Всичко за дърводелството
emosms - специалист
Здравейте, върти ми се в главата следната конструкция за маса:
Ще носи плот 120 x 80 см, да речем 17-20 кг.

Изображение

Изображение

Но се чудя:

1. Кракът, който е дебел 4 см, ще се изметне ли? Трябва ли да е от 2 парчета по 2 см, слепени, за да се неутрализират напреженията в дървесината?
2. Сглобката крак царги искам да е без ъглови планки, които и без това не са предназначени за сглобка на 45 градуса.
- може ли да е изцяло лепена сглобка, примерно с нут? Как ще се стегне?
3. Всякакви други критики и идеи относно конструкцията.

Поздрави
mavryt4o - майстор
Ти си знаеш материала ако е хубав няма да се изметне.Аз бих заложил на 2 дибли и 2 види.Видите ти стягат сглобката.После я криеш с капачка може и от тъмен материал изглежда по-шик.Нут-перо не е много уачен по-скоро чеп и длаб но няма да е лесно за изчълнение нещо с домино фреза ако имаш под ръка но май пак минаваме на дибли по-дебелки.
emosms - специалист
.....Най-кофти частта е, че трябва да търся кой да ми го прави............... :( :( , тук се допитвам за констукцията.
Нямам с какво да обработвам масив. Даже и транспорт нямам, да обикалям извън града и да си търся материали, ако трябва :(.
Иначе, при наличие на време и техника, бих пробвал. 1, 2 крака може да са фира, но накрая ще стане :D :D

С банциг, лентов шлайф и оберфреза... В домашни условия... или зеге наместо банциг...

п.п. трябва ли да е парен бук за този крак ???? Че ми споменават такива неща разни хора...
mavryt4o - майстор
Ако имаше транспорт щяхме да я врътнем за един ден.Само да подготвиш материал.От къде си?
sbh - специалист
Така както е нарисувана основата, може да стане с "домино" ако царгите са по-дебели, за да има място за дюбел. Домино фрезата не може да прави отвори под 45 градуса, а само перпендикулярно на равнината, в която се прави отвора за дюбела.
EDI - майстор
Става и бисквитки да се ползват.Може да се комбинира дибли и бисквитка.Аз бих си направил и конструкцията под плота от дъб.То зависи и какъв материал има човек, де, но дъб с намира, не е проблем.
mavryt4o - майстор
EDI написа:
Става и бисквитки да се ползват.Може да се комбинира дибли и бисквитка.Аз бих си направил и конструкцията под плота от дъб.То зависи и какъв материал има човек, де, но дъб с намира, не е проблем.
Още не съм ползвал бисквитарката под 45 градуса ама верно има я тази опция но дибли бисквити пак иска стягане.Може вътрешно да се сложи трупче зарязано от двете страни под 45 да стегне ъгъла и после отвън с дълги стяги ако нещо е отворило.Дъб за рамка пък плот и крака от бук малко няма смисъл по-добре всичко от дъб.В моя регион Пловдив намирането на дъб с нормално качество е невъзможно.Единствено в ууд мат има 1 во качество в Голеееми кавички на 1600лева което нищо не струва.
EDI - майстор
Има едни ъглови стяги, дето са хубави за такъв тип сглобка, но не знам, дали 40 мм ще влязат в канала на стяга.То може и да се направят едни дървени ъгли за от вътре и да се стегне с обикновени стяги.А бял дъб съм виждал да продават във Варна, от там си купувам екзотична дървесина по интернет.1000 лева кубика.
emosms - специалист
Дъб 1000 лв кубика не е ли евтино? Гледах цени 3200-3500..

От Пловдив съм. Материал не знам откъде да взема. Досега не съм се срещнал с нито един дърводелец, да говоря на място.
Пиша на мебелни фирми, запитване да ми го направят.

Също и запитване, да поръчам някой техен модел маса, без плота. Кандисвам за краката на 45 градуса, каквато и да е дървена основа се опитвам да намеря...
То така и така в много от мебелните магазини си избираш цвета за байц и явно ти го правят по поръчка.

Дотук само един обратен отговор получих, отрицателен.
EDI - майстор
Ето от тук си вземам понякога по нещо - http://www.tropic-timber.net/bg/store.html?stype=0 .Дъб не съм вземал, но пише, че кубика е 1000 лева.Друг вариант - можеш да си купиш паркетини от дъб и да си ги обработиш.По-скъпо излиза, но поне материала е качествен.

Тема "основа за маса" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: