• 1
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 17
Всичко за дърводелството
EDI - майстор
На 10-ия ден от ползването по предназначение е отлепено и смолата е нарязана.Иначе със смола надписите са много ефектни, аз понякога така си правя разни нещица, но не е за мокрене и работа върху него.
vek - специалист
Искам да ви представя един продукт, който почти не се предлага в етси, тръгва от Япония, но привлича все по-голям интерес в целия свят. Аз го намирам за много потенциален особено за български условия.
Вижте това , може да цъкнете на 40 сек:
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=qlvjxne3xhk[/youtube]

Перфектна работа, за който обича да ходи по гори и планини. Просто си прави разходката и си събира ценен материал. Може да се случи че един-килограмов обикновен камък има стойност на 2-5 грама злато.

За да превърнете 1 кг камък в 2-5 грама злато, (добра находка може да стигне и до стойност на 10-20 грама злато), трябва обаче да имате и очи за това, да можете да видите потенциалния шедьовър. Точно това правеше юнака от горното видео.
Така от една торба с 10 кг камъни вади продукти на стойност 30-50 грама злато.

Ето как става подготовката :

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=zrBSEJr2GUU[/youtube]
тук италианските работилници доста приличат на българските. :-)

.... и тук вече му правят основата. Малко първобитно, но и така става :
цъкнете на 3:25 мин
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=w07hROZBm04[/youtube]

Ето още много : https://www.google.bg/search?q=suiseki% ... UoAQ&dpr=1

Такива неща вече не спадат толкова към занаяти, по-скоро отиват към изкуство, водят се почти за скулптори. В зависимост от находката могат да стигнат хиляди, дори десетки хиляди долари. Има изложби по-света, най-разпространени са в Япония, Китай, но напоследък все повече се търсят и в Италия, САЩ, Канада.

България е много богата на такива камъни поради изключително разнообразния релеф, който имаме и разнородните природни стихии върху различни геологични пластове.
Най-важното е че тук няма как да имаш конкуреннция. Просто защото няма как това, което намериш ти, да го намери друг или да го повтори друг. (камъните са най-ценни ако не са пипани от инструменти)
vek - специалист
НО тук пак голяма роля играе представянето на продукта (по скоро вече трябва да казваме произведението) защото при представяне на работа, която има претенции за изкуство още в по-голяма степен важат факторите за продаваемост.
Дърводелската част трябва да е перфектна, снимките, фона, видео, история на намирането, процеса на изработване е добре да се филмира също.

Ето малко камъни продадени на високи цени по търгове за художествени произведения:

30.5 см продадено за 12 000$
Изображение

_____________________________________________________________


11.5 см продадено за 5 250 GBP
Изображение


_____________________________________________________________
17.2 см продадено за 3 750 GBP
Изображение

_____________________________________________________________
40,6 см продадено за 6 250 $
Изображение


44,5 см продадено за 6 250 $
Изображение


62,8 см продадено за 18 250 $
Изображение

Най-висока цена за продаден камък (suiseki), настолен размер e 75 000 $
Казвам настолен размер - такова което е предназначено да се поставя на маса. Защото има suiseki стигащи до тонове, там цените може да са стотици хиляди.

ПРЕДСТАВЯНЕТО НА КАМЪКА Е ОТ ГОЛЯМО ЗНАЧЕНИЕ ЗА КУПУВАНЕТО.

За някои от горните камъни всеки ще каже "Е какво толкова, и аз съм виждал такива по чукарите"
Ами да, в България сме виждали и сме свикнали с причудливи каменни форми, но на малко места по-света е струпана такава благодат. В България има над 5 000 пещери. Има държави, които не могат да се похвалят с нито една пещера.
По морето могат да се видят на сгъваеми масички разни търговци продават камъни за по 3-10 лв.
Е, не става така.
Същия този камък ако го лъснеш, полираш и го сложиш на пиедестал вече не е камък, а скулптора. Цената му вече не е 5 лв, а 75 лв
И разбира се, ако не го предлагаш на сгваема масичка, а в галерия цената му ще иде на 300 лв

Виждал съм да се продават камъни на дървена подложка (suiseki) в планински курорт в Австрия. Нищо и никакви камъни. Далеч от всичко, което показваха италианците по-горе. Прост камък с подложка, на която обаче пише Австрия, Алпи и името на курорта. Но тук е вече ценното за туриста, защото му предлагаш истински естествен къс от планината, който може да си го сложи на бюрото в офиса. Ако не беше на дървена поставка някак си не прилича на изкуство, а и може някой да го бутне да му издраска бюрото и т.н. С подложката и надписа става вече завършен и уникален продукт, който няма как да е от Китай, както са останалите сувенири наоколо, и си заслужава по-високата цена.
Гост - специалист
vek написа:
Ами да, в България сме виждали и сме свикнали с причудливи каменни форми, но на малко места по-света е струпана такава благодат. В България има над 5 000 пещери. Има държави, които не могат да се похвалят с нито една пещера.
Да, така е. В България имаме пещери, с много красиви и наистина причудливи образувания и именно заради такива вандали, които ги чупят, за да си ги сложат в хола много зали са обезобразени.
А пък за такива, като теб, които го правят с цел лично облагодетелстване - не ми се говори изобщо!
Жалко е, че :
vek написа:
струпана такава благодат
гледаш с такова око на природните ни красоти. Наистина е жалко. За жълти стотинки се рушат сталактити, сталагмити и образувания с приказни форми, които в природата са изградени за стотици и хиляди години.
vek - специалист
Токущо записа рекорд за най-глупав пост в темата. Честито!
ЧУПЕНЕТО НА СТАЛАГМИТИ И СТАЛАГТИТИ В ПЕЩЕРИТЕ Е ПРЕСТЪПЛЕНИЕ!

ТУК ГОВОРИМ ЗА СЪВСЕМ ДРУГИ КАМЪНИ за продикти/произведения наречени suiseki.
SIUSEKI НЯМА НИЩО ОБЩО СЪС СТАЛАГМИТИ И СТАЛАКТИТИ
Само особено неграмотен екземпляр може да му дойде идеята че камъните, които се използват за suiseki са сталактити. :axe:

Да оставим, че е незаконно, изнесен сталагмит от пещерата има нулева пазарна и нулева художествена стойност и само неграмотник би си помислил, че ще може да го продаде.

Дал съм видеа, от които се вижда ясно къде, как и какви са камъните използвани за suiseki. От къде ти мина през ума да чупиш сталгмити???

Но все пак добре е, че засегна този въпрос да не тръгне някой утре да чупи из пещерите. Едва ли има втори като теб, но откъде да знаеш :-)
Гост - специалист
А, бе ти някога ходил ли си в пещера?
И ако си ходил- да са ти се търкаляли в краката свободно стоящи камъняци "suiseki" ?
За какви камъни от пещери ми говориш тогава? Благодат било???
Ей заради такива печалбарчета, които гледат на природните ни богатства като източник на лесни доходи не остана природа в България. Да не задълбавам в темата за черноморието и планинските резервати, че ми е болно.
И " неграмотен екземпляр" можеш да кажеш на майка ти! :axe: Щото идеята за "благодат" от пещери я дава нейния изтърсак!
vek написа:
От къде ти мина през ума да чупиш сталгмити?
Ходил съм доста из пещери и съм се нагледал на вандализми. Влизал съм в зали, които спелеолозите, които са ги открили не ги картират и станат масово посещаеми именно, за да запазят образуванията в тях.
Продавай си там дъските или каквото там продаваш, но не давай идеи на хората тук, които никак не са добри.
vek - специалист
По начина на изразяване си личи че си ученик или близко до тази възраст.
По картинката която си си сложил си личи, че ти липсва женско внимание, а вероятно изобщо внимание. Ти го търсиш тук.
Но понеже не си в час с темата, за да ти обърне някой внимание пишеш глупости.
Жив и здрав!

Дал съм видеа, от които се вижда ясно къде, как и какви са камъните използвани за suiseki. От къде ти мина през ума да чупиш сталгмити??? Това не само че е незаконно, но е и безполезно. Нямат продаваемост. Нямат художествена стойност.
stridata - специалист
vek, остави го да си лае. Виж, че хейтва още от самото начало. На такива им викам "енергийни вампири". Хем е разкрил "конспирацията", че ти си печалбар и ни моташ главите, хем си изказа мнението, хем продължава да следи темата и да чопли. Абе седи си мирен пред теЛевизора и не влизай в тая тема бе. Никой няма нужда от твойте коментари. Цицоман! :partyman:
grace - специалист
Човека трябваше да бъде отстраенен от форума или поне от темата още на първия си коментар, не ми е ясно как все още продължава да пише, това е неприемливо детско поведение.
Lisko - майстор
Интересна тема, ясно че сталактитите нямат нищо общо, но не всеки който има сталактит в хола, го е счупил. Аз сега нямам, но едно време имах. И то не един и два. Аналогично, не всеки който има пищов е мутра и т.н. примери много.
Всичко което имах съм го намирал по земята. Естествено, че съм върл противник на чупенето. Какъв изрод трябва да си за да се хвалиш с нещо дето си го счупил? Хваленето е за неща дето си изработил. Даже и за намерени не е. Намерените са - вижте природата какво е направила. И толкоз.
Сега, дали са паднали сами или са счупени от някого преди мен, само мога да гадая, но имаше парчета примерно около педя дълги, 7-8 см широки и без никакви странични очупвания които да ги загрозяват. Може да е паднало от земетресение а може някой идиот да го е счупил, после да е рекъл - ъх ебаси не го ща това и да го е оставил. Което е безумно разбира се. Но интересното е че визуално, никъде не правеше впечатление да има умишлено чупено - нито за сталактити нито за сталагмити.
Това са малки, сравнително не много известни пещери в района на град Пещера.
Давам си сметка че има "пуристи" дето ще ме осъдят само задето съм ги изнесъл тия неща от пещерата, а не съм ги оставил там "дето принадлежат". И може би имат голяма доза право. Но млад съм бил, такъв ми е бил акъла. В интерес на истината и сега като се замисля гледката в пещерата е по-красива ако тия счупени неща не се валят из краката ти в пещерата.
  • 1
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 17

Тема "Идеи за продаване в etsy и ebay. На добра воля :-)" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: