• 1
  • 2
Всичко за дърводелството
Здравейте.
Имам няколко въпроса и ще бъда благодарен ако някой има информация или опит и сподели.

Каква е разликата между вареното и суровото ленено масло?
Какво е Тиково масло?

Имам малко шеллак на люспи, с какъв спирт да го разредя и в какви пропорции ще е най-удачно?

Какво представляват Ваксите за дърво и кое е по-добре за финиш, шеллак или вакса.

Върху байцове може ли да се слагат въпросните вакси и шеллак.

Благодаря много за отговорите, може и на ЛС.
bimbaeco - майстор
Лененото масло се "вари", за да му се съкрати времето за съхнене. Това е разликата.
Тиковото масло всъщност не е масло от тиково дърво, а маслен продукт, който е оптимизиран за нанасяне върху мебели от тиково дърво :). Основната му съставка е ленено масло.
За шелака има толкова рецепти колкото майстори. В зависимост какъв вискозитет ти трябва, може да се разрежда с повече или с по-малко денатуриран спирт (етанол или метанол). Златната среда е 1 : 4.
Ако върху шелака ще има друго покритие, е за предпочитане да се купува такъв, от който са отстранени восъците - за да се постигне залепване между слоевете.
И ваксите и шелака са меки покрития и изискват поддръжка.
Можеш да използваш и шелак, и вакси върху байц.
Тук може да прочетеш повече как да си правиш сам шелак
https://paulsellers.com/2014/03/making-shellac-scratch/

Човекът, който пише този блог, се занимава с естествени продукти за обработка на дървесина
https://woodcraftbg.wordpress.com/
Там можеш да прочетеш доста за ваксите и маслата.

Аз лично съм фен на химическата промишленост и си ползвам полиуретан. Като го разредиш силно и го втриеш в дървесината, стои като маслено покритие, а пази много повече, по-малко жълтее и е много траен.
bimbaeco написа:
Лененото масло се "вари", за да му се съкрати времето за съхнене. Това е разликата.
Тиковото масло всъщност не е масло от тиково дърво, а маслен продукт, който е оптимизиран за нанасяне върху мебели от тиково дърво :). Основната му съставка е ленено масло.
За шелака има толкова рецепти колкото майстори. В зависимост какъв вискозитет ти трябва, може да се разрежда с повече или с по-малко денатуриран спирт (етанол или метанол). Златната среда е 1 : 4.
Ако върху шелака ще има друго покритие, е за предпочитане да се купува такъв, от който са отстранени восъците - за да се постигне залепване между слоевете.
И ваксите и шелака са меки покрития и изискват поддръжка.
Можеш да използваш и шелак, и вакси върху байц.
Тук може да прочетеш повече как да си правиш сам шелак
https://paulsellers.com/2014/03/making-shellac-scratch/

Човекът, който пише този блог, се занимава с естествени продукти за обработка на дървесина
https://woodcraftbg.wordpress.com/
Там можеш да прочетеш доста за ваксите и маслата.

Аз лично съм фен на химическата промишленост и си ползвам полиуретан. Като го разредиш силно и го втриеш в дървесината, стои като маслено покритие, а пази много повече, по-малко жълтее и е много траен.
Мерси за отговора, иначе аз си бях купил от Практикер един готов шеллак но вече никъде не го откривам и като цяло готов продукт също не намирам. Продават ли се онлайн някъде?
EDI - майстор
В ГУБРА продават, но не винаги има в наличност, като заредят много бързо свършва.В момента също няма наличност.
Lisko - майстор
bimbaeco написа:
Лененото масло се "вари", за да му се съкрати времето за съхнене. Това е разликата.
"Вареното" ленено масло изобщо не е варено. Други масла променят свойствата си при варене. Лененото се прави да съхне по-бързо чрез добавяне на разредители. Само лафа е такъв - че е варено.
Лененото масло има и друга отличителна черта - крайният продукт жълтее забележимо. За разлика примерно от тунговото масло (ползвам и него но е два пъти по-скъпо от лененото)
bimbaeco - майстор
Понеже бях сигурен, че някой ще поиска да изведе дискусията на нАучeн уровен, сложих варене в кавички. Смятам, че информацията, която съм дал, е достатъчна за нивото, на което е зададен въпросът.
nikolson - майстор
WoodBOT написа:
Продават ли се онлайн някъде?
Имам готов, но колко ти трябва. По-добре на лични.
stridata - специалист
WoodBOT написа:
Здравейте.
Имам няколко въпроса и ще бъда благодарен ако някой има информация или опит и сподели.

Каква е разликата между вареното и суровото ленено масло?
Какво е Тиково масло?

Имам малко шеллак на люспи, с какъв спирт да го разредя и в какви пропорции ще е най-удачно?

Какво представляват Ваксите за дърво и кое е по-добре за финиш, шеллак или вакса.

Върху байцове може ли да се слагат въпросните вакси и шеллак.

Благодаря много за отговорите, може и на ЛС.
1. Суровото Ленено масло винаги ще лепне и няма да изсъхне!
2. 96% чист спирт със сичките му производни в имената.
3. Шеллак+Вакса
4. Зависи от основата на байца, но общо взето Шеллак може, вакса директно в/у байца е нежелателно.
Lisko - майстор
bimbaeco написа:
Понеже бях сигурен, че някой ще поиска да изведе дискусията на нАучeн уровен, сложих варене в кавички. Смятам, че информацията, която съм дал, е достатъчна за нивото, на което е зададен въпросът.
Няма дискусия, той питащия май вече закри темата :?
Аз като начинаещ, просто видях шанс да се включа с допълнителна информация.
Без претенции за дълбоки нАучни нива.
Изображение
  • 1
  • 2

Тема "Няколко въпроса за Финиш" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: