Всичко за дърводелството
mavryt4o - майстор
Доста често взе да ми се налага да ползвам сглобката чеп и длаб защото в определени случаи е най-здравата пък и не обичам винтове.Искам да си приспособя на настолната бормашина да ползвам средлата за квадратни отвори.Някой правил ли го е?Смятам че може да се получи ако монтирам стойка на конзолата над патроника тя се движи с него фи 52мм.Искам да стегна първо бургията и после да монтирам стойката на ,която пък на долната част пак с болт ще захвана кухото длето.Ясно ми е че първо ще купя от странство бургите с кухите длета и по техните размери да напасвам стойката.Знам че се продават такива стойки но не открих какъв им е въърешния диаметър а само за кои модели ботмашини стават.Не видях в тях металик Пазарджик хаха.Според вас ще стане ли стабилно ще е изработено от стругар разбира се не от мен?

Прикачен файл

2018-03-19 23.38.32.jpg
2018-03-19 23.38.32.jpg (99.84 KиБ) Видяна 2909 пъти
Фитилчо - майстор
Пробрема не ти е захвата ! Такива захвати се продават готови. Проблема ти е, че Мортисъра има друго предавателно число на зъбчатката за да натиска силно надолу и да режат острите ръбове отстрани !
nikolson - майстор
На тези машини длетото не извършва ли възвратно-постъпателно движение?
torbalan - Дървен философ
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=K908DCQxyuQ[/youtube]

За това ли говорите?
nikolson - майстор
Не, това е друга (май tenoning) Става дума за https://www.youtube.com/watch?v=0Pf_vbnoFQ4
Фитилчо - майстор
На тези машини длетото е квадратно и е като 4 длета заедно които формират квадрат! В средата има свредло, което пробива също така.
Тоест квадратният отвор ти го режеш с натискане :wink:
ZEDYCUS - майстор
Аз съм го правил- ето тук разгледай. viewtopic.php?f=35&t=46274&hilit=%D0%BC ... 0%B5%D1%80viewtopic.php?f=35&t=46274&hilit=%D0%BC ... 0&start=30
Концепцията ти е грешна. Свредлото влиза в квадрата, от долу нагоре. Демек не може да стегнеш бургията първо и после да хванеш за конзолата кухото свредло. Върха на бургията е по широка от отвора на квадратното свредло, отвора вътре е на конус. Квадратното тяло не се върти, то е хванато с приспособлението за пиньона на бормашината(той не се върти, слиза вертикално) Бургията трябва да се нагласи много внимателно в квадрата, ако е много навън не може да се центрира добре и задира.
С моята малка настолна бормашина нямаше нужното усилие да пробива добре. С голямата може и да се получи, ако удължиш ръчката за пробиване.
За да се получи съосието го правих от части и ги заварих на място в монтирано положение на бормашината.
mavryt4o - майстор
Горе долу е ясно значи приспособлението трябва да не е плътно а да има отвор от страни да мога да стегна патронника.Мисля че ще има сила да натиска .Да ви кажа един куриоз когато я купих .Натискам стабилно пали бургията малко със зор ама пробивам .Викам си изхабена бургията сменям пак същияяяя и като се загледах тя въртяла на обратно...
ZEDYCUS - майстор
Няма ли отвори отстрани няма как да стане.
Трябват ти едно фи с цепка и болтове за стягане. Едното фи да е като на бормашината пиньона другото като диаметъра на главата на квадрата(фи 19мм на 10,13,16мм, за 8 мм квадрат беше по малък, това по спомени) Вземи първо бургиите и по тях поръчвай стругарската работа.
Така и не направих за голямата бормашина, а това което направих продадох с бургиите.
mavryt4o - майстор
ZEDYCUS написа:
Няма ли отвори отстрани няма как да стане.
Трябват ти едно фи с цепка и болтове за стягане. Едното фи да е като на бормашината пиньона другото като диаметъра на главата на квадрата(фи 19мм на 10,13,16мм, за 8 мм квадрат беше по малък, това по спомени) Вземи първо бургиите и по тях поръчвай стругарската работа.
Така и не направих за голямата бормашина, а това което направих продадох с бургиите.
Само ми се ще да не е с цепка а да си е калибровано нещо дебелостенно и да навия две резби.Гледам за свредла но ми се ще да е нещо качествено макар и втора ръка.

Тема "размисли за мортисер машина" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: