• 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 17
Всичко за дърводелството
EDI - майстор
Тези нещица повечето форумци, дето дъска не са пипали, ще ги направят по-готини.В този сайт хората си чешат егото, слабички са проектите, но като има клиенти да дават, те ще вземат. :goodman: :partyman: на истинските дърводелци от форума.
itilien - специалист
Тая работа с етси не е толкова проста, колкото я изкарва автора на темата. Най-голямата тънкост, която се изпуска е, че не се иска само продукт, ами и много вложено време и средства в самото етси (както и други подобни платформи). Защото ако просто си струпаш стоките там, най-вероятно почти никой няма да ги види.
vek - специалист
itilien написа:
Тая работа с етси не е толкова проста, колкото я изкарва автора на темата. Най-голямата тънкост, която се изпуска е, че не се иска само продукт, ами и много вложено време и средства в самото етси (както и други подобни платформи). Защото ако просто си струпаш стоките там, най-вероятно почти никой няма да ги види.
Да, така е! Но къде другаде не е така. Трябва да се попрочете малко как да те намират клиентите по-лесно.
Важни са думите които се използват за заглавие на страницата на отделния продукт.
Добре е да се поставиш на мястото на клиент и да си представиш, какви думи ще използва за да попадне на твоя продукт.
Добре е да напълниш заглавието със синоними на тези думи.

Най-правилната тактика в случая е разумното копиране на заглавията на някой продукт подобен на твоя който се продава добре от някой топ продавач.

МНОГО ВАЖНО
Може би най-важното нещо за успешното продаване са снимките. Защото ако са слаби снимките дори да ги виждат по 1000 души на ден едва ли някой ще купи. Докато с добри снимки от няколко посещения може да очакваш продажба.
Трябват много качествени снимки на добре осветени продукти. (Аз препоръчвам да се снима на слънце).
Важно е да имат кристален фокус.
Важно е да са ГОЛЕМИ примерно 800х1000 пиксела при резолюция 72
Добре би било да са повече на брой. Например 4-5 и да са от различни позиции. Също да е дадена поне една от близък план където се вижда хубаво детайла текстурата и качеството на материала.
vek - специалист
Lisko написа:
Също и закачалката, която в сравнение с моято която направих наскоро бледнее :)
В Канада си в много по-изгодна позиция по отношение на пощенските разходи и време за пътуване на пратката.
itilien - специалист
Мисълта ми беше, че не бива да се правят сметки от рода - гребен за 30-40 долара, 40 гребена на месец, 1600 долара, яката печалба, хайде да правим гребени. Или люлки, или нещо друго.

Първо, като се приспаднат всичките такси - релиствания, евентуална етси реклама, такса за продажбата, такси за пейпал, парите които остават вече не са това, което са били. После махаш стойността на материалите, после махаш отчисления за амортизация на инструменти/машини и парите още повече намаляват Следващият момент е, че времето за производство на един продукт изобщо не е цялата част от времето, което се изисква да бъде продаден. Като сметнеш колко време се изисква да направиш читави снимки на всеки продукт (ако изобщо успееш, щото това не е лесна работа - казвам го като човек, който се занимава с фотография от 11 години), да напишеш читави описания, да релистваш артикули, да ходиш по групи, за да лайкваш чужди неща, да следиш новостите в платформата, да опаковаш и изпращаш продадените неща и най-вече да комуникираш с клиенти, се вижда, че за подобен мащаб вече се изисква пълна отдаденост. Тогава вече възниква и нуждата да го легализираш това нещо, данък, осигуровки и т.н, което рязко смъква печалбата. И току виж се оказало, че началната сметка била без кръчмаря. Още повече, че да се гледат хора, стартирали преди 4-5 години не е много показно, защото първо - те са с една обиколка пред теб - установили са се, имат имидж, клиенти, препоръки, голям брой артикули. Второ - алгоритмите за търсене вече не са това, което са били преди няколко години. Примерно понастоящем търсенето в англия, франция, германия и австралия дава приоритет на местните продавачи. Което значи, че всеки от тия държави е с едни гърди пред теб. Не се знае дали в бъдеще няма да стане така и за други държави, включително щатите. Трябва да се има предвид и конкуренцията, която се намира в щатите, защото от тук доставката отнема понякога цял месец особено покрай коледа, което отказва немалко купувачи. Въобще, нашите държави са последната дупка на кавала.
Тоест накратко казано вероятността копирането на нечий успешен продукт да доведе до успех и на теб не е особено голяма.
Lisko - майстор
Абе от една страна е тъй, от друга пък - що да не се опита - нъл никъде не си се заклел че няма да се откажеш по някое време.

Също - от една страна човек прави разни неща за кеф, от друга страна му се иска да види дали ще ги хареса някой, от трета - да изкара някой лев, а най-големия въпрос е - къде е златната среда във всичко това. Щото дори и да продадеш 40 люлки за месец, ще искаш ли да правиш 40 люлки и следващия месец и така нататък с години - то все едно че си станал работник във нечия фабрика.
Аз кат се замисля, какво искам... хмм.. много труден въпрос. На първо време бих бил доволен за месец да правя 2 закачалки и да взема 300 долара, от които да си платя материалите с 30-40 долара. Тия две закачалки да ги правя за 2 часа общо.
На второ време бих се изчекнал и до утрояване на първоначалната продукция, но предполагам че след няколко месеца ще ми омръзне. За да не ми омръзне, ще трябва да са разнообразни нещата, да намаля бройките и да не се занимавам с пощи и пращания а хората сами да идват, както при Маврутчо идват.
vek - специалист
itilien написа:
........Тоест накратко казано вероятността копирането на нечий успешен продукт да доведе до успех и на теб не е особено голяма.
Е гати отчайващата картина ни нарисува ти :-) Мисията невъзможна 3.

Всъщност, в интерес на истината моя приятел, който споменах в началото имаше същите притеснения.
Колко ще са таксите, колко ще са разходите за материали, ами времето за изработка, ами пакетиране изпращане, ами кореспонденция....... и още 100 "ами"-та. :-)
И така се чуди 1 година доката накрая ножа опря в какала, та се реши да действа. И досега 5 години храни семейството си от продаване в ebay, etsy, има си и собстен сайт и продава и от него по малко.

Аз съм почитател на българската поговорка "Очите се палшат ръцете не"
Знам че хората се притесняват от тези 5-6 години които майсторите имат напред. Затова по-горе дадох човек започнал само преди 6 месеца и вече е доста успешен.
Ето го пак:
https://www.etsy.com/shop/TrabelsiWoodDesign
Айде да му направим сметка на една дъска за хляб.
Изображение


ПРИХОД от една дъска за хляб .... 40 $ = 71 лв

РАЗХОДИ
такса етси 3% = 1,20 $
такса листинг = 0,20 $
такса пейпал 3% = 1,20 $
-------------------------------
Общо ..............2,60 $ = 4,65 лв


Талпа 240х40х5 = 100 лв
Могат да излязат 24 дъски за хляб 2см дебели

За една дъска за хляб
дърво.................................. 4,00 лв
триони, шкурки, байц, масло.... 1,00 лв
амортизация на машини ......... 0,30 лв
Други ..................................0,70 лв
_________________________________________
Общо материали за една дъска....6,00 лв

Приход... 40,00 $ = 71,00 лв
такси ..... 2,60 $ = 4,65 лв
Материали ...........6,00 лв
______________________________
Разлика..............60,35 лв остават от прихода за една дъска след като се извадят материали, такси, амортизации и други.

Време за изработка - всеки майстор сам може да си пресметне за себе си.
Време за снимане:
Ако продукта не е уникален - снима се веднъж и снимките се ползват вечно.
Така че време за снимане при не уникален продукт е нула.
На мои неуникални продукти имам снимки от преди 7-8 години.
Но повечето от продуктите ми са уникални. Снимам почти всеки ден. Когато правиш нещо всеки ден едно и също се усъвършенстваш и то става лесно и автоматично, като да си направиш кафе. За един продукт ми трябват не повече от 2-5 мин да го снимам. Снимките са ми перфектни. Обработката на снимките ми отнема повече, към 15-20 мин докато ми харесат.
Време за самореклама - лайкване , форуми и др. Аз не ходя да лайквам никого, нито чатя по форумите на етси и ибей. Някой го правят , казват че помага, на мен не ми се занимава.
Време за кореспонденция По някога съм стигал до 40-50 писма да си разменя с клиент, но само когато е дал депозит за някаква поръчка. Имам си готови писма и само ги копирам за стандартните случаи. Средно за кореспонденция ми отива по 1ч. на ден. Радвайте се да имате кореспонденция това са си потенциални пари. :-)

Реклама
Не давам пари за реклама в етси. Преди рекламирах е ибей и бях доволен, но отскоро смениха правилата и сега не рекламирам и в ибей. Не препоръчвам да се рекламира и в двете.

РАЗХОДИ ПО ДАНЪЦИ
Аз съм за плащане на данъци. Това че управниците ни са престъпници не трябва да ни кара и ние да ставаме такива.
Последна промяна от vek на ср май 10, 2017 5:31 pm, променено общо 4 пъти.
hitarpetar - специалист
vek, не се заявам в момента, но от постовете се набива как правиш сметка на хората, а не показваш твойте уникални творби или пък тези на твоя приятел.
От разбивката която си направил на дъската - абе като да не си правил нещо подобно до момента или то поне не си много наясно с материали, обработка и цени на всичко необходимо, че да извадиш този продукт.
Покажи ни твойте творби. Може пък да се продаде нещо и на нашия пазар
Вадим Владимиров - специалист
"Не е важно аз да съм добре, важно е Вуте да е зле!"
Не стига,че човека ви е отворил очите как може да се изкарат допълнителни доходи, обяснил как се процедира -пак има недоволни. Това време, което отделил да ви просветли е могъл да го използва за собствено развитие.
П.с. На пътя да намериш 100 лева, пак е необходимо да положиш усилия да са ти в джоба. Най-малкото е да се наведеш!
vek - специалист
Lisko написа:
Абе от една страна е тъй, от друга пък - що да не се опита - нъл никъде не си се заклел че няма да се откажеш по някое време.
Също - от една страна човек прави разни неща за кеф, от друга страна му се иска да види дали ще ги хареса някой, от трета - да изкара някой лев, а най-големия въпрос е - къде е златната среда във всичко това. ................... .
Така е. Съгласен съм.
За да ти е кеф да го правиш трябва хобито да не го изродиш в задължителна рутинна работа. Трябва да се наслаждаваш на удоволствието от заниманието. Непрекъснато нещо ново да измисляш, вариации, промяна на детайли и цели нови изделия. Тези които си ги измислиш сам, а не са копирани от някъде, се правят с лекота и са ти най-приятни да работиш по тях.

Разнообразието и постоянните новости привличат и задържат повече клиенти. Най-добре работят в това отношение уникалните изделия.
Ако успееш да пускаш през ден ново уникално изделие това привлича 10 пъти повече клиенти отколкото каквито и да било реклами.
Освен това уникалните продукти ти носят повече удоволствие по време на изработката.
  • 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 17

Тема "Идеи за продаване в etsy и ebay. На добра воля :-)" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: