• 1
  • 2
Всичко за дърводелството
lov - майстор
n_a написа:
.................
Изобщо не се сетих за миризмата и вкуса
А пипваш ли инструментите :-)
Като всяко хлапе на времето всичко ми е било интересно. Та дялкал съм и аз :) А сега вече не ми стига времето.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
lov написа:
...Та дялкал съм и аз :) А сега вече не ми стига времето.
Пак ще му дойде времето. Може би :-)
MamaMy - майстор
По-добре да не идва. Паднем ли до там пак да ядем с дървени лъжици значи е станал световен катаклизъм :)
parketmilanov - специалист
прав е митко 64 .
Гледичията няма нищо общо с лиственицата ,
тя е от семейство бобови
тук в България е по-позната като дива акация заради едни шипчета бодилчета
дървесината е сродна на акациевата като структора и здравина,
доста бързо попива и отдава влага
паркета от гледичия /имам честта да имам такъв /
е с розов оттенък ...
твърда дървесина и според мен не е подходяща за дърворезба и лъжици
дали става за бурета като салкъма/акацията/
не съм сигурен ,някой колега може да каже по-подробно
seawolf - напреднал
plamen6703 написа:
Гледичията е медоносно дърво много сходно с акацията и цъфти малко след нея. Много хубав мед събират пчелите ми от акация и гледичия. Бодлите й са като на акацията, шушулките са като на акацията. Акацията и гледичията са от семейство бобови, а листвениците са иглолистни дървета. :partyman:
Точно като акацията е гледичията и понеже в двора на село са изоставени три такива дървета и освен бодли и шушулки никаква полза от тях съм решил да ги отрежа :-D
parketmilanov - специалист
Отрежи ги , ако са над 20годишни , ще излезне добър материал за мебелчета ако имаш търпението да ги изчакаш
да изсъхнат....
ето я и гледичията като паркет ...малко жълтенее на снимката защото е снимано със светкавица....!

Прикачен файл

gusht22.jpg
mitko64 - майстор
Oбъркал съм се леко, гледичията е единственият вид, от тези които съм изброил, който не е от семейство бобови(пеперудоцветни). Оказва се от семейство цезалпиниеви. За дървесината проф. Недялко Делков пише- дървесината е извънредно доброкачествена. Тя е пръснато пореста, с широко светлосиво или червеникаво ядро и с жълтеникав или със светлосив бел. Годишните пръстени са широко и добре очертани. Дървесината е много здрава, трайна и тежка(обем. тегло 810кг/кубик). В строитеството се цени като дъбовата. Зелената маса и плодовете се използват за фураж. В Америка семената се употребяват и за храна. Родът съдържа 12 вида разпространени в Северна и Южна Америка, и Източна Азия и Тропическа Африка. В България се култивира един вид - Gleditschia triacanthos.
  • 1
  • 2

Тема "Гледичия" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: