• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
Всичко за дърводелството
plamen6703 - майстор
Dino23 написа:
На трите места на пантите захванах три метални 2 мм. планки с готови пробити на тях 5 мм. дупки. През готовите дупки на планките пробих в ПДЧ-то с бургия 3 мм. и ги захванах с по четири винта 3.5х15 мм. На всяка планка пробих по още една дупка 5 мм.(номер 1 на снимката). Сега остава да направя резба на двете дупки отбелязани с червено на снимката където хващат винтовете на пантите и да взема подходящите винтове за да захвана пантите.
Прикачен файл:
20170417_200303rr.jpg
И сега елементарните въпроси, вероятно смешни за повечето от вас, но на мен ми се случва за пръв път:
- на дупка 5 мм. резба с метчик 5 мм. ли трябва да направя ?
- после винтове за метал с фрезенкова глава размер 5х20 ще ми свършат работа мисля ?
В отвора на пантата не мога да вкарам винт по-дебел от 5 мм.
Ползвай метчик 6 мм,а отвора на пантата винаги можеш да го разшириш, според мен много добре си се справил :)
Dino23 - помощник
Чираче написа:
Аз предлагам друг нестандартен начин. Под всяка панта изрязваш планки от ламарина с дебелина 2 мм. Купуваш винтове Ф5х20. Пробиваш отвори Ф5 в планката на нови места за захващане към ПДЧто, и правиш фрезенк на отвора. Преценяваш на кои места ще се захваща пантата към планката, пробиваш отвори Ф3,3, и нарязваш резба М4. Захващаш с болтчета М4 с фрезенкова глава пантата към планката. Наместваш на старото място, и пробиваш през отворите Ф5 на планката нови отвори в ПДЧто Ф3,5мм, но така, че да не излезе свредлото от другата страна. В тия отвори навиваш винтовете Ф5х20 с натиск, и на ръка до затягане.

Така бих го направил аз.
Успех!
Чирачето ми го е написал ясно, но аз прибързах и съответно допуснах грешки, надявам се поправими. Спрямо това което аз съм направил имам въпроси:
- на пробитите готови отвори Ф5 на планката през които я захванах с четири винта 3.5х15 защо трябва да правя фрезенк, и така винтовете захванаха здраво в ПДЧ-то ? Винтове 5х20 не мога да сложа защото ПДЧ-то е само 15 мм., най-големия диаметър винтове с дължина 15 мм. беше 3.5 мм.
- Фатално ли е, че пробитите отвори за захващане на пантите са Ф5, а не 3.3 съответно и резбата на отвор Ф5 ще трябва да е по-голяма, а през отвора на пантата не минава по-голям винт ?
lyubohar - майстор
Аз бих постъпил в друг порядък,защото сега ще трябва да свалиш планките и да навиеш резбата,защото на място ще пробиеш страната.
Но както и да е.
Ето таблица за резби и бургиите за съответната резба.
За М6 дупките от 5мм.са точни.
Гледай горната таблица.
http://www.rudibg.com/pdf/Rezbi.pdf

Освен това и ако отсреща правиш същото упражнение вече се натрупват 4мм,които не знам как ще компенсираш.
Чираче - майстор
Dino23 написа:
Чираче написа:
Аз предлагам друг нестандартен начин. Под всяка панта изрязваш планки от ламарина с дебелина 2 мм. Купуваш винтове Ф5х20. Пробиваш отвори Ф5 в планката на нови места за захващане към ПДЧто, и правиш фрезенк на отвора. Преценяваш на кои места ще се захваща пантата към планката, пробиваш отвори Ф3,3, и нарязваш резба М4. Захващаш с болтчета М4 с фрезенкова глава пантата към планката. Наместваш на старото място, и пробиваш през отворите Ф5 на планката нови отвори в ПДЧто Ф3,5мм, но така, че да не излезе свредлото от другата страна. В тия отвори навиваш винтовете Ф5х20 с натиск, и на ръка до затягане.

Така бих го направил аз.
Успех!
Чирачето ми го е написал ясно, но аз прибързах и съответно допуснах грешки,?
Моя ник няма нищо общо с познанията ми. В много области. Съжалявам само, че не съм поне с 30 г. по-млад. :lol:
Dino23 - помощник
Допуснатите грешки:
Трябваше първо да си подговя планките докато са свалени с резба в дупките за закрепване на пантите и фрезенк на дупките за захващане в пдч-то. Това за да не се свалят планките в последствие и да не се разхлабват отворите.
Дупката с номер 1 която пробивах допълнително, първо пробих с 3мм. бургия после захванах планката и понеже не ми се сваляше, на място с много натиск, сила и тъпа бургия за нещо друго, но не и за метал, разпробих до 5мм. Така рискувам допълнително да охлабя захващането на планката заради вибрациите от бормашината, а те бяха доста заради липсата на читава бургия за метал. В последствие се сетих че така или иначе трбява да сваля планките за резба и се нервирах, че не ги подготвих преди монтажа.
Сега са свалени и утре ще правя резба. И после се надвам при повторния монтаж да не се разбият отворите и да захванат добре винтовете към пдч-то. Резба ще направя за винт М6, а отвора на пантата освен да го разширя. Притесняава ме обаче дали резба М6 ще държи в тази планка 2 мм. ?
После се надявам реглажа да компенсира изместването от планките. От другата страна нищо няма да се прави, там няма проблем засега.
Благодаря за таблицата.
Чираче - майстор
:lol:
Dino23 написа:
Допуснатите грешки:
Трябваше първо да си подговя планките докато са свалени с резба в дупките за закрепване на пантите и фрезенк на дупките за захващане в пдч-то. Това за да не се свалят планките в последствие и да не се разхлабват отворите.
.
Нищо фатално не е станало. Просто така се добива опит. Проба-грешка. :lol:
Написах ти точната последователност без да се замислям. Това, че не си я прочел, си е твой проблем. Фрезенка с по-голямо свредло, примерно Ф10 е необходим, за да не стърчи главата на винта от планката, а да се прибере в нея. По този начин ще стане естетически по-добре. Винт Ф3,5 е малък. Ще трябват тогава повече винтове, поне 6 броя за една планка. Написах, че трябва винт Ф5х20, като мислех, че плоскостта е стандартната с дебелина 19 мм. а не 15мм. Пак можеш да ползваш Ф5х20. Пробиваш отвор Ф3,5 в плоскостта на дълбочина 14 мм, като ползваш някакъв ограничител за дълбочината, за да не излезе свредлото от другата страна. В този отвор навиваш винта "на ръка" с натиск, за да не повредиш отвора колкото е необходимо. Развиваш винта, отрязваш му напречно върха с ъглошлайфа до дължина 15 мм заедно с главата. Мериш с шублер. И навиваш скъсения винт във вече направения отвор с навивките от предишното действие. Притягаш колкото е необходимо.

По-подробно не мога да го обясня. Освен да дойда и да го направя. Вчера бях в София, и можех да отделя половин час за всичко.
Dino23 - помощник
Ще мина без фрезенк, естетиката отвътре се губи още при слагането на планките. Днес ще потърся винтове за дърво 5х15 за да не си играя да скъсявам 5х20. Нарязах резба М6 в дупките на планката за захващане на пантата. Лошото е че няма и 2 цели врътки на 2 мм. планка с толкова голяма резба и не е ясно колко ще държат винтовете за метал прекарани през пантата и планката. Ако беше пробито с ф3.3 вместо ф5 и после резба М4 вместо сега М6 нямаше да има такъв проблем. Както казва колегата: Така се трупа опит.
lyubohar - майстор
Dino23 написа:
Лошото е че няма и 2 цели врътки на 2 мм. планка с толкова голяма резба и не е ясно колко ще държат винтовете за метал прекарани през пантата и планката. Ако беше пробито с ф3.3 вместо ф5 и после резба М4 вместо сега М6 нямаше да има такъв проблем. Както казва колегата: Така се трупа опит.
На ламарина дебела 2мм,може да се направи резба и 3мм.Има си начини,но това се прави предварително и премислено.
За да държи добре резбата в твоя случай трябва да не докараш метчика до края.С проби докарваш плътно и стегнато влизане на винта.
marian1 - майстор
Късно виждам темата...
Поксипол и винтовете "навити" дори малко разтварям отворите, за да има място за лепило, ако може да понесе, поставям и по някоя допълнителна панта и всичко е 6 :-D Винтовете се бетонират с поксипола...
Ако няма поксипол, ползвах и едно друго лепило, но не му знам името - след изсъхване става твърдо като стъкло - леко мътно - ако някой се сети името - нека го каже
Dino23 - помощник
Навих М6 резба на планките, станаха почти две врътки. Пробвах с винт М6 който влизаше леко хлабаво. Колко ще държи, времето ще покаже. Купих винтове за метал с фрезенкова глава М6х20 за пантите към планките и М5х20 за дърво за да заменя тези М3.5х15 с които бях захванал планките към ПДЧ-то.
Разширих отворите на пантите от Ф5 на Ф6. Захванах отново планките с малките винтчета 3.5х15 за да мога да ги сваля ако се наложи без да разбивам ПДЧ-то с големи дупки. Сложих вратата и захванах пантите към планките с винтовете за метал М6х20. Натегнах ги почти докрай защото почна на пука ПДЧ-то отвън. Затворих врата и направих минимален реглаж. Тръгнах да сменям винтовете на планките от 3.5х15 с новите които взех днес 5х20. Навих един докрай и понеже е на 20мм. ПДЧ-то почна пука отвън. Така го оставих и реших да сменя останалите без да ги навивам докрай, но след седмица когато се уверя че пантите се държат стабилно към планките защото не разчитам много на тези две врътки в планките. Използвах винтове 5х20 за дърво и 6х20 за метал защото не намерих по-къси и не ми се занимаваше да ги режа с флекса.
Засега стана здраво и достатъчно грозно за да не го повторя и на другата врата ако се наложи. Срещнах доста трудности поради незнание, липса на инструменти и умения, кофти материали (ПДЧ и панти) и затова при следващ опит бих опитал друг метод със скрити вътрешни крепежи, дюбели за дърво и/или лепило. Струва ми се по-лесно с тях, а и естетически по-издържано.
Прикачен файл:
IMG_1134r.jpg
IMG_1134r.jpg (78.2 KиБ) Видяна 2390 пъти
Прикачен файл:
IMG_1133r.jpg
IMG_1133r.jpg (79.95 KиБ) Видяна 2390 пъти
В крайна сметка поне научих нещо за резбите, свредлата, винтовете и най-вече какво е "паздер" :-D
Благодаря на всички за насоките, идеите и споделения опит.
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8

Тема "Разбито захващане на панти на гардеробна врата - как се ремонтира ?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: