Всичко за дърводелството
zz_stefanov - майстор
Оф, пясъка няма нищо общо със скърцането. Той е за нивелиране без бетонна плоча, поне при мен. :)
Кое скърца в крайна сметка при мен, основно това е луфта който се образува вътре между нута и перото и няма как да бъде избегнато при това качество на дюшемето което съм положил. А и там не съм полагал лепило. Очаквах да има скърцане като се стъпва върху гредите, но засега не е от там. Скърцането е на места и е търпимо за сега. Не е като в някои стари къщи където ги оглася целите.
Приемам всякакви съвети, че имам още една стая за правене. :)
kozl - майстор
Аве кое скърца точно - трудно за откриване. Ама съветите от по-горе са - анкериране и лепене. И как ще лепиш и анкерираш в пясъка :? Цялата основа е тип "плаваща". Т.е. липсва и коравина. И като тъкава при натоварване ще се огъва повече, а деформациите ще са по-големи и от там причините за скърцане също ще са повече.
zz_stefanov - майстор
Основата се стабилизира върху пясъка и не забелязвам нещо да скърца заради нея. Ако стане така ще пиша.
Имаше и други във форума, които препоръчват такава основа при полагане върху пръстта.
EDI - майстор
Ооо, избягва се луфта в нута и перото и още как, само дето може да не хареса на някого на вид.Просто не се кове в нута, а се използват видии и то по две в двата края на дъската по ширина.
stefandar - помощник
Имам 25 години професионален опит.Греди на 40 см,пирони 8 см.Реденето се започва с перото напред и пирона се кове над перото като след набиване се удря още 2-3 пъти по него.Пирона не пречи на следващата дъска,защото чамът е мек.Парафин, нафта моторно масло карат дървото да скърца,колкото и парадоксално да звучи.Пяната върши работа но след вкарването слагайте тежест поне 25кг върху мястото.Гредите се подпират с подложки до всяка подложка се слага дюбел пирон и около подложката се обикаля с пяна за да я фиксира.Никога не съм имал проблем със скърцане.
zz_stefanov - майстор
В голяма грешка ли съм бил, че съм ковал в нута. И какви са тия пирони 8 см, моето дюшеме е 7/2 см :)
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
zz_stefanov написа:
В голяма грешка ли съм бил, че съм ковал в нута. И какви са тия пирони 8 см, моето дюшеме е 7/2 см :)
За да ковеш в нута, значи си редил наопаки дъските... И по-трудно е вкарва в нута.... 8м пирон влиза под ъгъл в дъската и се забива в гредата. По-дълъг пирон = повече пирон в гредата. Ако щеш
zz_stefanov - майстор
Прави сте, но старото ми беше заковано в нута, догодина ще се коригирам. :)
EDI - майстор
Зех да са чудя кво става тука. :? :lol:
zz_stefanov - майстор
EDI написа:
Зех да са чудя кво става тука. :? :lol:
Не се чуди, за първи път го правя и като съм гледал как е правено предишното съм го метнал по същия начин. Само да бях попаднал на дума по въпроса, щеше да е преосмислено.
Между другото, понеже дюшемето беше много криво, на всяка греда където дъската не приляга плътно съм използвал, като ексцентрик, завинтено в гредата трупче с което съм притискал летвата преди да я закова. Това щеше да ми е трудно да го направя от към перото. :)
Бе дилетанска работа, като нямаше майстори наоколо :)

Тема "Защо скърца и какво да направим преди монтажа на дюшемето за да не се разскърца" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: