Всичко за дърводелството
Здравейте, нов съм в форума и търся малко помощ. Направо на въпроса, искам да си направя дървена маса за градината, стабилна и най-вече аз да си я сглобя. Намерих снимка в интернет, но нищо като инструкции или снимка от долу. Нещо не мога да си представя как да я сглобя. Ако имате пример, с какви греди, дебелина на дъски и т.н. ще е супер. Благодаря. Ето и масата:
Прикачен файл:
def8b36bd08c37bffa888eeaef5598d0-900x675.jpg
Илчо Илиев - майстор
Колега, това са маса и пейка немски тип, т.е. с врязан крак, на нивото на плота, малко са ми грозни,но щом ти харесват.....
Преди няколко години работех в мебелна фабрика и доста такива неща направихме..
Както са снимани няма как да се види конструкцията отдолу, но си има царги, ъглови''планки'', които да държат краката..
За на вън този тип маса не е подходящ,едно,че всичко е лепено,а и за да не се разкриви плота, трябва да е от отделни летви, които не са плътно слепени, хванати с кушаци..
Ако имаш възможност, намери си талпи акация/салкъм 5см и от тях си направи маса и пейки..
mavryt4o - майстор
Вижда се че модела не е за открито.Може да стане подобно но само дъските да не са лепени а с малка фуга.И все пак се иска набор от инструменти и доста умения.Не писа от къде си в Пловдив има талпи акация 5см на 750лв
EDI - майстор
Иска си ръка, особено за сглобките в горната част на краката под двата плота, но няма невъзможни неща.С малка промяна на проекта в насока, която споменаха колегите - плотовете да не са лепени, нещата могат са се получат.И от чам може да стане, но ще иска добра предварителна обработка на детайлите и повечко поддръжка после във времето.С какви инструменти разполагаш.
Здравейте отново, съжалявам за късния отговор, но работата ме притиска. Благодаря за бързите отговори, по принцип искам маса за навън, макар, че и този модел ми хареса и за вътре с подходящ цвят и лак. Харесаха ми краката на масата, масивни едни такива. Горе няма да са залепени дъските, най-вече самите крака ми харесват. Останалото може да е по друг тип. Намерих в интернет 2 модела на маси за сглобяване от непрофесионалисти. И пак не е подробно описано как се захваат краката и дъските отгоре и т.н. Кажете някакъв примерен чертеж да си сглобя една маса, да е здрава и стабилна. 6 места поне. :) Инструменти нямам много, но имам приятели които имат и ще се опитам да сглобя нещо. Всякакви насоки ще са от полза, дори и да не е такъв тип маса за която питах. Благодаря отново.
Илчо Илиев - майстор
Не е сложна конструкцията на една маса, но аз съм зле с рисуването,но ще се опитам да ти обесня някак, макар,че ако си наблизо ще е още по-лесно,но....
Има няколко вида конструкции за маса,но в твоя случай най удачно ще е без лепене, т.е. както ги правехме на времето у фабриката..
При този тип конструкция царгите са закрепени на плота стабилно,а краката са захванати чрез планка към тях..
Правиш дъските за плота, желателно е да са поне 30-35 мм, правиш R на видимата част, сглобяваш плота чрез два кушака, които да са на по 1/3 от дължината...
Царгите трябва да са ти с размери 30/70(80)/дължината на плота- (минус) дебелината на двата крака -2-3 мм за натяг,разпробиват се през 20-25 см ..
За закрепването на краката трябват ъглови планки, има готови метални, но може и да си направиш и дървени, за металните царгата се зарязва да легне планката..
Краката , като ги гледам са 120/120/750мм, плътни, ако ще са на вън, задължително трябва да са плътни.., зарязва се легло за планката , разпробиват и се навиват шпилки за закрепване..
Зарязването на плота ще ти е малко трудно, със зеге може да стане,но.....
С планки стабилно ли ще са хванати краката. Това ме притеснява, иначе първоначално това ми дойде на ум, за планки...

И малко повече инфо за тези кушаци и царги. Леко съм лаик на тази тема, ама мераклия и може едно да си мисля, пък то да е друго. Не разбрах точно, къде ще закова дъските за плота и как ще ги хвана с планки към краката. Предполагам царгите са тези страничните дъски, те как ще ги хвана към плота? А плота как се сглобява с този кушак. Може да са ми малко странни въпросите, но не съм много запознат с термините в дърводелството. Благодаря.
alabal - специалист
Прикачен файл:
kushak.jpg
kushak.jpg (14.5 KиБ) Видяна 8052 пъти
Ей това са кушаците но ти сигурно нямаш фреза така че при теб ще са може би завинтени към плота а не вкопани.
Илчо Илиев - майстор
Разбирам те колега, и аз в началото се оглеждах и не знаех кое как се казва и за какво е ,но.....
Ся, царга е дъска която скрепва плота към краката, закрепва се към плота чрез винтове/види...
Като размери може да е ...както я направиш,но нещо като стандарт е 7-10 см ширина на 2-3 см дебелина, закрепва се по кант към плота с види, като се разпробива така, че видата да не излезе отгоре, ако е къса видата се прави отвор на два размера, като втория(по-малкия) е с такава дълбочина,че да ограничава видата да не се покаже, а по-широкия е 1мм по-широк от главата на видата...
Колегата е показал един много добър вариант за закрепване на кушак, но за на вън не е за предпочитане, при сериозно намокряне ще има ядове...
Кушаците ще ги ползваш за първоначалното сглобяване на плота, мериш дължината на плота, разделяш на три и монтираш кушаците на линиите с види...
Кушака е летва с размери...абе както ги направиш,но нещо като стандарт е 3/5 см, ся може да им направиш R или фаска,но от долу не се вижда и не е задължително...
Дъските за плота, трябва да имат фаска или R от към лицевата страна за да не се вижда разминаване ако има усукване/изкривяване на някоя дъска...
Между дъските трябва да има малко разстояние, не трябва да е плътно....по ред причини..
Като си подготвиш дъските, нареди ги на равно и пробвай какво разстояние ще ти хареса, но плътно не бива да е...
Като сглобиш плота с кушаците, трябва да изрежеш ъглите за краката, добре е дъските в краищата да са или колкото е крака или доста по-широки, за да не остане тънка летва като изрежеш ъгъла...
На изрязания ъгъл трябва да се направи фаска/R...
Кракът се зарязва/отнема от към вътрешната страна, там където ще легне планката/трупчето за закрепване, в зависимост от размера на крака е и колко да се отнеме,но е към 1/4 от диагонала...
Царгите се монтират според вида планка, най-лесно става като се монтират планките на царгите, да стане рамка, слагаш краката в ъглите и налагаш ''рамката'', трябва да има лек луфт за да има натяг при стягането на болтовете на краката...
При тези размери на маса и крака, препоръчвам дървена ''планка'' и два болта на крак...
Колега, ако не е тайна напиши от къде си, ако си някъде наблизо, да се видим да ти обесня,че ми е малко сложно с това писане...обесняване, ама ако не си, както мога и колкото мога ще обесня, то ако е някой дърводелец ще ме разбере с полвин дума ,но ти сега се учиш и....

пп малеее, ако бях писал толкова и едно време.....
Сливен. Горе-долу ми стана ясно, сега ако намеря и време ще се пробвам. В практиката ще се ошлайфам. :) Мерси за отговорите, благодаря за търпението. Правя основен ремонт на стара къща, и по ред причини(най-вече финансови) гледам което мога да си го направя сам. Плочки наредихме, шпакловахме( без да съм правил никога нито едно от двете) и така.. В апартамента съм сглобил една масичка за телевизор и един шкаф в една ниша до комина. С точни сметки, всичко стана идеално според мен и най-важното е точно както си ги искам за размер. Имам и разни идеи за къщата, някаква холова секция и все още мисля за някакви рафтове на които да наредя бутилки с уиски + диодно осветление. Вчера гледах разни неща из нета, обяснете малко за диблите. Стабилни ли са, мога ли да сглобя нещо само с тях, разпробивам, намазвам с лепило и слагам. Или си иска види. Все си мисля, че с тези види не е много красиво и практично макар, че масичката за телевизор още не е поддала :)

п.п. Забравих и една спалня сглобена по проект на един колега, ако не се лъжа от този форум. Имаше една тема в която човека сглоби цяло обзавеждане на апартамент. Спалнята стана много здрава, доволен съм.

Тема "Изработване на дървена маса" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: