Всичко за дърводелството
MamaMy - майстор
А защо не така?

Прикачен файл

image.png
image.png (17.12 KиБ) Видяна 1660 пъти
Илчо Илиев - майстор
Гальо, когато кракът е странично хванат,товароносимостта е значително по-малка...
При такова разполагане на краката е добре да се сложат в ъглите, външно, ъглови планки, става дори и винкел с подходящ размер..
infomar
След като рамката като носеща е от горе, според мен "Асенов" е е постъпил правилно, като я поставя легнала над гредите, а не влиза между тях. :?
lov - майстор
Кога си правих ремонта на покрива ползвах винтове ''Торнадо''. Основно вървяха 8х160-180мм но бях взел и по една кутия от по малките размери и дебелини да има но и те заминаха според ситуацията.
http://www.tashev-galving.com/305038-20 ... x,+TORNADO
Линка е първия попаднал и е само заради снимките. Единственото което трябва да се внимава с тях че като започнеш да го навиваш не трябва да спираш докато не влезе до край иначе има опасност при втория опит да се скъса. И другото е че трябва доста корав винтоверт за тях. На ръка е невъзможно да се ползват. Бях пускал тема за накрайниците тук но не помня дали го показвах. Та на тези винтове не им трябва предварително разпробиване освен ако не е в края на гредата за да не спука въпреки че го правих някъде защото по лесно повежда, а като си на стълба или на терсене място с тежка машина в ръцете и дълъг винт е много трудно да го насочваш. А като има поне 2-3 см отвор той си тръгва лесно в посоката. Не е нужно и да се правят отвори за главата. Конуса потъва и се крие лесно.
infomar
Този тип дълги винтове не ги харесвам, понеже ако се наложи да се коригира нещо и се налага развиване - викаш "майката" на някой.
Предпочитам онези с голямата шестоъгълна глава и с "гидорията" се навиват лесно, особено при наличие на голямо рамо. За захващането - така на "око" също мисля, че са по-добри от онези тънките - особено при греди.
Изображение

Все пак той ще си реши на кои да заложи.
lov - майстор
Аз за това не на празно споменах че завиването не трябва да се прекъсва пък за развиването забравих да спомена че е абсурд. Та наистина не се допускат корекции ама държат много здраво и е в пъти по добре от пироните. А иначе тогава открих и тези накатените пирони. И в место да се ползва много дълги може да се мине и с по къси и гарантирано след време няма да отпуснат както често се случва с обикновените. Отделно тези които намерих в магазина се оказаха по твърди и с лека закалка и не се кривяха от вятъра. :lol:
c_gul - напреднал
За по-лесно пирони или винтове ги мажи с грес са по-лесно навиване/заковаване.
Lisko - майстор
MamaMy написа:
А защо не така?
Принципно, аз не бих го направил нито така, нито по неговия начин защото и при двата начина видия влиза в ендгрейн сиреч успоредна на влакната. За пирон па ептен кофти идея. Особено ако ще има усилие на опън. При него няма да има щото е платформа. Ако беше маса която я хващаш за таблата и вдигаш често, тогава ставаше критично. Най-здраво е когато и в двете парчета видията минава напреки на влакната, сиреч когато рамката е отстрани на краката - от външна или от вътрешна страна - въпрос на дизайнерско виждане.
Понеже понякога спестявам (ползвайки черните видии дето се водят за гипсокартон) при твърдо дърво и по-дълги видии може да се получат две грешки водещи до скъсване на видията при навиване - А) ако е със ситна резба и/или пилотната дупка е много тясна. Почне ли да издава цвилещ звук при навиване - значи нещата са загрубели.
MamaMy - майстор
Моето предложение е само за рамката. Така или иначе отгоре слага плот който ляга и на страниците и на краката и съответно е захванат с видии за тях. Относно товароносимостта съм съгласен, но да не се забравя, че кракът е монтиран вътре в ъгъла и съответно е захванат и за двете страници. Огледайте повечето стари и масивни кухненски маси са на този принцип. Относно използваните видии, нещата вече са въпрос на вкус. В момента пазара е залят с добър избор. Не е като едно време каквото има. Избор с глава торкс или гаечен ключ едва ли е от голямо значение ако е само за краката. Ако ще се избират еднакви за на всякъде, аз лично предпочитам торкса. Това няма изтърване и отделно, че видата сама си стои на винтоверта и се насочва много лесно. Ето така предлагам да изглежда:

Прикачен файл

image.png
image.png (21.84 KиБ) Видяна 1435 пъти
Последна промяна от MamaMy на нед апр 30, 2017 2:42 pm, променено общо 1 път.
infomar
Може аз да не съм разбрал, ако ще прави маса няма значение както и да ги сложи, но мислех че ще е ПЛАТФОРМА (поне така бе обявено в началото) и предположих, че върху нея ще има нещо тежко.

Тема "Зачукване на гвоздей" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: