Всичко за дърводелството
hakama - специалист
Преди да го обсъдя с майстор който евентуално ще я направи - може ли да ме посъветвате реалистични ли са очакванията на това което съм замислил? Бюджета ми е 250-350лв.

Как може да се постигне тази чупка при материал - иглолистна дървесина?
- матрака е 144 х 200см. на 25см?
Изображение

Би ли оскъпил ненужно спалнята едни 7-10 градуса наклон на таблата?
Трябва да е изцяло от дърво (освен планките разбира се)
Само тук срещнах нещо подобно, но е дъгова извивката, а не под ъгъл.
http://biomebelivelingrad.com/index.php ... ini&id=128

Какви размери трябва да са дъските за таблата, за да избегна средната греда (за да не се счупят), ако не ще ги направя по-гъсти, за да не си личи (през 2см...). Но засега ще са 3 греди, понеже по-тесните дъски ми се струват по-добре изглеждащи от едрите, както е тук: Изображение

Проекта
Изображение Изображение
Изображение
Царгите и челната дъска ще са от този вид, (15-20см), със крака от вътрешната страна.
Какъв е минимумът за дебелина на царгите?

2. вариант 1 (сглобката под 45 градуса) - здрава ли ще е, тъй като стандартната (застъпваща се челно- вариант 2) не ми допада като дизайн, заради оголване на челната дъска? Tрябва да може да се разглобява.
Подматрачната рамка ще е дървена.
Изображение
Последна промяна от hakama на вт дек 19, 2017 9:11 am, променено общо 1 път.
шоп - майстор
hakama написа:
Бюджета ми е 250-350лв.
Ако си я направите сам ще смъкнете бюджета няколко пъти. Това е лесен проект за направи си сам с минимум налични ръчни инструменти.

Просто трябва да си поръчате сух рендосан чамов материял по размер зададен от Вас

Вие само ще сглобите и лакирате спалната за няколко часа.
Успехи!
hakama - специалист
То така или иначе в нас ще се сглобява (няма как да се пренесе цяла)?!
Каква е разликата? И къде е гаранцията, че поръчаните и рендосани дъски ще паснат като пъзел вкъщи?
Питанка си остава чупещата греда и сглобките на царгите на 45 градуса.

Плюс това - няма къде да байцвам и лакирам в този студ - иначе смятах сам на балкона да го правя поне това. :sad:
шоп - майстор
hakama написа:
Плюс това - няма къде да байцвам и лакирам в този студ - иначе смятах сам на балкона да го правя поне това. :sad:
Това е форум направи си сам. Идеята е всичко ( или максимално всичко ) да си направи сами.

Разбира се в апартамент няма банцинг и щрайхмус ( макар, че има и портативни), но всеки сръчко би трябвало да има зеге, бормашина, винтоверт, шлайф, ренде и т. н. ръчни ел. инстрименти свързано с дърводелството.

Сглобяване - на място
Лакиране - на място

Вече има лакове на водна основа. Не токсични и бързо съхнещи.

Сутринтта - сглобявате,
на обяд лакирате,
вечерта спите на леглото.... всичко друго е писане, мислене, чертане на компютърни програмки и т.н. Демек загуба не време и сили.

Ако имате време и желание можете да прочетете темата ми: пълно обзвавеждане на апартамент.
Поздрави!
hakama - специалист
Не ми стана ясно коя сглобка е по-добра и има ли разлика в здравината? Tрябва да може да се разглобява. Притесняваме че ще си личи луфта в двата ъгъла. Не знам как точно ще се напаснат и да не скрибуцат, затова не ми се прави на майстор в тоя случай. Най много да я монтирам в нас (и байцам/лакирам), но предвид времето, се замислям дали да го правя в апартамента.

И такива профили (греди) под ъгъл 10 градуса - как може да се направят, но без да се разцепят/изметнат след 1г. Да знам изобщо дали да го слагам на дневен ред.
hakama - специалист
Ъпдейтнах чертежа на сглобката.
Kaква дебелина на царгите препоръчвате за чам?

Опитах се да поровя за крепежни планки, но открих само тези.
Оказват се доста остри ъгли (изглед "А' и стандартната сглоба (снимка 1), която влиза чрез приплъзване -- може да отчупи трески от ръба (имал съм такава спалня със царги под прав ъгъл и имаше триене с дървото при сглабяне/разглябяне).
Прикачен файл:
metalna sglobka 90a.jpg
metalna sglobka 90a.jpg (10.52 KиБ) Видяна 1604 пъти
снимка 1
---------------------------------------------
Може би този вид - с винтове ще е по-стабилен и щадящ. От какво зависи луфта, може ли да се обере или е въпрос на късмет и точност - как ще пробиеш отворите (там няма много място за проба-грешка). Има ли такъв механизъм, който обтяга сглобгата, обира луфта?!
NB. Дървото е меко и следва да са повече крепежните елементи (рапиди).
Прикачен файл:
metalna sglobka s rapidi.jpg
s rapidi
metalna sglobka s rapidi.jpg (28.37 KиБ) Видяна 1604 пъти
Относно чупката за таблата, струва ми се че може да стане с клиновидна сглобка?!

Изображение
Моята я правих с коларски болтове 2х10мм и 3 дибли10 бутам и я въртя из стаята няма никаво усукване.Няма никакъв проблем с наклонената задна табла.И това че ще ти излезне в,, пъти'' по-евтино незнам как ще стане моята че купувам само талпите ми итиде над 400 с дъб и орех де.Модела който си харесал за 250 няма смисъл да даваш същия по поръчка на дърводелец защото няма да е по-евтино.

Прикачен файл

20170829_181701.jpg

Прикачен файл

20170831_173741.jpg

Прикачен файл

2017-08-29 19.04.26.jpg

Прикачен файл

2017-08-29 19.03.48.jpg

Тема "Проект за спалня от чам, с наклонена табла?! Реалистичен ли е" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: