Всичко за дърводелството
emosms - специалист
Бе ще го пробвам, ей тука показват:

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=hQaJ82qGOEM[/youtube]

Този човек загатва каква е концентрацията на сода каустик.
После смесва 1:1 перхидрола и разтвора на сода каустик.
Казва, че разтвора траел 12 часа.
Първо ще видя да избеля и после ще пробвам байцване.

---
Да попитам, спиртните байцове по-равномерно ли хващат от водните?
Един приятел от дървото обаче ми е казвал, че те трябва да се пръскат...
Иначе трудно се нанасяли равномерно.
emosms - специалист
Избелването го пробвах. Само с намазване, върху чам, има известен ефект, но слаб. Не си струва занимавката.
Ако се кисне, сигурно ще има повече ефект.
Между другото, не виждам разлика между третиране само с перхидрол и третиране с перхидрол и натриева основа.

Пробах и секретна технология за байцване в пастелни тонове. Байцва доста равномерно.
Взимате най-обикновен латекс, разреждате малко, и почвате да капвате от най-обикновените водни байцове.
Латекса помага за равномерно нанасяне, защото много лесно стават лекета с тези байцове. Супер силни са.
Сега пак има наченки на лекета, но с мокрене и търкане се пооправя.

Проблема идва, при лакиране. С поредния "безцветен" лак, наблюдавах отново жлътване.
RAL6019 горе долу го докарах, преди лак :D. Със зелен байц и мъничко син.

Изображение

По краищата е третирано с лак. Бялата основа почва да се губи и се вижда жълтеенето на дървото.
Синята нотка в цвета + жълтеене = по-ярко зелено.

За да избегна жълтеенето, мисля да пробвам този лак:
- https://markita.net/lak-lazuren-13-byal ... elios.html

Само че ще трябват още малко проби:
- Бялото в лака ще "измие" цвета. Ще пробвам да направя по-силен цвят, който ще се омекоти от бялото после.
- При навлажняване с лака, въпреки белия цвят, сигурно ще има леко жлътване. Ще пробвам да добавя повече синьо, което ще премине в зелено.

Основната идея за това пастелно байцване, дойде от тази техника - "whitewashing".
Мажете с бяла боя, на различни основи (вкл. и с латекс може да стане за определени проекти), с различна степен на разреждане, и после избърсвате.
Може и да е цветно, или да се приложи върху вече оцветено с байц.

С акрилна боя ще е много по силно, но не ми се правят още проби (поне засега..). Нямам под ръка такава боя.
Евентуално и оцветител за акрилна боя, ако не става с простите водни байцове. Ама 90% съм сигурен, че става.
Като е по-силно бялото, после може да не се налага да ползвам "бял" лак, а "прозрачен".

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=AZl_RVdpFaU[/youtube]
stridata - специалист
Много ясно, че цвета ти излиза като "намокриш" с лака! Само на байц въобще не го гледай! Всеки лак радличен от акрилният също не е бистър а е леко жълт, но не това прави изжълтяването. Гледам, че имаш доста свободно време и средства... Примири се с факта, че байца и лазурният лак са полу прозрачни и квото и да правиш с чама, жълтото няма как да махнеш. Принципно и никакъв опит нямаш! Земи спри да си харчиш парите за глупости, че тези вратички ще ти излезнат златни. Едно е да искаш нещо, друго е да може да го реализираш, трето е материала да ти го позволява! Много отдавна според мен ни згуби всички във форума с тия филми...
EDI - майстор
Експериментите са хубаво нещо, аз също ги обичам, ама до сега тези врати да бях ги забравил.Ако искаш идеално прозрачен лак и да не жълтее, най-евтиния вариант е акрилен мебелен лак на ЛАКПРОМ.
emosms - специалист
stridata написа:
Много ясно, че цвета ти излиза като "намокриш" с лака! Само на байц въобще не го гледай! Всеки лак радличен от акрилният също не е бистър а е леко жълт, но не това прави изжълтяването. Гледам, че имаш доста свободно време и средства... Примири се с факта, че байца и лазурният лак са полу прозрачни и квото и да правиш с чама, жълтото няма как да махнеш. Принципно и никакъв опит нямаш! Земи спри да си харчиш парите за глупости, че тези вратички ще ти излезнат златни. Едно е да искаш нещо, друго е да може да го реализираш, трето е материала да ти го позволява! Много отдавна според мен ни згуби всички във форума с тия филми...
Айде кажи с какво да докарам цвета и да го запазя след лак, като ги разбираш (ако въобще разбираш нещо).

Какви пари съм изхарчил досега?
- 2.40 за 2 бр. воден байц.
- 6.50 лв за спрей. Спрея фира. Послужи за да реша какво да правя и като някакъв еталон за цвят.
Лака с който пробвах го имах от друг проект, пръсках на метал и хваща супер.
Латекс - остатък в един буркан.
Може да жертвам още 3.70 за нов, че остатъка не знам ще стигне ли.


EDI, Мерси, ще видя лакпром. Днес исках да взема белия лак на бори хелиос, ама няма. Той малко скъпичък си пада, 14.40 кутията.
Щях да изхарча пари...

Друго нещо което се сетих и все още не съм пробвал (заради прекомерното си свободно време)
- http://www.praktiker.bg/en/Wood-and-fur ... A/p/440193

Продукт наречен фиксатив грунд. Запушвал порите и фиксирал цвета отдолу.
Е, аз имам грунд на водна основа за 4 лв, така и не съм пробвал върху байца...

Та да добавим още разходи
- 4 лв грунд за дърво на водна основа.
- 2.50 за 500гр. сода каустик, която ми трябва и за друго.
- 4.50 за литър перхидрол, който ми трябва и за друго.

Та мисля докарах до тук разходи колкото .....125 грама микро кутийчица масло осмо, което... стридата не знае и не може да гарантира какво точно прави.

А ако примерно знае какво точно да ползваш за да постигнеш определен ефект, щеше да ми спести 10-15 лв излишни разходи и време :D
stridata - специалист
Ти си от хората дето хем иска съвет, хем не чува! Ако желаеш аз да звънна в Фивекс /вносителя на Осмо/ и да ги попитам какво им е двуслойното бяло масло? Да не ти говоря че без да разбираш и бъкел си седнал да ръсиш мозък... Просто си поредният който не знае кво иска. Нали не мислиш, че ще ти напиша кой точно продукт да ползваш? Та ти сам не знаеш какво искаш! Първо си измисли визията и тогава чакай конкретни отговори. Гланц Зелен, Байц, Лазур, Избелване, Чам, Жълтее ми, Лъскаво ми е, Вижда се текстурата? А дали разбирам или не го остави на тия дето разбират.. Ти не си от тях!

П.п
1. Помисли какво точно искаш
-боя /плътно/
-байц /да се вижда фладера/
2. Лак
-гланц
-мат
3. Бюджет
4. Производител
Последна промяна от stridata на нед окт 22, 2017 9:22 am, променено общо 1 път.
Фитилчо - майстор
stridata написа:
Гледам, че имаш доста свободно време и средства...
Това е ключа от палатката ....
emosms - специалист
Финиш масло за дърво върху чам??
Без лак да запечата ??????????

Вие добре ли сте ???? Сериозно ???????????????

Засега, най-проблемния момент и евентуално набутката, ще е от МАЙСТОРА.
Дадох му половината пари преди 2 седмици и още не ги е почнал рамките ;).
За това, да си нямаме работа с 'майстори'
stridata - специалист
emosms написа:
Финиш масло за дърво върху чам??
Без лак да запечата ??????????

Вие добре ли сте ???? Сериозно ???????????????
Не се ли разбрахме, че не разбираш и бъкел?! И ква е разликата за маслото дали е чам, бук, дъб, орех? Професоре?
emosms - специалист
stridata написа:
emosms написа:
Финиш масло за дърво върху чам??
Без лак да запечата ??????????

Вие добре ли сте ???? Сериозно ???????????????
Не се ли разбрахме, че не разбираш и бъкел?! И ква е разликата за маслото дали е чам, бук, дъб, орех? Професоре?
Ще цитирам каква глупост си написал, и че явно не знаеш какво представлява чама, и няма да коментирам повече.

Тема "боядисване на иглолистна дървесина - спрей" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: