• 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
Всичко за дърводелството
Dino23 - помощник
Днес ми показаха нагледно как се хваща панта в такава планка само че недупчена директно със самонарезни винтове. Стана за секунди. А аз меря, пробивам и нарязвам резби с което губя време и нерви. Самонарезния винт очевидно е доста по-бързо и лесно решение. И тук искам да задам въпрос: има ли самонарезния винт недостатъци спрямо обикновения винт или сглобки при които не е удачно използването му ? Днес се замислих защо след като има толкова лесен и бърз начин все още се използват свредла, метчици и т.н.
zz_stefanov - майстор
Колкото и често да ползвам самопробивните и самонарезните винтове винаги си имам едно на ум.
При твоя случай щяха да са приложими, но твоя проблем не беше при тях, а да направиш връзката с плоскостта, та за това и не се обадих, като разбрах че ползваш метчик :)
Чираче - майстор
Dino23 написа:
Днес се замислих защо след като има толкова лесен и бърз начин все още се използват свредла, метчици и т.н.
Разбира се, че е по-бързо и лесно. Аз ти предложих по-сигурния вариант. Всяко нещо има предимства и недостатъци.
lyubohar - майстор
Питали американеца какво би взел от българите.Без да се замисля казал-само едно нещо-"ако"-то.
Ако бях направил едикакси...
Не винаги най бързия начин е по качествен.
За самонарезния винт можеше да хванеш само пантата за планката.
За тази плоскост такъв винт нямаше да ти свърши работа.
Само щеше да разроши дупката.
Винаги е по добре да се пробие с по тънко от винта свредло.
И най щадящият и естетически начин беше с дюбели.И те щяха да останат под пантата.
Нищо,че плоскоста ти не е качествена.Със съответното лепило и обработка
отвора може да се импрегнира и заздрави преди слагането на дюбела.
От другата страна когато се наложи опитай както описах в началото.
Dino23 - помощник
След няколко месеца същото се случи и на другата врата. Не уточних първия път, но сега ще го направя. Пантите не се изкъртват от само себе си, а след натиск на вратата от малко дете. Естествено това не прави гардероба на споменатата фирма по-качествен, но е редно да се знае, че въпреки тънкото пдч и евтините панти не се разпада само от нормална употреба.
Как реших проблема този път:
Прикачен файл:
IMG_20170822_151737-1024x614.jpg
Прикачен файл:
IMG_20170822_151813-1024x614.jpg
Навивни втулки на Hafele 4 бр. за 3 лв. от голям сторителен хипермаркет. Втулките са с дължина 12 мм., външна резба Ф10 и вътрешна Ф6. Болтове за метал М6х12.
Разпробих разбитите отвори на ПДЧ-то с бургия Ф8 и навих втулките. Свалих пантите и разширих отворите им за да влезне болт Ф6. След това болтовете през пантите влизат във втулките. Закачих вратата, лек реглаж и готово. Работа за 30 мин. без дибли, планки, лепила и други усложнявания на задачата. Мисля че тези втулки са съвременния лесен, бърз и евтин начин да се разреши такъв проблем. Времето ще покаже дали е трайно решение естествено при нормална употреба без напън на вратата какъвто имаше досега от малката палавница :-D
zz_stefanov - майстор
:2thumbs: винаги има начин :)
и на тея можеше да им помогнеш с малко лепилце, то е по скоро за да заздрави талашита. :)
lyubohar - майстор
След 3-4 месеца ще се чуем пак. :partyman:
Dino23 - помощник
Имаш опит с въпросните втулки и не са подходящи за целта ли ?
Описания ремонт е на една от трите панти държащи вратата, захващането на другите две панти все още е здраво.
zz_stefanov - майстор
Ползвал съм ги за друго, не за панти. Има ги и в комплекта на разни готови мебели. И щом с тях ти се е получило, значи стават и за това :)
Думата ми е, че лепилото укрепва калпавия материал в зоната на сглобката.
пп офф, отговорил съм ти без да има нужда :)
Dino23 - помощник
Съгласен съм с теб за лепилото. Въпросът ми беше към lyubohar.
  • 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8

Тема "Разбито захващане на панти на гардеробна врата - как се ремонтира ?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: