Всичко за дърводелството
marian1 - майстор
Здравейте на всички, имам малък проблем.
Легла - с табли. Краката на таблите се клатят. Краката към таблите се закачат чрез дибли - мисля да ги залепя с лепило. Това което съм виждал че ползват в дърводелството - едно което става на камък и е като стъкло. Правилно ли съм избрал, и как е името на това лепило. Нямам възможност да ги укрепя с планки, защото краката са няква форма - пачи крак ли е, лъвски крак ли е...нещо подобно. Явно само лепене ще трябва. Детайлите ако не се лъжа за бук.
Някакви съвети и идеи?
Благодаря
torbalan - Дървен философ
Как така само с дибли???

Аз съм лепил много неща с С200. Има го във всяка железария. Пред мен залепиха две паркетини с лепило за дърво МОМЕНТ. Стегна за минути. Това преди повече от пет години. И до сега си стоят залепени.
Ако ще лепиш - виж дали е лакирано, ако е лакирано трябва да го почистиш до дърво. Повърностите трябва да прилепват плътно. Напълни и там, където са диблите. Въпреки всичко имам сериозни съмнения, че начинанието ще е успешно и дълготрайно.
nikolson - майстор
Вероятно е т.нар шведска сглобка
Аз ползвам Лакол, българско.
torbalan - Дървен философ
Ако е с шведски сглобки, не би трябвало да мърда.
marian1 - майстор
Не, няма нищо друго - две парчета материал, едното е краче, другото е табла - чрез две дибли голяма и малка се съединяват. Не мисля, че ц200 ще помогне - за това търся името на това лепило - защото дупките малко са се разхлабили. Мисля да зашкуря диблите с цел да награпя, че много са се лъснали - т.е. мн. гладки и напълня доволно и като натисна излишното да излезе.
torbalan - Дървен философ
С лепило няма да стане. Помисли за някакъв вариант на сглобка. Хем, ако в бъдеще се наложи, ще може да я разглобиш, а не да я цепиш с брадвата...
PIP - майстор
marian1 написа:
Не, няма нищо друго - две парчета материал, едното е краче, другото е табла - чрез две дибли голяма и малка се съединяват. Не мисля, че ц200 ще помогне - за това търся името на това лепило - защото дупките малко са се разхлабили. Мисля да зашкуря диблите с цел да награпя, че много са се лъснали - т.е. мн. гладки и напълня доволно и като натисна излишното да излезе.
moment на хенкел (което е пак вид ц200) става на 'стъкло', когато изсъхне и е много здраво. Ако имаш луфтове може да ползваш полиеретаново лепило, но за мен по-добрия вариант е да смениш дюбелите с други или чуждо парче, за да стане стегната сглобка.
preslav - майстор
Освен лепене ще трябват и винтове - малко странно решение е в едно легло да се разчита само на диблите - снимай ако искаш мястото на сглобката, но със сигурност само дибли и лепило ще изкарат 2 дена.
radius - майстор
PIP написа:
moment на хенкел (което е пак вид ц200) става на 'стъкло',
Точно момент универсал си е полихлоропреново лепило тип хелметекс, хелмевект, хелми, прома и т.н., т.е. далеч е от ц200. То и за кантове толкова става...

Тема "Какво лепило ползвате" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: