Всичко за дърводелството
emosms - специалист
1000 лв/м3, доста по-евтино от цената на материал дъб, с които правят слепените плотове..
А с тези паркетини, направо може да си направиш съставен плот, върху една плоскост пдч или мдф...
С работилница и стяги...

Иначе, хрумна ми една идея:
Изображение

Готов плот 20мм (от другата тема намерих)
Подлепен с рамка от летви, дъб, до 45 мм (летви 20x25).
A вътре, една конструкция от 2см чамови дЪски, боядисани/байцвани черно, мат, за да пасват с метални офис крака (7-8лв броя).

Ако намеря някой да ми направи 2 бр дъбови летви: 20x25x1200, срязани на 45 градуса
И още 2 броя дъбови летви: 20x25x800

Изображение

Tази рамка да я напасна и залепя за плота с малки стягички и... лепило за дибли... в домашни условия

И после, отдолу нахлузвам чамовата конструкция, завинтвам, и слагам краката.

Читава ли е тази идея?
Всичко мога да го разбия до 4 броя дъбови летви, дето ще са ПРОБЛЕМ (отсега си мисля) и 8 броя чамови дъски.
Всичко ако е с точен размер, да го сглобя в нас....

Финиша на чамовата конструкция не е фатален, тя е скрита отдолу. Макар че ми се ще свестен мат/сатен лак, не мазано лайняно с четка.
Финиша на дъбовите неща ще е масло. Какво точно, не знам.
mavryt4o - майстор
emosms написа:
1000 лв/м3, доста по-евтино от цената на материал дъб, с които правят слепените плотове..
А с тези паркетини, направо може да си направиш съставен плот, върху една плоскост пдч или мдф...
С работилница и стяги...

Иначе, хрумна ми една идея:
Изображение

Готов плот 20мм (от другата тема намерих)
Подлепен с рамка от летви, дъб, до 45 мм (летви 20x25).
A вътре, една конструкция от 2см чамови дЪски, боядисани/байцвани черно, мат, за да пасват с метални офис крака (7-8лв броя).

Ако намеря някой да ми направи 2 бр дъбови летви: 20x25x1200, срязани на 45 градуса
И още 2 броя дъбови летви: 20x25x800

Изображение

Tази рамка да я напасна и залепя за плота с малки стягички и... лепило за дибли... в домашни условия

И после, отдолу нахлузвам чамовата конструкция, завинтвам, и слагам краката.

Читава ли е тази идея?
Всичко мога да го разбия до 4 броя дъбови летви, дето ще са ПРОБЛЕМ (отсега си мисля) и 8 броя чамови дъски.
Всичко ако е с точен размер, да го сглобя в нас....

Финиша на чамовата конструкция не е фатален, тя е скрита отдолу. Макар че ми се ще свестен мат/сатен лак, не мазано лайняно с четка.
Финиша на дъбовите неща ще е масло. Какво точно, не знам.
Защо си усложняваш толкова живота а не направиш един чист плот от дъб 5-цата ще ти излезне чиста на 4.5см и ще е в пъти по-добре визуално от слепени конструкции които колкото и добре да го правиш пак ще си личи ?Отделно краката с тея винтове не струват заложи си на класическата технология от едно време няма да ти изневери.Намери ти казах читав материал и ще ти направим маса за цял живот.
emosms - специалист
Не съм говорил с дърводелец, не съм търсил материал, ходих по други задачи :D.
Буквално ходих, с краката. Дадоха ми контакт за човек в коматево, и не ми се обикаля до там без кола.
Камо ли да обикалям извън града, да търся материал. И с какво да го нося?

2 основни ремонта ми минаха през ръцете, без автомобил. Пари има, кола няма ;). Може би затова има пари :D :D :D

Плота струва ли си и него да го правя?

Мога да взема 2 см плот, дъб, 800 x 1200, първо качество, с цели ламели (по късата страна), за 95 лв.
Може и да са по дългата страна:1200 x 800, 20-30 лв отгоре беше.
Шлайфан плот, готов.

За тази цена не е ли напълно ОК, без занимавка, търсене на материал, майстори...

От запитванията да ми направят само основата на масата, по мебелни магазини и сайтове на производители - тези дни НИТО ЕДИН ОТГОВОР от десетина.
В смисъл, въобще никакъв отговор :D.
EDI - майстор
Ми не им се занимава.Ако си вземеш плот, ламелите по дължина, не по ширина.
emosms - специалист
Има ли технологична причина за посоката на ламелите?

Ако са на ширина, ще се падат по посока на прозорците, както е посоката и на паркета :D.
Масата ще стои напреко, така се пада в разпределението.

Така разположени (по ширина), мисля че не съм виждал маса (май някаква градинска съм виждал).
Но има ли по-специална причина за това?
kendal - специалист
Има,измятането и разсъхването е проблема, поради тази причина се предпочита ламелите да са ориентирани по дължината на плота.Като това е при слепените плотове.
mavryt4o - майстор
Никога не съм давал такива насоки ама пък като не ти се занимава купи си маса.Несериозно е да слагаш тези смешни офис крака на дъбов плот.
emosms - специалист
Май доста време ще стоя без маса. Холовата ще стане преди трапезната :D.

Чудя се направо да поръчвам плота и да търся с какво масло да го намажа.
Предложения? Може ли сам да си забъркам нещо?
Tungseed oil, danish oil са класика, ама май отива 50-100 лв кутията :(


След като се надъхах по тази идея- дори и само 2см плот, всички маси дето гледах с разни мдф и пдч ламинати ми се виждат жив ташак.
То не че и преди да ми дойде тази идея някоя маса ме изпълни с ентусиазъм...
Една горе долу ми хареса, но като я видях наживо как е направена, и ми стана тъжно :(
rumen302 - специалист
Гледам, че почти нищо не разбираш, а и кипиш от идеи и ентусиазъм. Всеки майстор ще бяга от тебе като от огън, поне ще му утрепеш минимум 1-2 дена с обяснения, доуточнения, коментиране, промени по време на работа, посещения и досаждане, а той за това време с обикновен клиент, който ще му даде просто едни размери и модел, ще направи 1-2 маси и ще изкара пари. Друго, че като те чета, че ти искаш всичко да си направиш сам, само някой да ти направи заготовките, на всеки с повече от година опит с клиенти, му звучи като раздробяване на работата, с цел да се гони ниска цена. В единия случай си поръчваш маса, а в другия ти се дава насипно, ни е маса, ни нищо, демек трябва да струва доста по-малко, обаче няма как да струва много по-малко, поне разликата е няколко винтчета да се завият примерно.
Само обяснявам, защо трудно ще намираш кой да ти свърши работа, без никакви намеци.
emosms - специалист
Разбира се, че гоня и цена, без никакви нужда от намеци.
За да тръгнеш да правиш нещо сам, 2 причини:
- не може да намериш точно каквото ти трябва, изпълнено както ти харесва
- излиза ти по-евтино да го направиш сам. "По-евтиното" е за сметка на твоя труд и време, но като кеш, ти остават пари и за други неща.

Ако нещо готово ти удовлетворява изискванията е супер тъпо и безмислено да го правиш сам, без да ти излезне осезателно по-евтино.
В повечето случаи е невъзможно да биеш цена на серийно производство. Ако е възможно.. нещо не е в ред с търговската надценка :D .

Има ли нужда да си обясняваме елементарни неща, както и мотивацията зад това да си правиш нещата сам ??

Кажи каква маса мога да си купя, готова, с плот от масив, НЕ чам, дори и само 2 см. Kaч пара ?

И последно - всички неща които сам съм направил, поне първите опити ако не и от раз направени (в много случаи), с прилично качество, съм ги направил БЕЗ НИЩО ДА РАЗБИРАМ. Почвам ресърч, от нулата, изработка от нулата, идея, събиране на части, сборка, конструкция от нулата.
Направеното, преди въобще да почна да го правя, трябва или да изпълнява специфични мои изисквания, които е трудно да ги намеря в готов вариант, и/или да ми е по-евтино.

---

За плота - след като възможността за измятане е фактор - не е ли най добре плота да не е от цели ламели, а да е от парчета, вкл. надлъжни сглобки?
Също тези парчета ако са по-малки (по-тесни ламели), възможността за измятане става още по-малка (за сметка на визията).

Защото тази мижава дебелина 2 см, и дъсчици по 1200 x 80-120... Направо го усещам как се измята :D

Тема "основа за маса" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: