Всичко за дърводелството
benza83 - специалист
Здравейте
Моля за съвет и мнения за моя проект.
Ще правя двускатен покрив
Дължина 21 м
Единия скат 5 м
Другия скат 4 м

Замислил съм го по следния начин
Било 16/16
Имам надзид върху него ще лежат единия ред столици 16/16
Втория ред столици ще е подпрян на колони 16/16 на разтояние 3 м ще са колоните като последните две ще са на 4.2 м една от друга
Ребра 8/12 през 55-60 см
Отгоре плоскост и битумни керемиди
Въпроса ми е добре ли съм избрал размера на гредите и ребрата
bat_danio - специалист
4,20 не ми харесва другото на 3м е ок помисли за подпора която няма да ти пречи нещо като гредоред от 2 греди и подпора на средата на тия 4,20 зада не започне да поддава там и да ти изкриви новия покрив. С риск някои да ме оплюе но в една стара книга за дървени конструкции бяха дадени подпорните разтояния и се въртяха между 2 м за тънките и около 2.8 за 12/12 и до към 3,3 за по дебели 15/15 ти ако ще се застраховаш ги занизаваш това е за едвали не 0 % провисване...Аз съм премостил 4 м с 12/12 но е гредоред които напреко има още една греда и на нея 3 попа подпират средна столица - има видимо провисване от около 1,5 -2 см на средата ако не те притеснява дерзаи...
Столицата ляга на 2 стени(начало и краи) една междинна стена на 1/3 от дължината. в тази 1/3(около 3,5 м и 50 извън зида е подпряна по описаната горе схема в гредореда на подпокривното. Снадката на 4 м греда е над стена и продължава 8м ( още 2 по 4м) 50-60 извън зида . т.е за 7,5 м имам 3 подпори в гредореда кое то е на 2-2,5м както е удобно. През няколко мертека (3-4) е желателно да има А образна зглобка с талпа 6-20 ако е възможно разбирасе. Покрива съм си го правил Сам с приятели и роднини но по Проект - там има скица размери на греди и къде как да се подпре както и беше предвидено да се завържес ф6 за поясите които също са изискани по проект и тн. неказвам че съм спазил абсолютно всичко стриктно но както казах за 4-5 години с бетонни керемиди Марица( 4,5 кг броя имам към 1500) и снегово натоварване с наклон 1.3м/4,5м (скатовете са по 5 м от цели мертаци 6/10 през 50 от които 60см навън стреха).... както вече казах има слягане на суровия буклучав материял който купих още веднага с 1,5 см(гредоред среда) и това беше. Ето и груба скица. дано сън бил полезен.

Прикачен файл

Ново Bitmap изображение (3).jpg
Ново Bitmap изображение (3).jpg (91.3 KиБ) Видяна 8942 пъти

Тема "Направа на дървена конструкция за покрив" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: