Всичко за дърводелството
zz_stefanov - майстор
Моля ви за мнения. Защо скърца и какво да направим преди монтажа на дюшемето за да не се разскърца :)
Благодаря!
mavryt4o - майстор
zz_stefanov написа:
Моля ви за мнения. Защо скърца и какво да направим преди монтажа на дюшемето за да не се разскърца :)
Благодаря!
Скоро на приател монтираха и за това пръскат от розовата пяна на церезит която не раздува.Това съм чул това пиша незнам дали след време няма да се разскърца.
preslav - майстор
Дюшемето не се разскърцва, то си скърца - и аз съм се замислял как би могло да се избегне този ефект. Не съм пробвал на дюшеме, но преди години най-лесния вариант да накараш чекмеджетата да се движат леко беше да се намажат (натъркат) триещите се части със сапун на сухо. Основното скърцане идва от контакта на нут и перо на отделните дъски, малко скърца и на мястото на контакта на дъските със скарата - не знам дали вече няма специални пасти, греси, сапуни, с които да се намажат предварително зоните на контакт. Друг вариант е лепенето, но все си мисля, че няма достатъчно здрави лепила, които да издържат локалните натоварвания. Третият вариант е да се ползва дюшеме с достатъчна дебелина, но това не е също гаранция.
Колкото и тъпо да звучи сапунът ми изглежда най-надеждното средство, да не говорим, че е и най-евтино.
zz_stefanov - майстор
Старото ми дюшеме не скърцаше и не вярвам да са вземали някакви специални мерки за това, но съм стъпвал на ужасно скърцащи нови. Та затова се интересувам какво да направя за да не се случи. :)
plamen6703 - майстор
На старо дюшеме съм пробил дупки около мястото на скърцане и вкарах монтажна пяна. След това отгоре дупките ги заличих със стърготини... Спря да скърца, но не живея постоянно там и не е интензивно натоварено дюшемето.
preslav - майстор
zz_stefanov написа:
Старото ми дюшеме не скърцаше и не вярвам да са вземали някакви специални мерки за това, но съм стъпвал на ужасно скърцащи нови. Та затова се интересувам какво да направя за да не се случи. :)
Зависи от материала на изработка на дюшемето - предполагам старото ти не е иглолистно. Освен това паркет и дюшеме едно време се поддържаха с паркетин и паркетол, едното за миене, другото за мазане и излъскване, но не помня кое за какво беше - предполагам пастата за излъскване е играела ролята на смазка, а сега се ползват лакове, които стават като стъкло.
zz_stefanov - майстор
Старото и новото са от чам. Селска къща.
Chefo77 - майстор
Скърца, защото се движи нагоре-надолу. Трябва ли да казвам какво да се направи при монтажа, за да не скърца? :)
preslav - майстор
Chefo77 написа:
Скърца, защото се движи нагоре-надолу. Трябва ли да казвам какво да се направи при монтажа, за да не скърца? :)
Казвай, какво се циганиш за 5 думи.
torbalan - Дървен философ
Лепиш за основата... Основата е добре да е здрава...

Тема "Защо скърца и какво да направим преди монтажа на дюшемето за да не се разскърца" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: