Всичко за дърводелството
dvda - помощник
Здравейте,
Бихте ли споделили техники за безопасност със въпросните инструменти и не само. Нека темата да е полезна за начинаещите
Lisko - майстор
Първа точка - предпазни очила!

Второ - циркуляра винаги с две ръце!

Трето - плоскостта на диска да не минава през тялото - тоест ако си представиш че диска се увеличава и става 2 метра в диаметър, при увеличаването да не те разреже на две половини. Тоя съвет е защото ако нещо изхвърчи, то ше е в тая плоскост, в частност ако диска се пръсне на парчета, или дори само едно малко парче - то лети по допирателната на диска със страшна скорост.

Четвърто - фрезата трябва да се движи в правилната посока инак ще изрита детайла. Виж по долу въпроса ми - аз движа правилно, но още преди да съм почнал, рита ако съм почнал от ръб.

Зегето е най-безопасно, но трябва да се внимава да не би дървото да е по-дебело от дължината на ножа а също и да не отреже нещо друго отдолу, примерно стол, градинска платформа или нещо друго на което сте подпрели детайла.

Ако някой ви помага, никога не допускайте че знае правилата за безопасност, ако не сте сигурен дали ги знае.
Щото ако нещо го тресне или резне, отговорността е ваша.


Ето го и моя въпрос - той фактически си е свързан с безопасността.
Да речем че имаме едно паралелепипедно парче дърво и искаме да го окантим примерно със заоблящ фрезер.
Установих че ако почвам от ръба, фрезата рита и хвърля целия детайл (а като идеш да го намериш се оказва и че е сериозно повреден)
Затуй почнах да ги правя започвайки от средата на най-дългия ръб, после като стигна до края, завивам и продължавам и така въртя докато стигна до същото място където съм почнал. Говорим за сравнително малък детайл, примерно 30х7х4см, оберката е сложена с фрезера нагоре и детайла се плъзга отгоре (естествено от правилната страна - тоест движим срещу посоката на въртене на фрезера) - което се пада от дясно на ляво за отсамната страна на фрезера.
Така ли е правилно, дето го открих по трудния начин или има и още по-добър чалъм за който не съм се сетил ?
EDI - майстор
Лиско, никога не ми е изхвърляло детайл.На маса фрезовам и винаги започвам от края на дългата страна.Може да ти ритне, ако започнеш от ръба на късата, но тогава подпирам детайла с парче дърво от към упора.Имам и едно приспособление, което ми помага да не подпирам с ръка, а си захващам детайла за него.Същата работа върши правоъгълно парче дъска с някаква дръжка отгоре, та с него да си подаваш детайла, ако работиш на маса.Този удар се получава при дълбоко подаване на късата страна, или меко дърво.
Подозирам, че нямаш маса и само обръщащ фрезата нагоре.Тогава ти е малка площта за водене и нямаш достатъчен натиск върху детайла.Подавай на няколко паса или поне първия ти да е с малко врязване.Или си направи маса. :)
Lisko - майстор
EDI написа:
Подозирам, че нямаш маса и само обръщащ фрезата нагоре.Тогава ти е малка площта за водене и нямаш достатъчен натиск върху детайла.Подавай на няколко паса или поне първия ти да е с малко врязване.Или си направи маса. :)
Именно! Нямам маса. Почнах да я правя, но съм стигнал до там че съм изрязал 5 парчета шпертплат (по-дебел) като да стане кутия с дупка отдолу. Но все не стигам да я завърша.
Но да не се отвличаме от темата на човека. Съгласен ли си с моите препоръки?
EDI - майстор
Съгласен.Да добавя за безопасността при работа с оберка, установени от опита ми.
При смяна на фрезер, да се изключва захранването, само изключване от ключа не е гаранция.При работа с фрезери с по-голяма периферия, да се намалят максимално оборотите, особено при нов фрезер /има макар и малка вероятност за летят пластини, ако е някой нонейм/.Никога да не се работи с ръкавици и широки ръкави.Най-добре е без каквито и да било ръкави.Очилата са задължителни, особено при работа с малки детайли, когато си преведен да виждаш добре.Прахоотвеждането, особено при работа с екзотична дървесина е задължително.
TACHO - специалист
EDI написа:
Прахоотвеждането, особено при работа с екзотична дървесина е задължително.
В тази връзка да попитам доколко е опасно това, че нямам аспирация и работя само любителски от време на време с чамов материал? При шлайфане се вдига доста ситен прахоляк, опасен ли е?
stridata - специалист
TACHO написа:
EDI написа:
Прахоотвеждането, особено при работа с екзотична дървесина е задължително.
В тази връзка да попитам доколко е опасно това, че нямам аспирация и работя само любителски от време на време с чамов материал? При шлайфане се вдига доста ситен прахоляк, опасен ли е?
Прахоляка влиза и не излиза... ти си направи сметка дали е опасен?! А относно екзотичната дървесина особенно червената, е канцерогенна!
EDI - майстор
Така си е, доста от екзотичните дървесини са и силно алергенни.От няколко пъти надали ще ти стане нещо, ама не се знае.Аз фрезовам освен с аспирация и с прахова маска.Няма да казвам какво има после по маската и колко време работилницата мирише на екзотични миризми от дървото.
hitarpetar - специалист
[/quote]
Прахоляка влиза и не излиза... ти си направи сметка дали е опасен?! А относно екзотичната дървесина особенно червената, е канцерогенна![/quote]


Стига де, с тези съждения човек ще рече, че дядовците ни които за работили цял живот без аспирации имат по половин кубик еко брикети в белия си дроб :shock: :-D
silent1 - напреднал
TACHO написа:
EDI написа:
Прахоотвеждането, особено при работа с екзотична дървесина е задължително.
В тази връзка да попитам доколко е опасно това, че нямам аспирация и работя само любителски от време на време с чамов материал? При шлайфане се вдига доста ситен прахоляк, опасен ли е?
Получава се силикоза в белите дробове и чао. Моите са така и с години изхвърлям храчки. Има и ,,миньорска кашлица,, за тези твърдоглавите които никога не ползват маски защото били просташки...
На мен се спихнаха дробовете от прахоляк на букова дървесина само за седмица...

Тема "Техники за безопасност с оберфреза, циркуляр, зеге..." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: