Всичко за дърводелството
A.Asenov - специалист
Здравейте колеги. Въпросът ми със сигурност е много нелеп и глупав, но до сега никога не съм правил подобно нещо, така че искам да се допитам до вас. Имам греди 10 на 5 см. Ще правя платформа, та се чудих как да разположа носещите греди (10 на 5 см) от четирите края върху, които ще закова дъски. Размерите са някъде 1,5м на 1,5м и ми се струва, че ако сложа гредите в четирите края, в хоризонтално положение, то те ще се огъват от тежестта отгоре, понеже 5 см дебелина не са много за 1,5 дължина. Ако ги сложа вертикално пък ( да лежат на 5 сантиметровата страна) , няма да се огъват и ще стане по здраво, но в този случай, ще трябва да кова поне 15 см гвоздей.Тъй, като 10 см е гредата, и поне още 5 см да хване носещият крак и се опасявам, че ще се разцепят.
Както казах, въпросът ми е глупав, но до сега не съм правил подобно нещо, и нямам представа какъв е оптималният вариант.

П.С. Имам да закова и няколко греди 5 на 5, но чудих и при тях от коя страна да заковавам пироните - напречно или надлъжно на пръстените за да стена по здраво и да избегна разцепване ? Качвам една снимка, с вариант 1 и вариант 2.Изображение
Илчо Илиев - майстор
Щеше да е по-нагледно ако беше направил скица на целия проект....
Ся, за да стане по-здраво, ползвай види,а за монтажа на краката може да ползваш такива крепежни(http://www.tashev-galving.com/304776-20 ... D,+%D0%A2x
http://www.tashev-galving.com/007+ISO+0 ... 0%B2%D0%B0)
има най-различни размери, не са и скъпи,а и имаш 4 такива сглобки...,при всяка сглобка трябва да разпробиеш по-малък отвор от винта, за да не се сцепи гредата..
Гредите ги сложи да легнат на тясната страна, щом смяташ,че ще има голямо натоварване,макар,че и на широката да са, ще издържат дота сериозно натоварване на тази площ..
За ъглите е добре да ползваш планки..
infomar
Подобни греди преди да закова с гвоздей винаги продупчвам предварително с бургия със съответният диаметър на гвоздеите - 6-7мм. За по-отговорните места ползвам големи видии, които завивам с гаечен ключ, и пак предварително пробивам дупка в горната греда, а в долната с по-малък диаметър - 3-4мм. така не ми са се пукали и за момента държат здраво.
A.Asenov - специалист
Благодаря за съветите. Ще използвам планки непременно и вместо гвоздей ще сложа видии.
Само се надявам да мога да ги завия, че досега не съм завинтвал по дълги, от 5 см, а сега ще използвам 15 см :? :?
cholev - майстор
Планки + 5см винт. Не разбрах, къде ще завиваш винт 15см
marian1 - майстор
ми не е задължително винта отгоре да ти е наравно с повърхността на горната греда
Можеш да направиш първо водещия отвор за винта през двете греди, а после в горната греда да направиш втори отвор с който да свалиш винта малко по надолу - прави се с ограничител.... хем главата няма да ти надстърча над горната греда, хем можеш да ползваш по къси размери винтове
nikolson - майстор
Асенов, запомни един основен принцип. Кове се от мекото към твърдото дърво и от тънкото към дебелото. Не може гвоздеят да е забит само на пет см в закрепения детайл, а да е 10 см в носещия. То може, но е слаба връзката.
Казаха го по-горе, планки и винтове. Планка+винт ще компенсира цената на тези 15 см гвоздеи, а ще държи по-здраво.
infomar
Ако не си ги купил още, що не ползваш 6 х 8 см. греди по стандарт? Слагаш ги по високата част и нямаш проблеми с по един голям винт.
A.Asenov - специалист
Благодаря на всички по взетото отношение по въпроса.
Гредите ми бяха останали от предишен път, тогава майстори правиха нещо съвсем различно с тях, но този път реших аз да запретна ръкави и да оползотворя останалият материал за това се стремях да използвам тях, а не да взимам други, които биха били по подходящи в този случай.
Качвам две аматьорски скици каква ми беше идеята. Сгреших, че не ги качих още вчера. На тях съм начертал първоначалната ми идея. Днес като започнах да я правя, тотално изключих пироните от сметките и сложих гредите да лежат на на 10 см страна( така имам да пробия 5 см в гредата) вместо да лежат на 5 см срана (т.е. да пробивам 10 см греда), Предвидих да забия и видите поне на 5 см в крака.
Поглед отгоре
Изображение
Поглед отстрани
Изображение

Днес започнах конструкцията, а идните дни ще я довърша.
Първоначално бях планирал гредите да лежат на 5 см страна, за да стане по здраво, но днес установих, че не е необходимо и оставих гредите да лежат на 10см страна, т.е. вече нямаше да използвам 15 см видии или пирони, а изпозлвах 7 милиметрови 11 см видии за бетон. Както ме посъветва колегата предварително пробих дупките с бургия за да не се разцепи. Използвах 6 см, бургия и видиите влязоха изключително лесно. Май трябваше да използвам 5 см или дори 4 см бургия за да хване резбата на видията по здраво. :? :? . 5 см от видията преминават през градите, а останалите 6 см са завинтени в краката.
Първоначално бях планувал и да зачукам дъските, които оформят платформата отгоре с пирони, но бързо се отказах, като видях, че дъските се цепят, така че ще захвана и тях за рамката с видии вместо пирони.
Видии ще използвам и за да захвана гредите по 45 градуса, които укрепват вертикалната и хоризонталната греда.
Разбира се, ще сложа и планки при всички връзки както ме съветвате.

Тема "Зачукване на гвоздей" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: