Всичко за дърводелството
pgplamen - специалист
Здравейте! Не знам откъде да започна, но искам да си направя маса с размери 100/200 Намерих материал орех на талпи дебели 10 сантиметра, широки са около 35 сантиметра и са дълги около 250. Въпросите са ми доста,но първия е как да ми разбичат талпите, за да няма после проблеми. На мен ми се иска да са максимално широки, но предполагам после ще има изкривяване. Дебелината ще бъде 5 сантиметра. В двата дълги края плота мисля да го затворя със скрит нут и перо. Ще съм ви благодарен ако споделите мнения и препоръки за направата на плота. Знам, че ще бъде доста по-лесно ако дам на майстор да я направи, но аз искам сам да се справя и да кажа ето това го направих аз.
Прикачен файл:
m1.jpg
m1.jpg (114.59 KиБ) Видяна 3073 пъти
bycec - специалист
Аз само ще кажа, че според мен 100см. ширина е много. Казвам го от собствен опит. Моята маса е 220/100/5 см. Вярно е ,че събира и малко и много, но когато се наложи местене става леле майко.
Относно конструкцията да кажат дърводелците, аз не съм такъв.
pgplamen - специалист
Благодаря за съвета. Сега чакам дърводелците да се включат.
torbalan - Дървен философ
Много или малко зависи от свободното място около масата...

И моята е около 100 см. широка, но не мисля че е много...
mavryt4o - майстор
Правил съм подобна маса за мен стои Несиметрично.Просто не и отива такава голяма ширина на 200см дълж.Виш правил съм 360х100см и горе долу бива при положение че и помещението отговаря.Прав си че има вероятност да се изметнат леко след развичването.До колко или дали ще стане до сега не съм могъл да си отговоря на този въпрос.Зависи от вътрешните напрежения но поради какви причини се появяват нз. и още никой не ми е отг.Това с крайщата не се прави баш с нут и перо но мисля че е добра техника за спиране на измятането.Адмираций че си се захванал с това дано го видим завършено.
EDI - майстор
Първо ти трябва хубава суха дървесина, да изсъхне на талпа, преди обработката.Сглобката на плота я направи с двойни бисквитки през 30-ина сантиметра и слепвай или с полиуретаново лепило или ТАЙТБОНД 3.Размер, вече както решиш, но повече от 800 мм ширина не виждам смисъл
pgplamen - специалист
Ширината ще бъде коригирана на 90 см. Така добре ли ще бъде.
mavryt4o написа:
Това с крайщата не се прави баш с нут и перо но мисля че е добра техника за спиране на измятането.Адмираций че си се захванал с това дано го видим завършено.
Ами гледах го човека и ми се видя добър начин за предотвратяване на измятането. Като диблите на плота няма да ги лепя за да може дървото да мърда.
EDI написа:
Първо ти трябва хубава суха дървесина, да изсъхне на талпа, преди обработката.Сглобката на плота я направи с двойни бисквитки през 30-ина сантиметра и слепвай или с полиуретаново лепило или ТАЙТБОНД 3.Размер, вече както решиш, но повече от 800 мм ширина не виждам смисъл
Дървесината е съхнала повече от 7/8 години на талпи. Преди това е поседяла и на трупи но колко е точно не мога да кажа. Така поне ми казва човека. Ако имате интерес човечеца има още.
За бисквитките ще трябва да купувам машина. Няма ли да се получи със дибли или канал и чуждо тяло. Иначе бих решил да е чисто без нищо.
Днес потегнах стегите мисля да взема и от тези тръбните на 3/4. предполагам 5 броя ще са напълно достатъчи. Говоря само за дължината.
Благодаря за насоките.
Забравих да питам това лепило от къде да го купя защото нещо не го намирам. Надявам се да не е от бързите че тогава ще стане каквото ще стане :)
EDI - майстор
И с дибли става, но пак на два реда да са.Тръбните стеги 3/4 са точно за това и аз такива ползвам.Добре е стягите да са от двете страни, да не се измята плота при стягането.В краен случай, с обикновени стеги и гредички подравни плота при слепването.Тайтбонд има в JET, полиуретаново има навсякъде.Достатъчно отворено време имат и двете лепила, ама и не трябва да се туткаш много при слепването.
mavryt4o - майстор
ммм ще си замълча.Изглежда си следваш някаква твоя методика и имаш мнение адмирации за което.В случая конкретно казвам ще си замълча защото и аз питах тук майсторите преди години за един проект мой на напълно начинаещ и новабранка в дърводелството.Всеки се изказа че моя начин не е правилен и ми предложи алтернативи.Аз като корава глава въпреки всички напътствия си го изпълних по моя начин .Всичко си стана перфектно вече 5-та година не е мръднало. Никой нищо от майсторите теоретици не коментира повече...Тааа идеята ми е не че е лошо да черпите информация но вслушвайте се и в вътрешния си глас не бъдете безлични.Малко си противореча хем давам акъл хем обратното алкохола е виновен :lol:
pgplamen - специалист
Нямам никаква методика в главата ми е една каша ти методика. Имам много въпросителни и дори малко се плаша. Но най- лошото е накрая с дъските и при майстора. Но първо ще опитам сам. За лепилото и за него разбрах от това ще е. Разгладах ги днес и ще взема един литър. Остава да реша дали ще взема бисквит машина или ще опитвам без нея. Бих я взел но приоритет ми е metabo kgs 216. Имам барбекю да вдигам като се оправи времето и това ме спира.

Тема "Маса от орех размисли и страсти" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: