите нямат шанс/жалко, че в БГ имаме достъп само до подобни/. Както и да е. Основният проблем в БГ е сУравото дърво и никой Лазурен лак няма шанс. За мене най-бюджетният и що годе читав вариант за масив навън е Лиственица. Понякога Йаф имат добри партиди. Суха Лиственица с пигментен лак/боя/, а не лазур има някакъв теоритичен шанс да издържи 5-6 години без да "изгори" и да може с пребоядисване да я освежи. Като задължително условие е да се спази технологията на производителя и особенно да се спазват разходните норми заложени в т-ята. Има импрегнатори с до 200гр. разходна норма за квадрат, което на една ръка няма как да сложиш. Дали някой от вас се е замислял за това и прави втора ръка импрегниране преди боя? За маслата и ваксите няма да говориме, ясно е, че за навън това е ТОП. Осмо например имат пигментни плътни масла с които две ръце стават като РАЛ.
profesionalist_wood - майстор
kozl написа:
Кво е тва кедър :? Даже не съм го виждал на дъска. Тука от Русия внасят сибирска лиственица. Много устойчив материал. Ползвали сме кандскадска дугласка ела за ламперия. Но......
До сега не съм срещал по-евтин дървен материал от нашенския иглолистен. Като питам от какво е - отговора е смърч. Има приказки, че в България расте лиственица и дугласка ела. Може би в бившите имения на Борис III на Боровец все още имаживи дървета:?
Повечето от дървения материял в складовете е със супер ниско качество. Качествената дървесина е за износ,за нас само брак и на тройни цени за съжаление и със влажност 22%....Просто нямаме култура да сме взискателни към качеството.Примерно чамов гардероб направен от слепени дъски с различни цветове и ужасни чепове по разните магазинчета....
parketmilanov - специалист
За външни /екстериорни елементи / дограма,декинг,навеси
Ако се ползва лак - Бекер акрома -
за ползването на лак за външно е хубаво да се знае
1.Използването на хубав и качествен дървен материал
Тук правилно отбелязаха колеги че трудна работа е с хубавия материал , но го има
иначе казано който търси намира .
2.Правилната подготовка - шлайфане ,кит , финиш /грунд , лак /Това е много важен елемент както за разхода
на лак или масло ,така и за дългото ползване на даденото изделие ./за да не скокнат колегията това е за хора
които искат да си направят сами даденото нещо .:)
Гарантирано е поне 5 години да се запази лаковото покритие /задължително да е със сериозен УВ Филтър
Аз лично съм привърженик
на маслата ,да по-скъпо и доста по-често се подържат но нима
тревата в двора не я косим често често
За маслата е хубаво да се знае че колкото по-прозрачни са толкова е по-слаб Ув филтъра
от там нататък има лазурни /подобие на бои плътни/
за една или 2 ръце , за фасади , за специфични дървесини .
Xубаво е когато попрегорят да се измие със почистващ препарат/от марката която използвате /и след това
подновявате покритието .Големия плюс на маслата че не се отлюпват като лаковете и
когато се мие със сапун и четка с твърд косъм
след това не се налага да се шлайфа с шкурка./освен ако не сте го зарязали 3-5 години без да го пипате и е прегоряла и дървесината.
Разни митологии съм чувал в годините за разтопен зехтин и прополис ,
безир и прополис .
от нещата които са абсолютно без пари съм пробвал източено от дизелов двигател масло ,намазах една врата в една селска къща родопски стил -първо че нямаше нищо подходящо второ тъкмо бяхме открили дървояди а това щеше да я спаси ,на шега или майтап 20 години по-късно все още си има врата и дървоядите не я ядат и я моркиме редовно защото е на баня -не я пече слънце директно но неудобството при този безплатен метод е че като е топло доста насмърдява :)
което го прави удобно както мен за външна баня ,ограда или някаква веранда
Лакове,които ползвам и препоръчвам
Сикенс,Бекер акрома за външно
Масла - Осмо ,Neo garden.
Lisko - майстор
kozl написа:
Кво е тва кедър :? Даже не съм го виждал на дъска.
Тука всички огради са от кедър, щото не гние. На съседа къщата има декоративно покритие на предната стена също от кедър.
В англоезичната литература има известно двусмислие кое е cedar и кое cedrus.
Аз конкретно имам предвид червен западен кедър: Thuja plicata.
Пускал съм снимки на неща правени от мен.
parketmilanov - специалист
Кедъра като дървен материал е проблемен поради високата си цена и малкото фирми ,които
го предлагат , иначе да не гние и дори да не го мажеш с нищо пак стои със сребриста патина .
малко е мек но това не пречи в повечето случаи .
аз го харесвам много и с удоволствие работим с него !
а кедъра /Thuja plicata/който ти работиш си е от семейство кипариси и според тукашната уики е гигантска туя
а освен това се разделят на няколко подкерворе
ливански,алтански /или там както се пише ;/както и още други
  • 1
  • 2

Тема "Екстериорна боя за дърво" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: