• 1
  • 2
Всичко за дърводелството
Крис - напреднал
Здравейте,
Някой може ли да ми каже за какво се използва дървения материал от гледичия и могат ли да се правят дървени лъжици от него :)
hitarpetar - специалист
Мисля гледията е най разпространена в България като лиственица.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Основно го горят. Мисля, че лъжици се правят от липа - меко, светло, лесно за обработка и употреба.
Акацията е твърда. На мен ми е красива. Сребриста, златиста, розова, синееща дървесина. По спомен, май се ползва за дребни детайли за акцент, дръжки на ножове, такива нещица. Може би няма промишлено значение. Инак е твърда, със ситна пора
Знаеш ли как се правят лъжици?
Крис - напреднал
За лъжиците- направил съм няколко за приятели който са от бук. Иначе си прав че се правят от липа но и от плодни дръвчета. Просто ми стана интересно защо се продава толкова скъпо този материал и днес си купих една дъска за да я разгледам. Но не е кой знае какво де... :D няма да повторя. С едно длето задълбах малко и се оказа че е доста пореста дървесина и не става за финна обработка.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Мисля, че букът ще се нацепи, не е за лъжица. Е, ако са декоративни....
Замислих се за акацията - стои някак нацепена, на жили. Може би заради тази и склонност не се ползва твърде. Въпреки, че съм срещала в обяви "бюфет от акация"
MamaMy - майстор
Toва дърво не гние. Венеция е изградена върху основи направени от лиственица.
plamen6703 - майстор
Гледичията е медоносно дърво много сходно с акацията и цъфти малко след нея. Много хубав мед събират пчелите ми от акация и гледичия. Бодлите й са като на акацията, шушулките са като на акацията. Акацията и гледичията са от семейство бобови, а листвениците са иглолистни дървета. :partyman:
lov - майстор
Дървени лъжици се стават от липа но най доброто е върба а ако е червена още по добре.Причината е че не се напукват като се мокрят и сушат после. А също така не трябва да не са смолисти или да имат лош вкус. Някои от дървесните видове си горчат или миришат странно като се намокрят.
Дядо ми им беше майстор че и баща ми се разправяше от време на време да си чеше крастата. Още им пазя инструментите с които се дълбаят.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
lov написа:
Дървени лъжици се стават от липа но най доброто е върба а ако е червена още по добре.Причината е че не се напукват като се мокрят и сушат после. А също така не трябва да не са смолисти или да имат лош вкус. Някои от дървесните видове си горчат или миришат странно като се намокрят.
Дядо ми им беше майстор че и баща ми се разправяше от време на време да си чеше крастата. Още им пазя инструментите с които се дълбаят.
Изобщо не се сетих за миризмата и вкуса
А пипваш ли инструментите :-)
mitko64 - майстор
Гледичията е от семейство устоцветни, както и акацията, софората,карагината и няма нищо общо с лиственицата. Дървесината, както и на акацията не гние, понеже съдържа алкалоида рубинин, но не е подходяща за съдове, понеже боядисва и предполагам ще горчи. Специално за лъжици съм учил навремето, че най подходящият материал е от планински клен(жешля).
  • 1
  • 2

Тема "Гледичия" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: